Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 32/2023, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

(Za)biegają o łaskę Bożą

– Potrzeba siły ducha, bo siły fizyczne nie wystarczą. Biegniemy do Najświętszej Panienki, co więcej powiedzieć – mówili uczestnicy pielgrzymek biegowych. Na Jasną Górę dotarli biegacze m.in. z: Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Kobierna, Wrocławia, Lubomi, Bytowa, Tarnobrzega. Ofiarowali modlitwę w intencji pokoju w naszej ojczyźnie i w Ukrainie, za rodziny, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Biegać każdy może... na Jasną Górę

Wśród biegaczy są zarówno ci bardzo doświadczeni, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają „dobre zawody”. Ośmioletnia Zosia Okoń z Ostrzeszowa przybiegła z mamą, dla dziewczynki to już czwarta pielgrzymka. – Zosia raz biegła u mnie w brzuszku, raz jechała samochodem, dwa razy biegła samodzielnie. Biegnę tu, bo tu jest Maryja, Jej Cudowny Obraz. Tu dzieją się cuda i takim cudem jest też moja córeczka – opowiadała Teresa Okoń. Jako ostatnia sztafetową pałeczkę, którą był krzyż, przytuliła Zosia. Ksiądz Paweł Maliński przed wstąpieniem do seminarium wahał się, czy nie wybrać AWF. – Dziękuję Bogu, że mogę tu pielgrzymować, biegnąc czy jadąc rowerem. To dodaje sił, gdyż i nam, kapłanom, potrzeba siły ducha, bo siły fizyczne nie wystarczą. Tu czerpiemy je od Matki. Dajemy ludziom nadzieję – powiedział kapłan, wskazując na plecak wypełniony prośbami o modlitwę. – Te intencje pokazują, jak wiele ludzie mają do powiedzenia Matce Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa niesie człowieka...

Reklama

Osiemnaścioro pielgrzymów z parafii św. Wojciecha w Kobiernie i z sąsiednich w ciągu doby non stop, sztafetowo, pokonało 192 km, głównie nocą. – Szczególną rozgrzewką przed pielgrzymką jest bieg wokół parafii przez wszystkie wioski, to 42 km – wyliczał proboszcz ks. Ryszard Dziamski. Bieg ten ma na celu zebranie od wiernych intencji na pielgrzymkę do Częstochowy, a główną prośbą wszystkich biegaczy była ta o pokój w ojczyźnie i w Ukrainie. – Modlitwa niesie człowieka, nawet w tych trudnych momentach – zapewniła jedna z pątniczek.

Godnie stanąć przed Jezusem i Maryją

„Synki ido z radością do Matuchny” – mówią o sobie Ślązacy, no i do Niej docierają. Idą we wspólnotach parafialnych, nie brakuje w nich rodzin i młodzieży. Piesze pielgrzymowanie jest zawsze mocno wpisane w program duszpasterski parafii – podkreślają kapłani.

– Czepiec musi być ukrochmalony i uprasowany, a wiara umocniona kilometrami trudu i modlitwy, trzeba godnie stanąć przed Jezusem i Maryją – zaznaczały tyszanki, dla których ważne jest też pielęgnowanie regionalnych tradycji. Pielgrzymka to czas na remont duszy, ale uczestnicy modlili się też o pomyślny remont kościoła, by mieć gdzie chwalić Boga, o powołania kapłańskie i zakonne – to wierni z Rudy Śląskiej-Kochłowic. Maria Strokol przyznaje ze łzami w oczach, że piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę „odziedziczyła” po rodzicach; jest dzieckiem wymodlonym po 15 latach ich małżeństwa. Mama co roku chodziła do Częstochowy z tą intencją. Gdy p. Maria, która otrzymała imię „od Maryi”, miała 10 lat, mama zmarła. Zapamiętała jej słowa wypowiedziane przed śmiercią do niej i do młodszej siostry: „Nie płaczcie, dzieci, Matka Boża was nie opuści”. Jeden dzień w drodze, jeden na Jasnej Górze, powrót pieszo – tak np. pielgrzymowała parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Miasteczka Śląskiego. Przyszło 151 osób, ponad połowa z nich to młodzi. To pielgrzymka ślubowana w Dachau przez ocalonego kapłana. Po raz pierwszy odbyła się w 1946 r. Grupy śląskie często zostają na Jasnej Górze nawet na kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem. Tak np. pielgrzymowali wierni z parafii św. Marii Magdaleny z Lubomi oraz z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie. Pielgrzymi z Lubomi w tym roku szli z krzyżami w ramach akcji „SOS dla Ziemi Świętej”, organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jasnogórski flesz

Na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od 7 do 14 sierpnia, przybędą zarówno duże pielgrzymki diecezjalne, jak i strażacy, żołnierze, studenci czy rodziny. Pielgrzymi realizują program duszpasterski w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W wigilię uroczystości, 14 sierpnia, już przed godz. 6 rano rozpoczną się wejścia pieszych i rowerowych pielgrzymek, wśród nich będzie paulińska 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-31 23:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się spotkanie wyższych przełożonych męskich zgromadzeń zakonnych w Polsce

Bożena Sztajner

Więcej ...

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Więcej ...

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie