Reklama

Niedziela Kielecka

Mają relikwie św. Jana Pawła II

W procesji z relikwiami

T.D.

W procesji z relikwiami

Macie relikwie największego Polaka z Polaków – mówił w homilii bp Marian Florczyk, którą skierował przede wszystkim do młodzieży, przystępującej do sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wymiar upamiętnienia św. Jana Pawła II miała uroczystość 14 października w kościele św. Stanisława BiM, gdy w przededniu Dnia Papieskiego do parafialnej świątyni w Starochęcinach zostały wprowadzone relikwie papieża Polaka.

Chcieli mieć go u siebie

Inicjatorami sprowadzenia relikwii papieskich byli parafianie, państwo Beata i Sławomir Kaliniakowie, którzy wnieśli je do kościoła w asyście kapłanów: bp. Mariana Florczyka, ks. Jerzego Gareckiego, proboszcza w Starochęcinach, ks. Marka Podymy, byłego proboszcza oraz członkiń Apostolatu Maryjnego. Odmawiano Litanię do św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bardzo chcieliśmy mieć relikwie Ojca Świętego w naszej parafii. Jesteśmy z tego pokolenia, które przeżyło, jako młodzi ludzie stan wojenny, w zatłoczonych pociągach jeździło na spotkania z Ojcem Świętym i jemu zaufało – mówią „Niedzieli” państwo Kaliniakowie, autorzy wielu inicjatyw i dzieł w parafii. – Ufamy, że dzięki jego orędownictwu „odnowi się ta ziemia”, że wzmocni się życie rodzinne, że Ojciec Święty pomoże odradzać się ludzkiej wspólnocie, która niestety jest zastępowana współczesnymi technologiami – dodają.

To już kolejne relikwie w Starochęcinach. Parafia posiada relikwie św. s. Faustyny, św. Stanisława BiM, bł. Hanny Chrzanowskiej. Zostały one wyeksponowane w specjalnej gablocie pod mensą ołtarzową (to tradycja nawiązująca do średniowiecza).

Największy z największych pośród was

W kazaniu bp Florczyk rozważał pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II, w 45. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową oraz szczególne miejsce, jakie w sercu papieża z Polski miała młodzież. Wspominał m.in. pamiętne konklawe. – Byłem młodym człowiekiem, ale pamiętam tamte czasy, bo angażowałem się w życie, bo życie nie było mi obojętne. Trudno było wtedy wyznawać wiarę i nie miał się kto za nami ująć – mówił, przypominając niewiedzę krajów Zachodu na temat „dalekiego kraju”, z którego przybył Papież, nieporadność spikerów komentujących ten zaskakujący dla większości wybór.

Reklama

Wspominał m.in. kolejne papieskie pielgrzymki do Ojczyzny, wołanie o miłość w świecie, wreszcie zamach 13 maja 1981 r. i wprowadzenie stanu wojennego w Polsce oraz sprzeciw młodzieży kieleckiej, w tym harcerzy, którzy „przychodzili do mnie na parafię, bardzo odważnie…, także młodzież z innych regionów, pytająca: jak normalnie żyć?”. Mówił także o polskim papieżu jako o tym, który „miał odwagę grozić placem, np. na lotnisku w Ameryce” i którego po śmierci okrzyknięto „Santo subito”.

Bp Florczyk nawiązał również do pamiętnej pielgrzymki św. Jana Pawła II na świętokrzyską ziemię w 1991 r., gdy papież przypomniał, że „wolność to zasady, a wśród nich przykazania Boże”, gdy upominał się o prawa dzieci i polskiej rodziny.

– Wierzę w was. Jeśli dokona się jakaś przemiana tego świata, to tylko dzięki wam – mówił bp Marian Florczyk.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-30 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania