Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Otoczeni bliskością

Hospicjum poświęcił bp Andrzej Jeż

Archiwum Fundacji Kromka Chleba, Paweł Stelmach

Hospicjum poświęcił bp Andrzej Jeż

Każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa – powiedział bp Andrzej Jeż.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hospicjum stacjonarne Via Spei, czyli Droga Nadziei, powstało w Tarnowie (przy ul. Bystrej 17). To miejsce stworzone przez Fundację Kromka Chleba z myślą o osobach doświadczających nieuleczalnej choroby nowotworowej. 15 stycznia hospicjum poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. W wydarzeniu wzięli udział pacjenci, personel hospicjum i zaproszeni goście.

Doświadczenie

Via Spei jest odpowiedzią na potrzeby współczesności. Podczas Mszy św., odprawionej w znajdującej się na terenie hospicjum kaplicy, bp Jeż powiedział: – Stan choroby nieuchronnie powoduje, że człowiek przeżywa kryzys i poważnie zastanawia się nad własną sytuacją. Postęp w naukach medycznych przynosi coraz to nowe środki, potrzebne, by stawić czoło temu wyzwaniu, przynajmniej w odniesieniu do zdrowia fizycznego. Jednakże ludzkie życie ma swoje granice i wcześniej czy później kończy się śmiercią. Trzeba się na to doświadczenie przygotować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wskazał ordynariusz diecezji tarnowskiej, mimo postępu naukowego nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę, dlatego też na całym świecie w szpitalach, hospicjach i domach widzimy cierpienie wielu nieuleczalnie chorych, zwłaszcza w terminalnej fazie choroby. Biskup podkreślił, że pomoc oferowana przez hospicja jest niezwykle ważna: – Mamy świadomość tego, że nie każda rodzina czy bliscy są w stanie udźwignąć ciężar cierpienia i choroby najbliższych, zwłaszcza gdy jest to już stan terminalny, wymagający bardzo intensywnej i specjalistycznej opieki medycznej. Często same rodziny tych osób potrzebują wsparcia, bo jest im bardzo trudno przechodzić przez te bolesne doświadczenia. Za każdym cierpieniem i każdą chorobą kryje się konkretny człowiek, którego twarz dla kogoś jest twarzą matki, ojca, brata lub siostry, twarzą kogoś bliskiego i drogiego sercu. Mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa.

Reklama

Sukces

Hospicjum powstało z inicjatywy Fundacji Kromka Chleba, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Organizacji udało się zrealizować ten projekt bez żadnych instytucjonalnych źródeł finansowania. Sukces jest więc zasługą ogromnej rzeszy darczyńców i wolontariuszy, którzy przez lata wspierali fundację w tym wyjątkowym dziele. Na ten cel były organizowane zbiórki, odbywały się też cykliczne koncerty charytatywne z udziałem gwiazd.

W 2010 r. Sejmik Województwa Małopolskiego – przy szczególnym, bezinteresownym zaangażowaniu ówczesnego marszałka Marka Nawary – podjął uchwałę o oddaniu Fundacji Kromka Chleba terenów pod budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. W 2011 r. ruszyły pierwsze prace – uporządkowano i wyrównano teren, zatwierdzono projekt architektoniczno-budowlany i wydano pozwolenie na budowę. W 2014 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, który ma wymiar symboliczny – pochodzi z grobu św. Siostry Faustyny, orędowniczki tajemnicy Bożego Miłosierdzia, a został przekazany przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

– Wspólnie zbudowaliśmy hospicjum dla nieuleczalnie chorych – powiedziała prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech. I zaznaczyła: – Wierzę, że solidarność międzyludzka pospieszy z pomocą, abyśmy mogli jak najlepiej opiekować się pacjentami. Wszystkie wysiłki, które podejmujemy, są motywowane troską o tych, którzy mają przed sobą jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Niech będą otoczeni miłością, której potrzebuje i pragnie każdy człowiek. Założyliśmy, że hospicjum Via Spei będzie miejscem wyjątkowym, oferującym świetną opiekę medyczną i psychologiczną – tę drugą również rodzinom towarzyszącym bliskim w ich ostatnich dniach, tygodniach, miesiącach życia. A także opiekę duchową.

Rozwiązania

Obecny na uroczystości prof. Leszek Kołodziejski, wybitny specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej, zauważył, że we współczesnym świecie wypieramy ze świadomości: starość, nieuleczalne choroby, opuszczenie i śmierć. Założyciele hospicjum podeszli do tego zupełnie inaczej. Przyjmując śmierć jako naturalne zjawisko, postanowili stworzyć miejsce będące afirmacją życia – do jego ostatniej chwili. Ich misją jest zapewnienie pacjentom przeżycia swoich ostatnich dni i tygodni jak najlepiej, w spokoju i poczuciu ludzkiej bliskości.

Reklama

Zastosowane rozwiązania, przyjazna atmosfera wnętrz, cicha, spokojna okolica zapewniają chorym najwyższy poziom opieki medycznej, psychologicznej i duchowej. Na chorych i ich bliskich czeka budynek z dostępnymi dla każdego przyjaznym podwórzem i przestronną świetlicą. Jest w nim również niezwykła – bo prosta, a zarazem kierująca myśli ku sprawom ostatecznym – kaplica z rzeźbami i drogą krzyżową autorstwa Stanisława Cukra. W budynku o powierzchni 1,8 tys. m2 znajduje się dziewiętnaście pokoi jedno- i dwuosobowych. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne, komfortowe łóżka szpitalne. Każdy pokój ma łazienkę i aneks kuchenny, klimatyzację, a także wyposażenie umożliwiające bliskim przebywanie i czuwanie przy chorym. Możliwe będzie przyjęcie dwadzieściorga dziewięciorga pacjentów. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczy obecnie osiemnastu łóżek, ale twórcy hospicjum mają nadzieję na jego szybkie rozszerzenie.

Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Warunkiem zgłoszenia jest zakończenie leczenia przyczynowego, potwierdzone przez lekarza specjalistę. Pobyt w hospicjum jest bezpłatny dla ubezpieczonych w NFZ, więc nie obciąża finansowo ani chorego, ani jego rodziny.

Standard

W imieniu Fundacji Kromka Chleba działalność hospicyjną prowadzi Via Spei sp. z o.o., która świadczy usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ. W hospicjum znajdują się: poradnia medycyny paliatywnej, poradnia leczenia bólu, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski i pokój lekarski. Jest też pokój, w którym chory lub jego bliscy mogą spokojnie porozmawiać z lekarzem, psychologiem bądź z księdzem sprawującym opiekę duchową nad pacjentami hospicjum. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone i urządzone tak, by poprawiać jakość życia osób zmagających się z nieuleczalną chorobą oraz ich rodzin. Aby utrzymać wysoki standard w placówce, Fundacja Kromka Chleba zamierza zbierać fundusze na działalność hospicjum. W planach są akcje charytatywne i wszystko wskazuje na to, że także koncerty z udziałem gwiazd.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzi o katechezie

Ks. Andrzej Jasnos prezentuje raport na temat religii

Ewa Biedroń

Ks. Andrzej Jasnos prezentuje raport na temat religii

„Może pomóc w zrozumieniu Boga i w byciu lepszym człowiekiem. Jest potrzebna do budowania naszej świadomości, zrozumienia siebie” – mówią uczniowie z diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00
Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

Więcej ...

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto