Reklama

Niedziela Kielecka

Krucyfiks biskupa krakowskiego

Ks. prob. Marek Tazbir prezentuje muzealne zasoby

T.D.

Ks. prob. Marek Tazbir prezentuje muzealne zasoby

Wyjątkowy krucyfiks gościł na wystawie na Wawelu i mogło go obejrzeć aż 90 tys. ludzi. Krzyż wrócił już do Szańca, gdzie jest eksponowany w Wielkim Poście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Muzeum Parafialnego w Szańcu zaprasza ks. Marek Tazbir, proboszcz szanieckiej parafii. Chodzi o krzyż pacyfikalny bp. Filipa Padniewskiego, datowany na trzecią ćwierć XVI wieku.

Krzyż bp. Padniewskiego

Jak świadczy herb Nowina i napis na odwrocie stopy, krzyż został ufundowany przez właściciela klucza szanieckiego, bp. Filipa Padniewskiego, biskupa krakowskiego w l. 1560-72. Do kościoła Wniebowzięcia NMP został przekazany przez bratanka biskupa, starostę dybowskiego Wojciecha Padniewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Szczególnie wartościowe są sceny pasyjne na stopie; na jej spodniej części widnieje napis „Philippus Padniewski Dei Gracia Episkopus Cracoviensis”, z herbem Nowina po środku – tłumaczy Artur Prędki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Szańca.

Prace konserwatorskie przy krucyfiksie przeprowadził w 2016 r. Dominik Dziadusz, staraniem Stowarzyszenia Miłośników Szańca, które jest, obok parafii, organizatorem i organem prowadzącym szanieckie muzeum.

Krzyż bp. Padniewskiego gościł w salach Zamku Królewskiego na Wawelu od 15 września do 14 grudnia 2023 r. W 17 pomieszczeniach ekspozycyjnych zgromadzono ponad 400 starannie wyselekcjonowanych eksponatów sprowadzonych z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy.

Kolekcja, którą trzeba zobaczyć

Oferta muzeum jest bardzo bogata i poszerzana sukcesywnie. – Nie ukrywam, że mamy zakusy na dwa feretrony i kilka obrazów – dodaje Artur Prędki.

Muzeum, powstałe wskutek uporządkowania parafialnych zbiorów i pasji wielu osób zakochanych w lokalnym dziedzictwie, udostępniono zwiedzającym 20 września 2014 r., wraz z wystawą „Szanieckie skarby”. Muzeum mieści się w Wiejskim Domu Kultury.

Pierwszego rozpoznania i oceny zachowanych przedmiotów, udostępnionych przez poprzedniego proboszcza w Szańcu ks. Kazimierza Furmańczyka, dokonała pochodząca z Szańca Małgorzata Niechaj, kustosz i historyk, od lat związana z muzeami krakowskimi. Dla potrzeb parafialnego muzeum pozyskała także szklane gabloty i manekiny, do eksponowania bogatej kolekcji ornatów. W muzeum parafialnym odnajdziemy także szereg interesujących ksiąg, np. kazania na cały rok z 1675 r.

Reklama

Konserwacje cennych pamiątek zostały powierzone specjalistom z różnych dziedzin: księgi – Pracowni Konserwacji Biblioteki Jagiellońskiej, natomiast szaty liturgiczne – Pracowni Konserwacji Tkanin, a obrazy Pracowni Konserwacji Obrazów Muzeum Miasta Krakowa.

Wystawę uzupełniają historyczne zdjęcia, ukazujące kościół w Szańcu z zewnątrz oraz jego wnętrze z wyposażeniem. Obok sali wystawowej, w innych salach Wiejskiego Domu Kultury są prezentowane fotografie historyczne, ukazujące wieś i jej mieszkańców oraz zdjęcia współczesne. Muzeum w Szańcu prezentuje parafialne zbiory sakralne m.in.: ornaty, kapy, naczynia liturgiczne, wota, relikwiarze oraz księgi liturgiczne. Wszystkie te przedmioty obrazują życie parafii i parafian w Szańcu.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-27 11:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony kolędy czas

archiwum parafii

Kolejny rok pandemii destabilizuje tradycyjną wizytę duszpasterską. Parafie wypracowały jednak ciekawe formuły, które się sprawdzają. Tak jest w Szańcu.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady