Reklama

Kultura

Amatorzy na scenę!

Materiał prasowy

Ewangelizować w teatrze? Można, a nawet trzeba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 27 listopada – 1 grudnia w Gdyni odbędzie się doroczny Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna 2023”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Katolickie Centrum Kultury w Gdyni-Małym Kacku”. Będzie to już ósma edycja wydarzenia, które z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu; w dotychczasowych 7 przeglądach wystąpiło 51 grup teatralnych, na scenicznych deskach stanęło ponad 1500 aktorów amatorów, a 28 tys. widzów obejrzało 85 przedstawień konkursowych.

W 2016 r. członkowie istniejącej wówczas od kilku lat grupy teatralnej „Nazaret” wpadli na pomysł zorganizowania przeglądu teatrów amatorskich, które kształtują swój repertuar na bazie wartości chrześcijańskich. – Chcieliśmy się policzyć – mówi Anna Halasz, przewodnicząca konkursowego jury – zobaczyć, ile jest takich teatrów, co chcą przekazać, z jakimi problemami się borykają. Szybko się okazało, że ich sytuacja jest podobna do naszej: grają tam, gdzie mieszkają, w improwizowanych warunkach i nie mają szans, aby wejść na prawdziwą scenę, by stanąć w świetle reflektorów przed szeroką publicznością. Zobaczyliśmy też, że są to grupy reprezentujące często bardzo wysoki poziom aktorski, a ich repertuar, zakorzeniony w tradycji katolickiej, podejmuje tematy i stawia pytania, których na próżno szukalibyśmy na profesjonalnych scenach. To wcale nie znaczy, że w „Kurtynie” można zobaczyć wyłącznie przedstawienia religijne – podkreśla Anna Halasz. – Jesteśmy również otwarci na przedstawienia o tematyce podejmującej wartości uniwersalne, a przez to zakorzenione w Ewangelii w sposób pośredni. Z drugiej strony – chcemy się zabezpieczyć przed sytuacjami, w których widzowie zostaliby zaskoczeni scenami epatującymi przemocą, nagością, wulgaryzmami czy brakiem szacunku dla prawd wiary katolickiej. Tego mamy aż nadmiar na deskach teatrów w całej Polsce, a my chcemy, aby na nasz przegląd mogły przychodzić całe rodziny, dorośli i dzieci – bez obawy o to, co zobaczą na scenie. Trzeba też pamiętać, że konkursowe spektakle są wystawiane w przestrzeni sakralnej – w kościele Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Kurtynę” wyróżnia otwartość na osoby niepełnosprawne. W każdej edycji bierze udział kilka takich grup. – Zdobywają nagrody, choć jury nie stosuje wobec nich żadnej taryfy ulgowej – zaznacza Anna Halasz. – W dużej mierze jest to zasługa reżyserów, którzy tak dobierają repertuar i tak prowadzą aktorów, że ich słabości i niedostatki przekuwają w atuty. Tak było chociażby w przypadku zeszłorocznego, bezapelacyjnego zwycięzcy – teatru „Przebudzeni” z Ostródy, który wystawił niesamowity spektakl pt. Szatnia. Siedzieliśmy na widowni wręcz wmurowani w krzesła – wspomina.

W „Kurtynie” biorą udział grupy dziecięce, młodzieżowe i „dorosłe”. Przegląd już dawno nabrał charakteru ogólnopolskiego. Pula nagród to ponad 20 tys. zł.

Trwają kwalifikacje do tegorocznej edycji „Kurtyny” (więcej nawww.kackmalykack.pl/ zakładka KURTYNA). Termin zgłoszeń mija 30 września. Organizatorzy serdecznie zapraszają i zachęcają do spróbowania swoich sił.

Warto dodać, że większość przedstawień z poprzednich edycji „Kurtyny” jest dostępna na kanale www.youtube.com/@kurtyna_gdynia .

– Za parę lat to będzie jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w Polsce – powiedziała podczas zeszłorocznej gali finałowej wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. Wypada tylko przyklasnąć jej słowom i życzyć, aby się spełniły.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W poszukiwaniu istoty rzeczy

Jolanta Kowalska jako Ona w spektaklu

Archiwum Teatru Logos

Jolanta Kowalska jako Ona w spektaklu "Rzeczy"

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...