Reklama

Niedziela Kielecka

Podróż do czasów Jezusa

Niedziela kielecka 24/2023, str. I

Wielu gości uczestniczyło w otwarciu wystawy

K.D.

Wielu gości uczestniczyło w otwarciu wystawy

Jak wyglądał świat, gdy w maleńkim Betlejem w Palestynie pod panowaniem rzymskim przyszedł na świat Syn Boży? Narodził się w konkretnych realiach historycznych, gdy na świecie panowały wielkie cywilizacje. Wystawa „Rok Zero”, otwarta przez bp. Jana Piotrowskiego w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach 23 maja, zabiera nas w niezwykłą podróż na przełomie nowej i starej ery.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas otwarcia wystawy Biskup podkreślał, że „wszystko zaczęło się od Jezusa Chrystusa, który daje nową perspektywę czasu i nadziei, a dla ludzi wierzących jest punktem odniesienia”.

Piękno i sztuka odradzają człowieka

Odniósł się także do dorobku chrześcijańskiej cywilizacji, z którą dziś usiłuje się walczyć, powołując się na słowa prof. Leszka Kołakowskiego że „odejście od tradycji chrześcijańskiej, od tego, co stworzyło chrześcijaństwo jest zapowiedzią ludzkiej klęski”. Zaznaczył również rolę piękna i sztuki w świecie współczesnym, które „odradzają człowieka, dają wiele radości, nadziei”. – Mówimy o zbiorach muzealnych, ale trzeba mówić o świecie sztuki, bo tam jest tyle subtelności, uroku, harmonii – w architekturze, malarstwie, muzyce – powiedział. Podziękował dyr. Muzeum Diecezjalnego ks. dr. Pawłowi Tkaczykowi oraz wszystkim instytucjom, które przyczyniły się do powstania ekspozycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak rozumieć Rok zero w ujęciu teologicznym? – Sięgając do słów Izajasza: „Oto stwarzam nowe niebo i nową ziemię”, moment narodzin Chrystusa jest tym początkiem, kiedy zaczyna się stwarzanie nowego nieba i nowej ziemi – wyjaśnia ks. dr Paweł Tkaczyk. – To chrześcijaństwo wprowadziło koncepcję czasu, który ma początek i koniec, kiedy Chrystus przyjdzie sądzić żywych i umarłych – zauważył dyr. Jacek Górski z MA w Krakowie.

Jordaens – bohater wystawy

Reklama

Najważniejszym dziełem i bohaterem wokół, którego osnuta jest wystawa jest obraz Jakuba Jordaensa „Pokłon Trzech Mędrców” z 1640 r. – twórcy uważanego za najwybitniejszego flamandzkiego malarza epoki baroku, wypożyczony z kolegiaty w Skalbmierzu. To niezwykła okazja, aby przyjrzeć się z bliska wybitnemu dziełu malarskiemu.

Na wystawie znalazły się zabytki chińskie, kultury peruwiańskiej, egipskie, ale także artefakty będące spuścizną przenikania kultur i cywilizacji rzymskiej na naszych terenach.

– To jest niezwykła opowieść, podróż w czasie i przestrzeni do miejsc odległych i cywilizacji, których już nie ma, ale za pomocą różnych eksponatów chcieliśmy opowiedzieć o tym, jak wyglądał świat w czasach, gdy narodził się Chrystus – mówił ks. Tkaczyk. Dziękował dr. Matthiasowi Renzowi – dyr. Galerii Prima Porta Antiquties w Warszawie i w Berlinie, dr. Jackowi Górskiemu – dyr. Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr Justynie Dziadek z Muzeum Archeologicznego w Pińczowie, którzy wypożyczyli eksponaty, zabytki, skarby archeologiczne oraz ks. kan. Marianowi Fatydze, proboszczowi parafii Skalbmierz, skąd przybył obraz.

Teologiczną i filozoficzną refleksję o „Roku Zero” zawierają prace prof. Marka Saka, artysty malarza tworzącego w nurcie symbolizmu. Wystawę można oglądać do października.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-05 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: sytuacja podopiecznych Caritas kieleckiej objętych opieką całodobową – względnie stabilna

Caritas

Stan zachorowań na COVID-19 w ośrodkach Caritas kieleckiej, oferujących podopiecznym opiekę całodobową, utrzymuje się na poziomie średniej krajowej – uważa ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej. Chodzi o ok. 700 osób.

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam...

Kościół

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego