Reklama

Niedziela Kielecka

Uczcili bł. Piusa IX

Archiwum Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie

Jak świętowano uroczystości ku czci bł. papieża Piusa IX, dobroczyńcy Miechowa oraz reformatora Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, w bazylice Grobu Bożego w Miechowie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebrowano je z okazji wspomnienia liturgicznego i rocznicy śmierci bł. Piusa IX (1792-1878), które przypadły 7 lutego oraz 25. rocznicy jego beatyfikacji, z udziałem Dam i Kawalerów Prowincji Krakowskiej Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. Damy i Kawalerowie przybyli do Miechowa z Krakowa, Katowic, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej i Wisły Wielkiej.

Był Bożym człowiekiem

Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Nikodem Gdyk OFM z Krakowa, Komisarz Ziemi Świętej w Polsce, w asyście proboszcza ks. Franciszka Siarka i miechowianina ks. prał. Jerzego Bieleckiego, Kawalera zakonu. Homilię wygłosił o. Gdyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bł. Piusa IX określił jako „niezwykłą w historii Kościoła postać”, jako „Bożego człowieka, na wzór św. Pawła Apostoła”. – Był obrońcą Polski, dobroczyńcą Miechowa i odnowicielem oraz reformatorem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – mówił. Piusa IX porównał z postacią św. Franciszka – papież także był tercjarzem. W głównym ołtarzu miechowskiej bazyliki został wystawiony obraz bł. papieża Piusa IX, pobłogosławiony przez kard. Fernando Filoniego, Wielkiego Mistrza tego Zakonu (wizerunek na stałe znajduje się w Miechowie, w siedzibie Polskiego Zwierzchnictwa).

Szczery przyjaciel Polski

Reklama

Bł. Pius IX jest nazywany obrońcą Polski, a także dobroczyńcą Miechowa dzięki jego zaangażowaniu w finansowym wsparciu odbudowy miasta, spalonego przez Rosjan w czasie bitwy miechowskiej, rozegranej 17 lutego 1863 r. pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi. Rosjanie stracili ok. 80 osób, straty polskie były większe – co najmniej 130 powstańców.

Gdy po przegranej bitwie nastąpił pogrom Miechowa i mord ludności, w tym młodzieży krakowskiej, Pius IX przekazał dla miasta 3 tys. franków w złocie. Ojciec Święty wzywał do modlitwy za Polskę pod zaborami, za Polskę umęczoną powstaniem styczniowym – zarządził w tym celu modlitwy i procesje, np. 10 września 1863 r. w bazylice na Lateranie Pius IX wraz z wiernymi modlił się za Polskę i Polaków. Obecni tam Polacy wołali do papieża: „Vivat Pius IX – defensor Poloniae”. W ślad za papieżem biskupi wielu krajów Europy i Ameryki ogłosili modły za Polskę. We Francji założono nawet specjalne stowarzyszenie, które zbierało także fundusze na pomoc walczącej Polsce.

Papież wygłaszał apele wsparcia dla Polski, głosił homilie jej dedykowane, w efekcie czego nastąpiło zerwanie stosunków dyplomatycznych między Petersburgiem a Stolicą Apostolską. Słowa Piusa IX o walczącej Polsce przytaczała prasa europejska i światowa. O wsparciu spalonego Miechowa przez papieża Piusa IX wspominał m.in. jego polski biograf, bp przemyski św. Józef Pelczar, który 50 lat później nazwał go „szczerym przyjacielem Polski”.

Reformator Zakonu

Pius IX jest również odnowicielem i reformatorem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. W 1847 r. przywrócił diecezję rzymskokatolicką w Ziemi Świętej – Łaciński Patriarchat Jerozolimy, którego jurysdykcja po dzień dzisiejszy rozciąga się na Izrael, Palestynę, Jordanię i Cypr, a patriarsze jerozolimskiemu nadał prawo przyjmowania nowych członków zakonu rycerskiego. 24 stycznia 1868 r. bł. Pius IX wydał list apostolski w formie breve „Cum multa sapienter” („Z wielką mądrością”), w którym został oficjalnie odnowiony i zreformowany zakon, ustanawiając jego strukturę i insygnia oraz wprowadzając podział Kawalerów Grobu Bożego na 3 klasy.

Na zakończenie Eucharystii Dama Zakonu prof. Ewa Gurba, przewodnicząca Prowincji Krakowskiej Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, odmówiła modlitwę o kanonizację bł. Piusa IX. Po Mszy św. nastąpiło wręczenie medali Kustodii Ziemi Świętej, przyznanych przez Kustosza Ziemi Świętej – Gwardiana Góry Syjon i Grobu Bożego w Jerozolimie o. Francesco Pattona OFM. Z okazji 25. rocznicy beatyfikacji papieża Piusa IX, która przypada 3 września, parafia miechowska wraz członkami zakonu zamierza zorganizować na początku listopada konferencję naukową poświęconą papieżowi – dobroczyńcy Miechowa i Polski.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-25 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomianin odznaczony medalem "Cum dilectione"

Ec.Domnowall/ pl.wikipedia.org

Sławomir Adamiec - członek Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH) - jest pierwszym radomianinem, który otrzymał medal "Cum dilectione". Wyróżnienie jest jednym z trzech odznaczeń jakie przyznaje Kustodia Ziemi Świętej, osobom wspierającym działalność autonomicznej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Przeprowadza nas przez nasze cierpienia

2025-05-22 21:19
Podczas nabożeństwa ku czci św. Rity w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Podczas nabożeństwa ku czci św. Rity w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Z roku na rok rośnie w Polsce kult św. Rity z Cascii, patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

Więcej ...

Kard. Schönborn: Leon XIV emanuje wiarą, że pokój jest możliwy

2025-05-23 16:02
Kardynał Schönborn

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn uważa, że nowy papież ma wyraźną „misję pokojową”. Jakkolwiek naiwna może się wydawać nadzieja na pokój w polityce światowej, a wojna jest uważana za „ojca wszystkich rzeczy” [w niemieckim „wojna” jest rodzaju męskiego - KAI], Leon XIV mimo wszystko przekazuje „wiarę, że pokój jest możliwy”, nawet bez własnej armii lub władzy świeckiej, napisał emerytowany arcybiskup Wiednia w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Tęsknota za pokojem - „matką wszystkich rzeczy” - jest też coraz większa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie...

Wiara

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...