Reklama

Afryka

Warte uwagi

Afryka prosi o pomoc

Caritas Polska

Klęski żywiołowe, konflikty wojenne, wyniszczające choroby, głod. Afryka to kontynent, który wciąż doświadcza nieszczęść. Z pomocą przychodzi Caritas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostra Cypriana Ntemboh, pasjonistka pracująca w szkole misyjnej w Yaounde w Kamerunie, chciałaby pomóc wszystkim dzieciom, ale ma ograniczone możliwości. Wie, że uczniowie często przychodzą głodni, bez śniadania, a jeśli już coś mają, to kawałek chleba na cały dzień. Rodziców, nawet tych, którzy pracują, nie stać na zapewnienie dzieciom socjalnego minimum. – To, co zarobisz, starczy tylko na przeżycie – mówi Penga Martial Hervé, który samotnie wychowuje dwóch synów i córeczkę. Teraz pomaga siostrom pallotynkom prowadzącym misję w Nkolbisson, najbiedniejszej dzielnicy Yaounde. Mówi, że ta praca pozwala mu prowadzić godne życie.

Piąta faza kryzysu żywnościowego

Reklama

Choć od lat wdrażane są działania pomocowe, szacuje się, że ok. 300 mln Afrykańczyków cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 400 mln ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Ta sytuacja w dużej mierze wynika z tego, że coraz częstsze klęski żywiołowe niszczą uprawy. W czternastu krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę ekstremalnie krytyczną. Jednym z nich jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim do emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy. Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obecnie w naszym kraju jest 1,7 mln przesiedlonych – mówi metropolita Wagadugu w Burkina Faso kard. Philippe Ouédraogo. – Brak schronienia, problemy z edukacją, niedostatek żywności – wszystko to stanowi poważny problem. Jeśli zatem mógłbym mieć jedną prośbę w imieniu mieszkańców naszego regionu, to prosiłbym o pomoc w ich wyżywieniu, w zapewnieniu im dachu nad głową i wsparciu w edukacji – dodaje duchowny.

Szansa na wyjście z ubóstwa

Ludzi niewykształconych łatwo można wykorzystać. Wiedzą to mieszkańcy Afryki, dlatego tak chętnie zapisują swoje dzieci do placówek edukacyjnych prowadzonych przez misjonarki i misjonarzy. Obama Bonnie Marie Josiane nie chodziła do szkoły. – Siostry zapytały mnie, co robię. A ja nie robiłam nic. Poruszyło je to, zaproponowały mi pracę i posłały mnie do szkoły – mówi młoda kobieta, która wiele zawdzięcza siostrom pallotynkom posługującym w Nkolbisson w Kamerunie. Wkrótce jej 4-letni synek pójdzie do budowanego przez siostry przedszkola.

W większości afrykańskich krajów liczba analfabetów jest bardzo duża. Co piąte dziecko nie uczęszcza do szkoły, dlatego Caritas Polska finansuje budowę szkół i przedszkoli, m.in. w Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Pomaga także afrykańskim nauczycielom podnosić kwalifikacje oraz finansuje ich wynagrodzenia.

Edukacja to także szansa na lepszą opiekę medyczną w przyszłości. Obecnie ponad połowa mieszkańców Afryki nie ma dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Brakuje ośrodków zdrowia, wykwalifikowanego personelu oraz sprzętu, dlatego statystyki są zatrważające – szacuje się, że jedna na dwadzieścia dwie kobiety umiera w trakcie porodu. Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska – to tylko niektóre kraje, w których Caritas Polska realizuje projekty w obszarze pomocy medycznej. Zakup leków, sprzętu medycznego, wspieranie budowy ośrodków zdrowia to najważniejsze z podejmowanych działań.

Caritas Polska nie przestaje wspierać Afryki. Tylko w 2023 r. na realizację projektów pomocowych w sektorach dożywiania, pomocy medycznej oraz edukacji przekazała kwotę ok. 700 tys. zł.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-07-03 17:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bezdomni u Matki

materiały Caritas

Podopieczni Caritas diecezjalnej wzięli udział w XVII Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę.

Więcej ...

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach. Skandal po Mszy św. za ofiary katastrofy smoleńskiej

2025-04-12 10:30

pixabay.com

Do skandalicznego incydentu doszło w czwartek wieczorem w kościele św. Barbary w Gliwicach. Po zakończeniu Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej na ambonę wtargnął młody mężczyzna z zakrwawionymi dłońmi. Zaczął krzyczeć niezrozumiałe i obraźliwe słowa, pobrudził ołtarz oraz szaty liturgiczne. Został wyprowadzony z kościoła przez księdza i wiernych, w tym członków Klubu Gazety Polskiej.

Więcej ...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich