Reklama

Niedziela w Warszawie

Wielki Post z Janem Pawłem II

Pokazał, jak być wolnym

Wydawnictwo Biały Kruk

Jest zawsze wyzwaniem. Związana z prawdą, wymaga nieustannego wysiłku. Nie można jej tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać. Egzamin z naszej wolności trwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny 9 czerwca 1991 r. w homilii podczas Mszy św. beatyfikacyjnej o. Rafała Chylińskiego św. Jan Paweł II mówił o tym, że zdajemy egzamin z naszego człowieczeństwa, chrześcijaństwa, z naszej polskości i europejskości. Papież zauważył, że egzamin ten w przeszłości był trudny. „Zdawaliśmy go, a wynik ogólny niósł nam uznanie. Potwierdziliśmy się. Jednakże w tym miejscu nie można się zatrzymać” – ostrzegał Ojciec Święty i wskazywał, że egzamin z naszej wolności jest przed nami. „Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale zdobywać. Zdobywa się ją, czyniąc z niej dobry użytek – czyniąc użytek w prawdzie, bo tylko „prawda czyni wolnymi” – przypominał.

Papież podkreślał, że modli się razem z nami o ten egzamin z wolności, który jest przed nami. „Przeżywam wspólnie z wami trudności, które są nowe i często nieoczekiwane. Trudności, które są w nas, w każdym z nas i we wszystkich. Ja jestem jednym z was. Byłem stale, na różnych etapach, i jestem teraz. Ja kocham mój naród, nie były mi obojętne jego cierpienia, ograniczenia suwerenności i ucisk – a teraz nie jest mi obojętna ta nowa próba wolności, przed którą wszyscy stoimy” – zapewniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odwiedzając polski Parlament 11 czerwca 1999 r., Ojciec Święty mówił do reprezentantów świata polityki, że to od nich zależy, jaki konkretny kształt przybierać będzie w Polsce wolność i demokracja. Zachęcał wszystkich Polaków do refleksji nad darem wolności „danej” i „zadanej”, wolności wymagającej nieustannego wysiłku w jej umacnianiu i odpowiedzialnym przeżywaniu. Św. Jan Paweł II życzył, aby wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, były wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom, ponieważ „najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie” („Redemptor hominis”, 21).

Papież zaznaczył w czasie beatyfikacji o. Chylińskiego, że przykazanie miłości jest skierowane do wolnej woli, „od niej bowiem zależy, czy człowiek nada swym uczynkom, swemu postępowaniu, kształt miłości lub też inny kształt, miłości przeciwny. Może to być kształt egoizmu, kształt obojętności na potrzeby drugiego, obojętności na dobro wspólne. Może to być wreszcie kształt nienawiści czy zdrady – wbrew temu, czego uczy Chrystus: «Miłujcie waszych nieprzyjaciół» (Mt 5, 44)”.

Papież Polak wskazywał również na to, iż konieczna jest pamięć o tym, że zarzewie wolności przyniósł Europie św. Paweł, który głosił wyzwolenie przez Chrystusa: „Jeżeli Chrystus was wyzwoli, będziecie wolni”. Największy z Polaków uczył, że wolność, do której wyzwala nas Chrystus, „to jest to orędzie Dobrej Nowiny i orędzie Chrystusowej wolności, które kształtuje dzieje Europy przez dwa tysiące lat. Wolność, do której wyzwala nas Chrystus, została nam dana, przyniesiona, ofiarowana nie po to, ażebyśmy ją zmarnowali, tylko ażebyśmy nią żyli i innym nieśli!”

Ojciec Święty podkreślał, że trzeba zaczynać właśnie od tej prawdy o Europie. Równocześnie zauważał, że Chrystus jako sprawca ducha europejskiego i sprawca wolności, „która w Nim ma swój zbawczy korzeń, został wzięty w nawias i zaczęła się tworzyć inna mentalność europejska, mentalność, którą krótko można wyrazić w takim zdaniu: „Myślmy tak, żyjmy tak, jakby Bóg nie istniał”.

Dzień wcześniej, 8 czerwca 1991 r., św. Jan Paweł II zwracał się do przedstawicieli władz państwowych na Zamku Królewskim: „Wolność zawsze jest wyzwaniem. A władza jest wyzwaniem wolności. Nie można jej sprawować inaczej, jak tylko służąc. Wolności nie gruntuje się inaczej, jak tylko przez prawdę”.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-18 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II mierzył się ze skandalem wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele

Adam Bujak/Biały Kruk

W związku z dyskusją wokół kolejnych odcinków reportażu „Bielmo” Marcina Gutowskiego, przypominamy źródłową analizę ukazującą postawę i dokonania Jana Pawła II wobec problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.

Więcej ...

Rzecznik GIS: są wstępne wyniki badań pacjentki w Stargardzie

2025-07-25 15:05

Adobe Stock

Wstępne wyniki pacjentki ze Stargardu wskazują na to, że nie jest to szczep toksynotwórczy. Na pewno nie jest to cholera – przekazał PAP rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Waszczewski, odnosząc się do przypadku kobiety, która z podejrzeniem cholery trafiła w sobotę do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Więcej ...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia