Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Wyparz, ugotuj, obierz...

Adobe Stock

Dla osób wyjeżdżających do egzotycznych krajów ważna jest wiedza o aktualnej sytuacji dotyczącej zachorowań na cholerę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce, gdzie pojedyncze przypadki zachorowań u osób powracających z innych kontynentów zdarzają się raz na wiele lat, o cholerze dawno zapomniano, jednak w kilku rejonach świata nadal jest ona zagrożeniem. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, zachorowania na cholerę występują regularnie na kontynencie afrykańskim, w krajach Ameryki Centralnej i w Azji. Według danych WHO z ostatnich lat, globalną liczbę zachorowań na cholerę szacuje się na 1,3-4 mln przypadków rocznie, spośród których 21-143 tys. to przypadki śmiertelne.

Na początku br. WHO wydało ostrzeżenie w związku z rosnącym zagrożeniem tą chorobą w kilku krajach. Są to: Jemen, Somalia, Etiopia, Demokratyczna Republika Konga, Zambia, Tanzania, Kenia, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Angola. Spośród krajów kontynentu amerykańskiego najwięcej przypadków cholery odnotowuje się od kilku lat na Haiti.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cholera jest chorobą układu pokarmowego, wywołuje ją bakteria, która wyglądem przypomina przecinek – to przecinkowiec cholery. Czas wylęgania się choroby wynosi od 2 godzin do maksymalnie 5 dni – średnio są to 2-3 dni. Z kolei bakterie cholery są obecne w kale chorego znacznie dłużej, nawet do miesiąca, i wydalane do środowiska stanowią źródło zakażenia. Przebieg zakażenia może być łagodny lub nawet bezobjawowy, ale u ok. 10-20% chorych jest ciężki i może prowadzić do zgonu.

Typowe objawy cholery to nagła, wodnista biegunka i wymioty, którym nie towarzyszą ani bóle brzucha, ani gorączka, występują natomiast suchość błon śluzowych i skóry, ochrypły głos. Ostra biegunka szybko doprowadza do odwodnienia organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Utrata dużej ilości wody jest niebezpieczna dla życia, dlatego leczenie cholery polega na podawaniu dużej ilości płynów i uzupełnianiu elektrolitów, w razie potrzeby podawany jest też antybiotyk. W chorobie o łagodnym przebiegu nawadnianie pacjenta może się odbywać doustnie, jednak w ostrych przypadkach konieczne jest podawanie płynów dożylnie pod kontrolą lekarza.

Reklama

Podczas pobytu w krajach, gdzie możliwe jest zetknięcie się z cholerą, trzeba przestrzegać zasad, które uchronią nas przed zakażeniem przecinkowcem cholery, będzie to także profilaktyka przeciwko innym niebezpiecznym drobnoustrojom.

Ważne jest skrupulatne przestrzeganie higieny osobistej – staranne mycie rąk wodą z mydłem po wyjściu z toalety i przed przyrządzaniem posiłków, picie wyłącznie przegotowanej wody lub napojów z butelek, które zostały fabrycznie zamknięte, a w przypadku braku wody przegotowanej lub fabrycznie butelkowanej trzeba zastosować tabletki do odkażania wody. Nie powinno się używać – nawet w restauracji – kostek lodu przygotowanych z wody niewiadomego pochodzenia lub nieprzegotowanej ani spożywać jedzenia kupionego od ulicznych sprzedawców; nie wolno spożywać surowych lub półsurowych ryb i owoców morza. Generalnie w odniesieniu do żywności skuteczne jest zapamiętanie i przestrzeganie zasady: wyparz, ugotuj, obierz.

Przed podróżą najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą w poradni medycyny podróży lub medycyny tropikalnej. Wykaz placówek znajdziemy w internecie. Wizyta u specjalisty powinna się odbyć nie później niż 6 tygodni przed podróżą. To pozwoli na przyjęcie zaleconej przez lekarza profilaktyki, m.in. na zaszczepienie się przeciwko cholerze lub innym chorobom występującym w danym rejonie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-18 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ o zakażeniach: to nie jest wynik dużych ognisk, to wynik powrotu do normalności

To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności – powiedział w piątek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując bilans zakażeń koronawirusem. Wskazał, że to m.in. efekt imprez rodzinnych, zakażeń w szpitalach i w zakładach pracy.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst