Reklama

Niedziela Wrocławska

Jubileusz parafii

Ks. Stanisław Małysa niesie relikwie św. Wawrzyńca

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Stanisław Małysa niesie relikwie św. Wawrzyńca

Z okazji 25-lecia erygowania parafii św. Wawrzyńca w Wołowie, wprowadzone zostały relikwie świętego patrona, a abp Józef Kupny udzielił specjalnego papieskiego błogosławieństwa oraz odsłonił pamiątkową tablicę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego była inauguracją Roku Łaski, który rozpoczął się na mocy odpowiednich dekretów Stolicy Apostolskiej. Dzięki temu do 25 czerwca 2024 r. spełniając podstawowe warunki, można uzyskać odpust zupełny (stan łaski uświęcającej, Komunia św., wyznanie wiary, modlitwa w intencjach Ojca Świętego.)

Na początku Mszy św., ks. Stanisław Małysa, proboszcz parafii, witając wszystkich przybyłych na tę uroczystość, dokonał podsumowania statystycznego 25 lat parafii. – Przez ten czas chrzest święty przyjęło ok. 2,2 tys. dzieci i podobna liczba przystąpiła do I Komunii Świętej i Sakramentu Bierzmowania. W tym czasie rozdaliśmy prawie 2 miliony Komunii Świętej, a 4 osoby przyjęły święcenia prezbiteratu, jedna osoba wstąpiła do Karmelu we Wrocławiu. Z kolei sakrament małżeństwa przyjęło ok. 750 par. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzono ok. 2 tys. osób – wyliczał proboszcz, dziękując wszystkim osobom, które włożyły swój trud w powstanie parafii oraz jej funkcjonowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku homilii metropolita posłużył się cytatem ks. Jana Twardowskiego: „Bóg czasu nie liczy, ale go waży”. – Nasz jubileusz 25-lecia jest czasem łaski od Pana wypełnionym zbawczym działaniem Chrystusa i udzielaniem łask wysłużonych na drzewie krzyża, a potwierdzonych zmartwychwstaniem – mówił hierarcha, zauważając: – Nie da się dokładnie wyliczyć, ile dokonało się nawróceń serca, ile grzechów zostało odpuszczonych? Trudno to wszystko ogarnąć i wymienić, ale to miało miejsce w tej świątyni przez ostatnie 25 lat i za to wszystko trzeba nam śpiewać hymn uwielbienia i wdzięczności.

Parafia jest wspólnotą, którą tworzą konkretni ludzie, a zaangażowanie w niej jest wyrazem miłości do Kościoła. – Miłować Kościół, to znaczy budować jedność, pozostawać w jedności z Piotrem naszych czasów, Kolegium biskupów i swoim biskupem. Miłować Kościół to dawać świadectwo o Chrystusie, to troska o przekazywanie wiary w rodzinie – mówił abp Kupny.

Reklama

Kończąc homilię, hierarcha podkreślił: – Chrystus z miłością patrzy na wasz wysiłek budowania więzów miłości małżeńskiej, rodzinnej. On pragnie was w tym wspomagać. Maryja i Józef chcą was prowadzić, byście przez trudy, wszystkie cierpienia i zawody, jakie idą w parze z wychowaniem człowieka, nie utracili nadziei, nie zrezygnowali z troski o wzrost wzajemnej miłości.

Na zakończenie Eucharystii, metropolita wrocławski wręczył zasłużonym parafianom medale św. Jadwigi Śląskiej.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-27 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: bp Długosz jest zatroskany o świadectwo autentycznego życia i służby w Kościele

Bożena Sztajner/Niedziela

„Bp Antoni Długosz jest od lat zatroskany o świadectwo autentycznego życia i służby w Kościele i na ziemi polskiej” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 26 stycznia przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, z racji 25. rocznicy sakry biskupiej bp. Antoniego Długosza.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania