Reklama

Kościół

Brat miłosierdzia

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia

Po ponad ośmiu wiekach Gwidon z Montpellier został ogłoszony błogosławionym. Ta decyzja papieża Franciszka daje jasny wyraz temu, że czynienie miłosierdzia nie ulega dezaktualizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Można powiedzieć, że Gwidon z Montpellier jest jednym z rekordzistów wśród świętych i błogosławionych oczekujących wyniesienia na ołtarze. Czekał na to aż 816 lat! Założyciel Zakonu Ducha Świętego został włączony do katalogu błogosławionych Kościoła katolickiego postanowieniem papieża Franciszka ogłoszonym 18 maja w liście apostolskim w formie motu proprio. Decyzja Ojca Świętego oznacza możliwość sprawowania kultu liturgicznego br. Gwidona z Montpellier z tytułem błogosławionego przez wszystkie zakony, zgromadzenia i wspólnoty inspirowane jego charyzmatem. Wspomnienie liturgiczne bł. Gwidona będzie przypadać 7 lutego.

Nieśredniowieczne ideały

Reklama

– To szczególny dar i błogosławieństwo ze strony Kościoła, potwierdzające pragnienie, które brzmiało w sercach przez całe wieki – mówi m. Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. – Jest to dla nas niewyobrażalnie wielka łaska, że nasz założyciel został włączony do katalogu błogosławionych – podkreśla. Czas oczekiwania na wyniesienie na ołtarze liczony w wiekach może się wydawać bardzo długi. Może też rodzić pytanie, dlaczego ktoś żyjący w średniowieczu zostaje ogłoszony błogosławionym właśnie teraz. – Gwidon, realizując w swoim życiu ideał miłosierdzia głoszony przez Jezusa Chrystusa, wychodził do wszystkich potrzebujących – chorych, ubogich, bezdomnych, głodnych, cierpiących, a ta droga jest aktualna także dzisiaj. Myślę, że Ojciec Święty, dając nam ten list apostolski, chciał nam to właśnie ukazać – wyjaśnia m. Kazimiera Gołębiowska i dodaje: – Czas ogłoszenia Gwidona błogosławionym to czas pontyfikatu papieża Franciszka. Można powiedzieć, że osoby Gwidona żyjącego w czasach średniowiecza i Ojca Świętego żyjącego współcześnie spotkały się w swojej duchowości, idei miłosierdzia oraz wrażliwości na tych, którzy są w potrzebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beatyfikacja Gwidona nie mogła się odbyć w tradycyjny sposób, ponieważ nie zachowała się wystarczająca ilość materiałów dowodowych potwierdzających ciągłość jego kultu. Dlatego też w 2022 r. do Ojca Świętego w Watykanie udała się delegacja sióstr na czele z m. Kazimierą Gołębiowską i m. Candelarią Mejías Negreirą, matką federalną klasztorów Zakonu Ducha Świętego w Hiszpanii. – Podczas audiencji prywatnej przedstawiłyśmy papieżowi Franciszkowi nasze głębokie pragnienia i poprosiłyśmy, aby uczynił nam tę wyjątkową łaskę, by na podstawie tych dokumentów, którymi dysponujemy, potwierdził kult Gwidona z Montpellier. Ojciec Święty, oczywiście, przekazał naszą prośbę do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, gdzie przez okres ok. 2 lat sprawa była badana – opowiada m. Kazimiera.

Pod skrzydłami Ducha Świętego

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we Francji. Pochodził z zamożnej rodziny Guillemów, do której należało miasto Montpellier. Wrażliwość na cierpienie bliźnich i wielka pobożność Gwidona sprawiły, że cały majątek przeznaczył na budowę szpitala, w którym znajdowali schronienie porzucone dzieci, ubodzy, chorzy, i sam osobiście im posługiwał. Od samego początku dzieło to powierzył Duchowi Świętemu. Bardzo szybko wokół Gwidona zgromadziła się liczna grupa mężczyzn i kobiet, którzy chcieli tak jak on służyć ubogim i potrzebującym. Słowa zawarte w Ewangelii według św. Mateusza: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; (...) byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (25, 35-36) – stały się mottem rodzącej się wspólnoty zakonnej. Gwidon cieszył się szczególnym zaufaniem papieża Innocentego III, który w 1198 r. zatwierdził Zakon Ducha Świętego. O założycielu i jego dziele napisał: „Wśród wszystkich innych szpitali nowo założonych szpital Ducha Świętego, który założył w Montpellier ukochany syn Gwidon, wyróżnia się duchem zakonnym, jaśnieje światłością miłosierdzia i uczynkami doskonałej dobroczynności w odniesieniu do ubogich. (...) Tu bowiem głodni otrzymują posiłek, ubodzy odzież, chorzy konieczne posługi, (...) tak, że mistrz i bracia nie tyle winni być nazywani gospodarzami potrzebujących, ile sługami potrzebujących. Oni sami cierpią niedostatek wśród ubogich, którym miłosiernie dają to, co konieczne”. Papież pragnął, by ewangeliczne miłosierdzie promieniowało z Rzymu na cały ówczesny świat chrześcijański, dlatego wybudował nad Tybrem, w dzielnicy Saxia, szpital i w 1201 r. powierzył go opiece Gwidona. Według reguły, bracia mieli obowiązek raz w tygodniu wychodzić na ulice miasta, by szukać potrzebujących i ubogich, a do szpitala miał być przyjęty każdy, kto tego potrzebował. Szczególną opieką otaczane były niechciane dzieci, samotne matki oraz porzucone niemowlęta (przy szpitalu powstało jedno z pierwszych „okien życia”). Gwidon zmarł w opinii świętości w 1208 r.

A Gwidona znacie?

Przez wieki pamięć o założycielu zachowywana była w sposób cichy w klasztorach i dziełach prowadzonych przez kolejne pokolenia sióstr i braci żyjących jego charyzmatem. Do tej pory jednak bł. Gwidon jest, niestety, mało znany, także w samym Montpellier. – Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy przyjechali do niego biskupi z Francji z wizytą ad limina, a było to w latach 80. ubiegłego wieku, zadał arcybiskupowi Montpellier pytanie: A Gwidona znacie? Podobno arcybiskup odpowiedział wtedy, że nie zna takiej osoby – opowiada m. Kazimiera. – Po powrocie do Montpellier, zainspirowany pytaniem papieża, zaczął wypytywać współpracowników o Gwidona, ale nikt nic nie wiedział. Wtedy nawiązał kontakt z historyczką Françoise Durand-Dol, którą poprosił o zdobycie informacji na jego temat. Pani Durand-Dol rozpoczęła badania, a na podstawie znalezionych materiałów dotyczących Gwidona napisała później doktorat – puentuje z uśmiechem m. Kazimiera. I relacjonuje dalej: – Kiedy ukazała się informacja, że Gwidon otrzymał tytuł błogosławionego, obserwowałyśmy prasę francuską i okazuje się, że dla nich było to wielkie zdziwienie, ale też duże przeżycie. Widać było, że Francja żyje tym wydarzeniem. My same, głęboko nim poruszone, przeżywamy je na razie jeszcze bardzo wewnętrznie, ale w najbliższym czasie będziemy chciały podjąć działania, aby dzieło Gwidona mogło się dalej rozwijać i by on sam był coraz bardziej poznawany. Szerzenie jego kultu będzie dla nas teraz jeszcze większym wyzwaniem.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-01 18:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Płock: obchody Święta Miłosierdzia Bożego

milosierdzieplock.pl

W niedzielę 11 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego, które zostało ustanowione z woli Jezusa Miłosiernego. Swoja wolę Jezus objawił św. s. Faustynie Kowalskiej. W Płocku – miejscu pierwszego objawienia się tej zakonnicy Jezusa w obrazie „Jezu ufam Tobie” główna Msza św. sprawowana będzie w bazylice katedralnej o godz. 10.00. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera.

Więcej ...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej

2025-07-07 16:45
Kard. Stanisław Ryłko

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kardynał Stanisław Ryłko w piątek, w swoje 80. urodziny, przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Watykan poinformował, że papież Leon XIV podziękował polskiemu kardynałowi. Jego następcą został dotychczasowy archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas z Litwy.

Więcej ...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko polskiej granicy

2025-07-09 08:31
Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

List Dykasterii Nauki Wiary do arcybiskupa metropolity preszowskiego obrządku bizantyjskiego: liczne owoce duchowe w miejscu domniemanych objawień Maryi, do których miało dojść w latach 1990-1995 w pobliżu niewielkiej miejscowości Litmanowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

Kościół

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy