Reklama

Niedziela Kielecka

Inspiruje mężczyzn

Rycerzom podczas uroczystości towarzyszyły rodziny

K.D.

Rycerzom podczas uroczystości towarzyszyły rodziny

Co w swojej postawie, nauczaniu i dziedzictwie zostawił nam bł. Michael McGivney? We wspomnienie liturgiczne założyciela Rycerzy Kolumba Rada Rycerzy św. Jakuba w parafii w Szczaworyżu przyjęła sztandar. Wspólnota mężczyzn na wiele sposobów angażuje się w życie Kościoła, dając świadectwo wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu 27 października. Przewodniczył jej ks. prał. Franciszek Siarek, kustosz sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie i kapelan Rady Rycerzy Kolumba w Miechowie. Mszę koncelebrowali ks. kan. Marian Janik, z buskiej parafii Bożego Ciała, i proboszcz ks. kan. Stanisław Kondrak, modląc się o dobre owoce działalności mężczyzn zaangażowanych w formację dla parafii i dla ich rodzin.

Nowy sztandar z wizerunkiem św. Jakuba Starszego Apostoła, który jest patronem parafii i zawiązanej 29 lutego w 2020 r. Rady 17508 Rycerzy Kolumba w Szczaworyżu, poświęcił ks. Siarek. Rycerze, przejmując sztandar, ślubowali być wierni Bogu i Kościołowi oraz służyć bliźnim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O znaczeniu tego symbolu, jaki od tej pory będzie reprezentował rycerzy na różnych uroczystościach parafialnych i diecezjalnych, mówił ks. Siarek w homilii. – To będzie znak, który będzie towarzyszył rycerzom tej Rady, będzie ich przewodnikiem i będzie przypomniał o charyzmacie Rycerzy Kolumba. Odwołując się do Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa niewidomego Bartymeusza, wyjaśniał głębszy sens ślepoty, która może być także „pewnym zamknięciem na innych, jak również egoizmem”. Jezus przez wyprowadzenie tego człowieka z ciemności nadaje mu nową jakość życia. Zaczął widzieć. Uzdrowiony stał się jednym z gorliwych uczniów Jezusa. Chce dzielić się tym światłem, tym co zobaczył – tłumaczył ks. Siarek, dodając, że to także zadanie dla nas, którzy otrzymaliśmy łaskę od Boga.

Widział więcej

Przypomniał drogę życia bł. ks. McGivneya. – W życiu błogosławionego ta historia spod Jerycha w jakiś sposób się powtórzyła. To człowiek, który wszedł na drogę Ewangelii, wyszedł ze ślepoty, z jakiegoś własnego „ja”, egoizmu i zamknięcia, aby robić coś więcej, aby działać i dawać świadectwo miłości i Ewangelii. Zaznaczył, że czasy, w których żył, nie były łatwe. – Przełom XIX i XX w. to czas ciemności, upadku, kryzysu gospodarczego, beznadziei i ślepoty ludzkiej, on jednak widział więcej niż to. Ks. McGivney w tym świecie, w jakim żył, szukając światła u Jezusa, starał podzielić z innymi Ewangelią. Utworzył wspólnotę Rycerzy Kolumba, grupę ludzi, którzy mieli sobie wzajemnie pomagać, aby nie zginąć z głodu, nie być wdeptanym w ziemię. Nie było mu łatwo, miał trudności po ludzku nie do pokonania – podkreślał.

Tutaj macie być świadkami

Reklama

Ks. Siarek przekonywał, jaką siłę może mieć wspólnota. – Razem możemy zrobić dużo. Po dziesięcioleciach działania Rycerzy Kolumba widzimy, jakie są błogosławione owoce w świecie. One dotarły również do Szczaworyża, by mogła powstać tutaj Rada Rycerzy Kolumba. Wspólnota, która ma czas dla siebie, a przez to ma czas dla kogoś innego. Mówił o postawie zaangażowania mężczyzn z parafii w Szczaworyżu. – Przychodzą myśli, inicjatywy, które są dla dobra wspólnego. Mężczyźni nie załamują rąk, że nic się nie da zrobić. Jeśli zaufa się Bogu, to da się zrobić. Da się pójść za Jezusem, tą drogą, którą On wyznacza. Można działać w wielu wymiarach w tym środowisku i warunkach, w jakich Pan nas stawia. Tutaj macie być świadkami. O to się modlimy, aby was zachęcić, może tych, którzy się wahają i nie wiedzą, czy podjąć taką decyzję, czy też nie, aby ją podjęli, bo żniwo jest wielkie – zakończył.

Sztandaru, ale również dynamicznej działalności Radzie Rycerzy Kolumba pogratulowała wspólnocie Rada z Chmielnika i Wielki Rycerz Marian Styczeń. Rada z Chmielnika (pierwsza powstała w diecezji) zainspirowała mężczyzn w Szczaworyżu do wstąpienia w szeregi wspólnoty, dając świadectwo w czasie Mszy św. w 2020 r., opowiadając o własnej działalności. Zachęciła mężczyzn, a potem wspierała ich na drodze formacji.

Piękne talenty

Reklama

– Rozpiera mnie duma. Pamiętam, jak kilka lat temu przyjechaliśmy do ks. Stanisława i tutaj z tej ambonki mówiłem o Rycerzach Kolumba. Dziękuję wam, bracia, za to, że jesteście, że trwacie przy Chrystusie. Widzimy to, co dzieje się w Polsce, dlatego musimy na nowo przejrzeć i stanąć otwarcie za Chrystusem. Bo jak nie my, to kto? – pytał Marian Styczeń. Rycerze Kolumba stoją po prawej stronie Kościoła, chcemy zawsze służyć Kościołowi. A przez to, że służymy, zapraszamy nowych mężczyzn, którzy mają swoje piękne talenty. Wiemy jednak, że każdy z nas mężczyzn wstydzi się wyjść coś zrobić. Zapraszam mężczyzn do tej wspólnoty, a sami zobaczycie, co będzie się dziać. Wspierają nas zawsze nasze rodziny, bo rycerz bez żony, bez damy byłby niczym – podsumował. Wyraził także wdzięczność ks. kan. Kondrakowi. – Serdecznie Ci dziękuję ks. Stanisławie, bo gdybyś nas nie zaprosił wtedy, nie było rycerzy tutaj. Życzę wam, bracia, wielu sukcesów, aby wasza parafia, wasza rodzina była z was dumna. Wiwat Jezus! – zakończył przedstawiciel wspólnoty z Chmielnika.

Tworzą prawdziwą wspólnotę

Wielki Rycerz Robert Piwowarczyk opowiada „Niedzieli”: – Spotykamy się raz w miesiącu na Mszy św. Potem jest spotkanie formacyjne w sali pielgrzyma. W parafii rycerze są prawą ręką Proboszcza. Angażują się w oprawę i organizację uroczystości patriotycznych upamiętniających bitwę pod Broniną, tworzą godną asystę w czasie maryjnych czuwań, niosąc kopię obrazu Matki Bożej Szczaworyskiej i w czasie różnych świąt i uroczystości kościelnych. Organizują dzieciom w parafii 6 grudnia Mikołaja. Wydarzenie organizowane jest po Mszy św. w kościele, wtedy każde dziecko otrzymuje paczkę ze słodyczami. Wspierają akcje pomocowe i charytatywne inicjatywy. Wsparli Dom Pomocy Społecznej, chcieliśmy, aby ci pensjonariusze poczuli się docenieni. Niedawno odnowili na cmentarzu parafialnym grób ks. prob. Ptaszyńskiego. Wspólnie się modlą, przeżywają święta, rocznice, spotkanie wigilijne, Andrzejki i sylwestra. Pielgrzymują do sanktuariów, planują również pielgrzymkę szlakiem św. Jakuba.

– Początki naszej działalności to był okres pandemii, ludziom brakowało kontaktu, zaangażowało się wtedy w działania wielu mężczyzn, nie wszyscy dotrwali do chwili obecnej, jednak większość została – mówią rycerze Krzysztof Kania i Mirosław Sagan. Każdy rycerz dokłada swoją cegiełkę pracy i zaangażowania, każdy ma jakiś talent. – Kolega z Rady produkuje meble na wymiar. Do parafialnej sali pielgrzyma wykonał piękną gablotę na sztandar Rady Rycerzy. Trzeba podkreślić, że głównym inicjatorem jest Proboszcz. To on inspiruje nas do działania – tłumaczą.

Bł. ks. McGivney wciąż inspiruje mężczyzn. Rycerze ze Szczaworyża mówili o sile wspólnoty, która jest skutecznym antidotum na samotność i indywidualizm, o wielu talentach, jakie odkrywają w czasie różnych inicjatyw prowadzonych przez parafię, o tym, że w Radzie odnaleźli przyjaciół, o wsparciu, na jakie mogą wzajemnie liczyć. Bo przecież główne idee Rycerzy Kolumba to: miłosierdzie, jedność, braterstwo, patriotyzm. Podkreślają, że zawsze mogą liczyć na wsparcie swoich żon. Zaznaczają, że to odpowiedzialność za siebie, rodzinę, wspólnotę i Kościół jest motywem ich działań. Zdają sobie sprawę, że ich postawa i świadectwo życia obserwują ich dzieci, wnuki, znajomi i choć może teraz podchodzą z rezerwą do wiary i Kościoła, mogą być pociągnięci przez przykład ich życia, jeśli będzie on autentyczny.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-19 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Aktywni, twórczy, potrzebni

Niedziela kielecka 8/2024, str. IV

Pralnia kieleckiego ZAZ działa pełną parą

Archiwum ZAZ Kielce

Pralnia kieleckiego ZAZ działa pełną parą

Caritas Diecezji Kieleckiej niedawno otworzyła drugi Zakład Aktywności Zawodowej. To szczególna forma wsparcia i szansa zawodowa dla niepełnosprawnych, którzy chcą żyć normalnie i pracować. Co oferuje ZAZ, jaka jest jego specyfika i kim są jego pracownicy?

Więcej ...

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Więcej ...

39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

2025-07-19 19:41

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat