Reklama

Niedziela Kielecka

Kluczowe wydarzenie w dziejach

2024-04-09 14:22

Niedziela kielecka 15/2024, str. VI

Chrzest w ilustracji, wystawa pokonkursowa w OMPio, 2016

T.D.

Chrzest w ilustracji, wystawa pokonkursowa w OMPio, 2016

Akt przyjęcia chrztu uważa się za symboliczny początek państwa oraz polskiego Kościoła katolickiego. O tym przypomina Święto Chrztu Polski, obchodzone 14 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrzest jest darem, ale jednocześnie zobowiązaniem do kształtowania życia indywidualnego, społecznego i politycznego na fundamencie Dekalogu – mówi ks. prał. Dariusz Gącik, wikariusz sądowy Sądu Biskupiego.

Chrzest Polski zapewnił raczkującej strukturze państwowej niezależność kościelną przez stworzenie biskupstwa podległego Rzymowi. Był początkiem procesu wiążącego Polskę z łacińskim kręgiem cywilizacyjnym i państwami Europy Zachodniej. – Polska stała się ważnym ogniwem budowania jedności europejskiej, której spoiwem było chrześcijaństwo, ale i filozofia grecka i prawo rzymskie. Nie sposób sobie wyobrazić, w jaki sposób potoczyłyby się losy naszej Ojczyzny, gdyby Mieszko I nie podjął decyzji o chrzcie. To właśnie ta decyzja stawiała księcia Mieszka w równorzędnej pozycji w stosunku do innych władców chrześcijańskich – uważa ks. Gącik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrzest Mieszka I i jego poddanych odbierał Niemcom argument konieczności ekspansji misyjnej, uruchomił długotrwały proces kształcenia kadr urzędniczych, co mogło się odbywać w szkołach kościelnych, wreszcie w efekcie skutkował zdobyczami kultury, czego świadectwem są kościoły.

Gdzie i kiedy dokładnie się odbył? Historycy nie są co do tego zgodni. Przyjmuje się, że Mieszko I wraz ze swym dworem ochrzcił się 14 kwietnia 966 r. Na ten dzień przypadła Wielka Sobota, która tradycyjnie była dniem udzielania chrztów. Fakt ten w swej Kronice Polski opisywał, spoczywający w jędrzejowskim archiopactwie bł. Wincenty Kadłubek. Tak pisał o Mieszku I: „Przez niego bowiem zasiane zostało [ziarno] walki dobrej, iżby zerwany był zły pokój. Albo może, jak mówi Ewangelia: Nie wszystkie struny cytry grają i [z tego], ilekolwiek złożone zostaje w ukrytości, [bynajmniej tyleż samo] nie ma ukrytego znaczenia”. Dr Jerzy Mańkowski, analizując kluczowe zdania z Kroniki Wincentego Kadłubka, kwestionuje jednak 14 kwietnia, wskazując raczej 3 lub 2 czerwca 966 r. jako „daty o wiele prawdopodobniejsze”.

Reklama

Nie jest także znane dokładne miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Jan Długosz wskazał na Gniezno, inne źródła podają Poznań lub Ostrów Lednicki. W tym ostatnim odkryto miejsce, które mogło być basenem chrzcielnym, a w Poznaniu – misę chrzcielną.

– Chrzest Polski można porównać do ziarna wrzuconego w ziemię, które z biegiem czasu rozwija się i przynosi owoc. Rozpoczął się proces ewangelizacji, który stopniowo zmieniał życie i sposób myślenia poszczególnych osób. Miało to także wpływ na relacje społeczne i polityczne – podkreśla ks. Gącik. – Przyjęta wiara powstrzymywała ludzi od zemsty rodowej, pojedynków i czynów naruszających ład społeczny, bowiem punktem odniesienia stało się największe przykazanie miłości do Boga i drugiego człowieka – zaznacza Ksiądz Wikariusz.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziesiątki wydarzeń religijnych i kulturalnych

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...