Reklama

Wiadomości

Inwestycje zalesieniowe z ARiMR

Do 31 lipca 2023 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można się ubiegać o wsparcie na inwestycje leśne i zadrzewieniowe w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od tego roku wsparcie inwestycji leśnych i zadrzewieniowych udzielane będzie w ramach czterech interwencji: zalesianie gruntów rolnych; tworzenie zadrzewień śródpolnych; zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych oraz zakładanie systemów rolno-leśnych.

Trzy pierwsze są już znane beneficjentom ARiMR z PROW na lata 2014-2020, choć i tu wprowadzono korzystne zmiany. Wśród nich m.in.: podniesiono stawki płatności średnio o 60%; umożliwiono przyznawanie 5-letniej premii na utrzymanie zalesień występujących na gruncie wskutek sukcesji naturalnej; w ramach zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych wydłużono do 30 lat wiek drzewostanu kwalifikującego się do cięć pielęgnacyjnych, rozszerzono katalog beneficjentów o wspólnoty gruntowe, a także dodano nowy rodzaj inwestycji objętych dofinansowaniem – zakładanie stref ekotonowych w pasie drzewostanu graniczącym z terenem otwartym. Czwarta interwencja jest nowością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 2023 r. rolnicy lub ich małżonkowie mogą też skorzystać z nowego rodzaju wsparcia – na zakładanie systemów rolno-leśnych. Jest to sposób użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze.

Reklama

Dofinansowanie można otrzymać do gruntów wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne i użytkowanych jako grunty rolne lub trwałe użytki zielone. Z pomocy wyłączone są trwałe użytki zielone położone na obszarach Natura 2000. Maksymalna powierzchnia, która może być objęta wsparciem, to 40 ha.

Założony system rolno-leśny powinien tworzyć zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy posadzone są na gruncie, gdzie prowadzona jest działalność rolnicza. Nasadzenia powinny być wykonane w jednym rzędzie lub dwóch, oddalonych od siebie o co najmniej 10 m, ale nie więcej niż 30 m. W przypadku gruntów rolnych ta odległość powinna wynosić 3 m. Do nasadzeń powinno się używać co najmniej 3 różnych gatunków lub rodzajów drzew czy krzewów, przy czym co najmniej 51% powinny stanowić gatunki liściaste. Nowe nasadzenia powinny zostać zabezpieczone albo trzema palikami, albo repelentami, albo osłonkami, albo wełną owczą.

Warto wiedzieć o pewnych wykluczeniach. Wsparcie nie może być przyznane do gruntów, na których realizowane są zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach rolnictwa ekologicznego z PROW 2014-2020 oraz produkcja ekologiczna z PS WPR 2023-2027 czy ekoschematy.

Pomoc finansowa obejmuje koszty założenia i ochrony systemów rolno-leśnych, jak również ich pielęgnacji i utrzymywania w kolejnych latach. W tym zakresie od 2024 r. będzie przysługiwała 5-letnia premia wynosząca rocznie 300 zł/ha, o którą będzie można się ubiegać w terminie składnia wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.

Reklama

Stawki na założenie systemów rolno-leśnych zróżnicowane są w zależności od ukształtowania terenu i wynoszą: gdy powstają one w warunkach korzystnych – 3092 zł/ha, gdy są zakładane na gruntach o nachyleniu powyżej 12 stopni – 3199 zł/ha. Dodatkowe wsparcie przysługuje na zabezpieczenie drzew i krzewów przed zniszczeniem. Wynosi ono od 566 zł/ha do 2362 zł/ha.

Wnioski o przyznanie wsparcia na realizację inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych ARiMR przyjmuje wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus .

Szczegółowe informacje: na portalu – www.gov.pl/web/arimr, pod nr. bezpłatnej infolinii – 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

PROW 2014-2020 na finiszu

Dobiega końca realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidzianych jest jeszcze kilka naborów z tego programu, ale już teraz można się pokusić o pierwsze podsumowanie.

Więcej ...

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Łódź: Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei

2025-07-08 19:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie