Reklama

Niedziela Kielecka

Trwa inspirujący konkurs

Bp Marian Florczyk, Anna Zielińska-Brudek i ks. Paweł Ścisłowicz podczas gali
konkursowej 2022

T.D.

Bp Marian Florczyk, Anna Zielińska-Brudek i ks. Paweł Ścisłowicz podczas gali konkursowej 2022

„Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości św. Jana Pawła II” to tytuł konkursu wojewódzkiego, u genezy którego leży wspólna inicjatywa bp. Mariana Florczyka i Anny Zielińskiej-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najważniejszym dla nas zadaniem, a nawet obowiązkiem jako ZLP jest docieranie do młodych talentów literackich. Temu mają służyć m.in. organizowane konkursy. Udział w nich jest inspiracją, punktem wyjścia do rozwijania i doskonalenia twórczości – mówi Anna Zielińska-Brudek. Przykładem jest konkurs „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”. Konkurs organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Tworzył świat wartości

– Konkurs jest sposobem utrwalania obecności papieża Polaka na ziemi świętokrzyskiej. Nie zastąpi go nikt. W tej trudnej rzeczywistości zachęcamy uczestników konkursu do twórczych przemyśleń. W nich odnosimy się do nauczania i dzieł Ojca Świętego, który stwarzał świat głębokich wartości. I te wzorce jego postępowania powinniśmy przekazywać następnemu pokoleniu – tłumaczy Zielińska-Brudek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy konkursu przypominają, że św. Jan Paweł II to nie tylko papież, ale i poeta. Pisał wiersze, poematy. Zamiłowanie do literatury Karol Wojtyła przejawiał już w czasach gimnazjalnych. Do pisania powrócił pod koniec życia. Twórczość literacka św. Jana Pawła II pozostaje pięknym świadectwem, a zarazem ogromnym wyzwaniem, abyśmy sami decydowali o własnym losie. I przez słowo mówione, pisane pokazywali głębię wrażliwości, godność, szacunek dla siebie oraz innych.

Atutem dotąd ocenianych, a przede wszystkim nagradzanych prac jest odwołanie się do miejsc i tradycji lokalnych, wspomnień rodzinnych o fenomenie papieża Polaka, dobrze prowadzona narracja, spójna fabuła i ponadczasowe przesłania.

Organizacyjnie

To trzecia edycja literackich zmagań konkursowych. W ostatniej jury oceniało 50 prac. Organizatorzy pragną wprowadzać nauczanie i dzieła Ojca Świętego do szerokiego grona odbiorców, by zwrócić ponownie uwagę czytelników i literatów amatorów na świat głębokich wartości i przekierować uwagę z codziennego pędu wydarzeń do świata medytacji i zadumy.

Reklama

Nadesłane utwory powinny być dotychczas niepublikowane i nienagradzane. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach, w zależności od wieku uczestników – do 19 lat i od 20 lat.

Wiersze lub opowiadania należy nadesłać na adres e-mailowy: kultura@wdk-kielce.pl w plikach w formatach doc, docx lub pdf można nadsyłać do 27 listopada. Osobom zainteresowanym udziałem w konkursie informacji udziela Bernadetta Kobyłecka, instruktor ds. upowszechniania kultury w Dziale Kultury WDK.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-07 09:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Caritas poszukuje wolontariuszy do pomocy w czasie pandemii

Adobe Stock

W związku z pogarszającym się stanem epidemicznym potrzebna jest zwiększona pomoc, stąd Diecezjalne Centrum Wolontariatu (DCW) Caritas Diecezji Kieleckiej intensyfikuje akcje pomocowe i zabiega o nowych wolontariuszy.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...