Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Podziel się... krwią

Adobe Stock

W ostatnich tygodniach centra krwiodawstwa apelują w mediach o oddawanie krwi. W odniesieniu do niektórych grup brak krwi jest dramatyczny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli zamierzamy dołączyć do liczącej setki tysięcy rzeszy honorowych krwiodawców, pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się, gdzie można oddać krew. W Polsce są to wyłącznie placówki publicznej służby zdrowia. Głównymi punktami sieci są: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA oraz ich oddziały i stacje terenowe. Uzupełnieniem sieci są punkty mobilne poboru krwi, tzw. krwiobusy, w których można oddać krew podczas akcji wyjazdowych. Najdogodniej położony dla nas punkt i godziny, w których jest czynny, znajdziemy na stronie internetowej: krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew . Na tej samej stronie jest także harmonogram akcji wyjazdowych, czyli wyszczególnione są daty i miejsca, do których docierają krwiobusy. Bywa, że stacjonują one w jednym miejscu przez kilka dni, czasem też akcje oddawania krwi w mobilnych punktach są włączane w program imprez plenerowych.

Kandydat na krwiodawcę (18-65 lat) nie musi wcześniej konsultować się z lekarzem, błędne jest również przekonanie, że do oddania krwi trzeba się zgłosić na czczo. Przygotowanie do donacji krwi to przede wszystkim wybór dnia – takiego, w którym będziemy wypoczęci – oraz zjedzenie lekkostrawnego śniadania, które nie powinno zawierać tłustych produktów. Ważne jest picie płynów, najlepiej wody i soków – kawa i herbata nie są zalecane. Trzeba zrezygnować z picia alkoholu, przynajmniej od dnia poprzedzającego donację. Warto postawić też na luźne ubranie, które pozwoli na bezproblemowe odsłonięcie ramienia i zapewni komfort.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rejestracji punktu krwiodawstwa konieczne jest okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL, a następnie wypełnienie ankiety o stanie zdrowia, m.in. odpowiedź na pytania dotyczące chorób przewlekłych, zażywanych leków oraz ostatnio przebytych infekcji. Kolejnym krokiem jest oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz badanie przez lekarza, który kwalifikuje (bądź nie) daną osobę do oddania krwi. Niezakwalifikowanie kandydata może być tymczasowe, związane np. z infekcją, ze zbyt wysokim ciśnieniem, z przyjmowanymi lekami, niedawnym szczepieniem, zabiegiem przebytym w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub niektórymi badaniami. Krwi nie mogą oddać osoby leczące się na choroby nowotworowe, cukrzycę i inne.

Reklama

Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Poza krwią pełną dawca może oddać także jej składniki, np. krwinki płytkowe, krwinki czerwone i osocze. Do pobierania krwi używany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, a sama procedura trwa ok. 10 min, w przypadku pobierania składników krwi natomiast – ok. 60 min. Po oddaniu krwi trzeba odpocząć, pozostając w punkcie pobrań przez ok. pół godziny. Trzeba też zadbać o nawodnienie i spożycie posiłku, by pomóc w regeneracji organizmu. Dawca otrzymuje w punkcie tzw. posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kcal, zwykle w postaci czekolad. W tym dniu należy unikać większych wysiłków fizycznych. Krew można oddać maksymalnie sześć razy w roku, jeżeli chodzi o mężczyzn, i cztery razy, jeżeli chodzi o kobiety, z przynajmniej 8-tygodniową przerwą między pobraniami. Inne normy obowiązują w odniesieniu do składników krwi.

Każdy dawca może otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, szkole lub na uczelni w dniu pobrania. Może także otrzymać dającą wiele uprawnień legitymację honorowego dawcy krwi, zwrot kosztu dojazdu do punktu krwiodawstwa oraz kopię wyników badań.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-05 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Letni rekord krwiodawstwa

UM Świebodzice

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj