Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

46. Biesiada Teatralna

Laureaci Złotego Rogu Króla Jana Teatr Między Wierszami

Krystian Kłysewicz

Laureaci Złotego Rogu Króla Jana Teatr Między Wierszami

W latach 1843-48 Leander Piotr Poniński w Horyńcu dla swojego syna Ludwika Nikodema zbudował w stylu późnoklasycystycznym, wolnostojący teatr. Był on w czasie dwóch wojen światowych zniszczony i spalony. Odrestaurowany w 1973 r. oddany został do użytku jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa lata później zrodziła się inicjatywa zorganizowania w nim międzywojewódzkiego przeglądu amatorskich teatrów. Pierwszy zaplanowany został na luty 1976 r. Ustalono nazwy nagród dla najlepszych teatrów: Złoty, Srebrny i Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. By podkreślić lecznicze walory kurortu wymyślono nazwy nagród dla najlepszych reżyserów i aktorów za indywidualne dokonania twórcze, nazywając je: Złotą, Srebrną i Brązową Misą Borowiny. Pomysłodawcy w najśmielszych oczekiwaniach nie przewidzieli, że Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form zwane Biesiadą Teatralną przetrwają w Horyńcu Zdroju tyle lat. Tylko stan wojenny spowodował ich przerwę.

Reklama

W dniach 20-23 lutego odbyła się 46. edycja Biesiady Teatralnej. W tym roku spośród 30. zgłoszonych zespołów teatralnych zakwalifikowano 13. Występy teatrów oceniane były i są przez wybitnych jurorów. By nie być gołosłownym wymienię tylko niektórych: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor. W tym roku jurorzy to: Gabriela Muskała, aktorka teatralna i filmowa, dramatopisarka z Warszawy, Urszula Grabowska, aktorka teatralna i filmowa, członkini Polskiej Akademii Filmowej z Krakowa, Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, teatrolog, redaktor z Krakowa, Mateusz Nowak, monodramista, instruktor teatralny, animator kultury z Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jurorzy przez trzy dni wybierali najlepszych, prowadzili przesłuchania, a także warsztaty teatralne i konsultacje. Poszczególne zespoły mogły usłyszeć od jurorów krytyczne i pochwalne uwagi. W niedzielne popołudnie, 23 lutego odbyła się uroczysta Gala, podczas której ogłoszono wyniki, rozdano nagrody i zaprezentowano występ nagrodzonych teatrów.

Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana jury nagrodziło twórców i realizatorów przedstawienia Woyzeck, według dramatu Georga Buechnera, w reżyserii Pawła Buszewicza z Teatru Między Wierszami w Krakowie. Srebrny Róg Myśliwski trafił do Teatru Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie za przedstawienie Bubuja abuja, czyli bambule bubuja bula, wyreżyserowane przez Roberta Kaczorowskiego. Natomiast Brązowym Rogiem Myśliwskim została nagrodzona krakowska Grupa Zatrzymać Obrotówkę – Fundacji Wszyscy Obecni, za spektakl Związani w reżyserii Aleksandry Barczyk.

Reklama

Przyznano także trzy Misy Borowiny za indywidualne dokonania twórcze. Laureatem Złotej Misy Borowiny został duet aktorski Anna Zaczek i Tomasz Juchniewicz z Amatorskiej Grupy Teatralnej ze Skarżyska-Kamiennej, za spektakl Człowiek Ja > Człowiek Nikt w reżyserii Tomasza Juchniewicza. Srebrną Misą Borowiny nagrodzona została Lidia Wiśniewska z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, wykonawczyni monodramu córka Ta matka w reżyserii Pawła Sroki, Brązową Misę Borowiny otrzymała reżyserka spektaklu Studnia Maria Potoczek z Teatru „Dlaczego Nie?” działającym przy Miejskim Domu Kultury w Lipniku. Jury przyznało też nagrodę specjalną – statuetkę Róży Horynieckiej. Otrzymał ją Andrzej Kisiel, kompozytor, aranżer i wykonawca muzyki na żywo w spektaklu Bubuja abuja, czyli bambule bubuja bula.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Biesiadzie był pozakonkursowy monodram Gabrieli Muskały Podróż do Buenos Aires Amanity Muskarii, w reżyserii Mariana Półtoranosa.

Podsumowując tegoroczną 46. Biesiadę Teatralną, członkowie jury podkreślali, że teatr amatorski to przestrzeń autentycznej pasji i artystycznych poszukiwań. Różnorodność prezentowanych spektakli pozwoliła dostrzec niezwykły potencjał twórczy grup teatralnych z całej Polski.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-18 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymim szlaku

Uczestnicy pielgrzymki na Górze Krzyży

Archiwum autora

Uczestnicy pielgrzymki na Górze Krzyży

Odbyła się kolejna horyniecka pielgrzymka w intencji pokoju na świecie szczególnie na Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Mąż ducha i pracowitości

Św. Benedykt z Nursji

Wikipedia

Św. Benedykt z Nursji

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką