Reklama

Niedziela Legnicka

Katecheci specjaliści

2024-04-16 14:14

Niedziela legnicka 16/2024, str. IV

W spotkaniu uczestniczył biskup świdnicki

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W spotkaniu uczestniczył biskup świdnicki

Takim mianem można określić katechetów ze szkół specjalnych, którzy zarówno z diecezji legnickiej jak i świdnickiej, spotkali się 22 marca w Krzeszowie. To już drugie, po ubiegłorocznym, tego typu szkolenie w diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gościnnych murach klasztoru sióstr Elżbietanek wzięli udział w spotkaniu szkoleniowo-formacyjnym dla katechetów szkolnictwa specjalnego, z udziałem biskupa świdnickiego Marka Mendyka. Było ono poświęcone przygotowaniu do sakramentów świętych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Prelegent

Spotkanie poprowadził ks. dr Krzysztof Sosna z Katowic, wizytator nauki religii, wykładowca katechetyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, organizator konferencji dla katechetów szkół specjalnych w Brennej, autor wielu publikacji dotyczących katechezy specjalnej, szczególnie przygotowania do sakramentów Eucharystii i bierzmowania osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program

Spotkanie było nie tylko okazją do poznania czy uzupełnienia wiedzy w zakresie pracy katechetycznej z osobami niepełnosprawnymi, ale stworzona została także możliwość udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty, czy też Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Główna konferencja nosiła tytuł: „Trudna droga? Przygotowanie do sakramentów świętych osób z niepełnosprawnością intelektualną”, a zakończona została dyskusją, pytaniami od uczestników i podsumowaniem usłyszanych treści.

O pracy

– Dzieci z pewną niepełnosprawnością intelektualną wymagają specjalnych metod, środków i innego podejścia niż w stosunku do dzieci w tzw. normie intelektualnej. Jest tu potrzeba indywidualizmu. Tu musi być aktywizowana inna sfera. Większego znaczenia nabiera przygotowanie dzieci do przyjęcia sakramentów, bardziej na płaszczyźnie emocjonalnej, poprzez stosowanie znaków, symboli, osobistego przeżycia, uwolnienia emocji – mówi ks. Krzysztof Sosna, główny prelegent spotkania. – Rodzice chcą, żeby ich dzieci przyjęły sakramenty. Ale stoją wobec pytań, bo zazwyczaj przygotowanie do sakramentu polega na przyswojeniu przez dziecko pewnej wiedzy, a tu jest to czasem niemożliwe i nie wiedzą, co z tym zrobić. I tu jest nasza rola, żeby uświadomić rodzicom takich dzieci, że nie to jest najważniejsze, co można wiedzieć, powtórzyć i zapamiętać, ale bardziej to, co człowiek może przeżyć. Jest już ważna sama obecność.

Reklama

Przesłanie

– Dziś pragnę katechetom przekazać, żeby się nie zniechęcali trudnościami i przeszkodami i tym, że jakby nie widać efektów ich pracy. Trzeba tu bowiem rozróżnić świadomość i przejawy świadomości. Mamy do czynienia z tym, co jest przejawami świadomości, a nie wiemy, co się dzieje w ich głowach, jaka naprawdę jest ich świadomość, a Pan Bóg uzupełnia zresztą wszystko swoją łaską – mówi ks. Sosna.

Uczestnicy

Katecheci i ci, którzy uczestniczą już po raz kolejny w takim spotkaniu, i ci, którzy pojawili się po raz pierwszy, podkreślają jedno: takie spotkania są bardzo potrzebne. Służą one nie tylko poznaniu nowych aspektów i sposobów pracy z powierzonymi im uczniami, ale też dla nich samych są okazją do rozmów, wymiany doświadczeń, stawianiem pytań i poszukiwaniem odpowiedzi razem z innymi nauczycielami. Wszyscy wyrażają radość z możliwości udziału i już stawiają pytania o następne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne dziękczynienie w Krzeszowie

Niedziela legnicka 19/2014, str. 1, 4-5

Ks. Waldemar Wesołowski

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady