Reklama

Aspekty

Tajemnice kościoła

2024-04-16 14:14

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2024, str. IV

Warto zwiedzić kościół w Dębince. Pani Anna Polak zaprasza do kontaktu pod nr. tel.: 607 524 282

Andrzej Gawiński

Warto zwiedzić kościół w Dębince. Pani Anna Polak zaprasza do kontaktu pod nr. tel.: 607 524 282

– W Dębince dzieją się ciekawe rzeczy, a efekty badań zaskakują – mówi dr Anna Polak, autorka publikacji naukowych i przewodników turystycznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pośród gęstych lasów, w dekanacie Łęknica, niedaleko granicy polsko-niemieckiej leży urokliwa miejscowość Dębinka, w której znajduje się jeden z najstarszych kościołów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Nosząca wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego świątynia jest kościołem filialnym parafii Chrystusa Króla w Tuplicach, której proboszczem jest ks. kan. Leszek Białuga. – Jakie tajemnice skrywa kościół w Dębince, starano się odpowiedzieć podczas niedawnych badań georadarowych przeprowadzonych w świątyni oraz w jej otoczeniu – mówi dr Anna Polak, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizująca się w dziejach Łużyc wschodnich Dolnych i Górnych, która naukowo i z zamiłowania interesuje się problematyką społeczeństwa, zabytków i kultury, a na co dzień opiekuje się kościołem farnym w Żarach.

Kościół został wzniesiony z kamienia polnego i rudy darniowej w drugiej połowie XIII wieku w stylu wczesnogotyckim. W późniejszych wiekach był wielokrotnie przebudowywany. W związku z przejęciem świątyni przez protestantów w XVI wieku, został pozbawiony bogato malowanego wnętrza. – Po zmianie wyznania zostały zakryte katolickie malowidła ścienne, m.in. ze sceną Zwiastowania z datą 1493 wykonaną na łuku tęczowym – zaznacza dr Polak. W 1980 r. polichromie o tematyce biblijnej zostały odsłonięte, a następnie poddano je konserwacji. Na uwagę zasługuje wyposażenie wnętrza. W kościele znajduje się gotycka chrzcielnica, a także barokowy ołtarz z obrazem w predelli przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę. Organy zostały wykonane około 1868 r. przez Wilhelma Sauera, którego firma zbudowała niektóre instrumenty w kościołach należących obecnie do diecezji, m.in. w Witnicy i Drezdenku. Jego największym dziełem są organy w ewangelickiej katedrze w Berlinie. Dr Anna Polak i dr Paweł Karp przygotowali okolicznościową ulotkę na temat historii i ciekawostek kościoła w Dębince, która jest jednocześnie zachętą do odwiedzenia tego zabytku. Z kolei Piotr Domagalski utworzył dostępny na stronie internetowej wirtualny spacer.

Świątynia prawdopodobnie skrywa jeszcze inne tajemnice. – Mieszkańcy w relacjach wspominali niejednokrotnie o wejściu do pomieszczenia, które znajdowało się pod obecną zakrystią – mówi dr Anna Polak. Dzięki jej inicjatywie, pomysł zbadania kościoła udało się urzeczywistnić, używając do tego celu specjalistycznego sprzętu. – Prace przyniosły oczekiwane rezultaty i wskazane zostało poszukiwane miejsce zakryte podczas późniejszych remontów – relacjonuje dr Polak. – Dalsze naukowe eksploracje w świątyni, już z udziałem archeologów, odbędą się po uzyskaniu zgody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zdjęcie posadzki w zakrystii – dodaje. Dotąd tajemnicze miejsce jest określane jako tunel, ponieważ tak wypowiadali się o nim mieszkańcy. Dopiero badania naukowe pozwolą ustalić, czy pod posadzką rzeczywiście znajduje się tunel. W najbliższym czasie odbędzie się też długo wyczekiwany remont dzwonnicy z początku XVI wieku, która jest jednocześnie bramą prowadzącą na teren przykościelny. – Parafianie wraz z proboszczem ks. Leszkiem Białugą, wierzą, że zabytkowa dzwonnica odzyska swój dawny blask – mówi pani Anna, która ostatnio wraz z konserwatorką zabytków Gają Zamoysky przygotowała wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dotację z budżetu województwa lubuskiego na kolejny projekt. Chodzi o prace konserwatorskie i restauratorskie przy stropie „Wąż Miedziany”. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Tylko czekać na efekty prac.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat w sprawie święceń diakonatu

bp Tadeusz Lityński

ks. Adrian Put "/Niedziela"

bp Tadeusz Lityński

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst