Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

31.03 – Dzień budyniu

To nietypowe święto kulinarne może być początkiem przygody z budyniami w nowej odsłonie, np. na ostro z cukinią czy serem. Ten deser na bazie mleka, mąki ziemniaczanej i cukru już w XIII wieku był przyrządzany głównie na dworach, a popularność i dzisiaj znaną nam formę zyskał 400 lat później. W różnych krajach są znane różne wersje budyniowych deserów: we Francji – creme brulée, w Katalonii – crema catalana, we Włoszech – panna cotta, a w Anglii – pudding.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1.04 – Dzień ptaków

Wiosną coraz większa jest różnorodność ptasich śpiewów za oknem. Specjaliści wskazują, że na Ziemi mieszka ponad 11 tys. gatunków ptaków (w Polsce prawie 500), a 232 gatunki są zagrożone wyginięciem. Na naszym terenie coraz rzadziej widzimy słowika szarego czy gawrona, na które od kilku lat wskazuje się również jako na zagrożone. Ptakom nie sprzyjają zmiany w naturalnych siedliskach, zajmowanie coraz większych przestrzeni pod zabudowę, drogi czy przemysł, wyrąb lasów oraz osuszanie mokradeł.

Dzień Książki dla Dzieci

To nietypowe święto jest obchodzone w rocznicę – w tym roku 220. – urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza. Przy tej okazji warto podkreślić, jak ważne jest czytanie dzieciom książek. Wystarczy 20 min każdego dnia. To niedużo w porównaniu z korzyściami, jakie niesie ze sobą. Jakie są jego zalety? Odpowiednio dobrana dziecięca literatura:

Reklama

– zapewnia poczucie bliskości i bezpieczeństwa (sprawia, że dajemy dziecku całych siebie; przytulaniem, ciepłymi wzrokiem i głosem przekonujemy o naszej miłości),

– jest źródłem wiedzy,

– rozwija wyobraźnię i ciekawość świata,

– wskazuje na wartości, które są ważne dla rodziny,

– uczy samodzielnego myślenia,

– w przyszłości ułatwia samodzielną naukę,

– rozwija słownictwo, uczy poprawnie posługiwać się językiem,

– wzmacnia poczucie własnej wartości,

– uczy rozróżniania między dobrem a złem,

– pomaga rozwiązywać bieżące problemy,

– oswaja z lękiem,

– wskazuje wzorce godne naśladowania,

– stymuluje pamięć,

– wzmacnia koncentrację,

– uczy „obchodzenia się” z własnymi emocjami.

Warto pamiętać, że wspólnie spędzony czas poświęcony na czytanie to ważny element dziecięcego rozwoju. Trzeba tylko zadbać o właściwy dobór książek, które będą zgodne z naszym systemem wartości, dostosować je do wieku i dojrzałości dzieci, ich zainteresowań – nic na siłę. Wspólna lektura powinna być przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Ciekawostka

Najlepszy nurek wśród ptaków

Reklama

Wiele gatunków ptaków poluje, nurkując z wysokości do wody, ale najlepszy w tej dyscyplinie jest, oczywiście, nielot, który blisko 70% swojego życia spędza w wodach Antarktyki – pingwin cesarski. W wyniku milionów lat ewolucji jego skrzydła przypominają płetwy, a jego 120-centymetrowe ciało ma tak opływowe kształty, że opór wody wynosi tylko 0,3%. W wyjątkowych przypadkach pingwin ten potrafi zanurkować nawet na głębokość 540 m i wstrzymać oddech nawet na 20 min. To ptasi rekord świata.

Chmura jak UFO

Nad Nową Zelandią w regionie Middlemarch w pobliżu Otago pojawia się regularnie chmura typu Altocumulus lenticularis. Co dziwniejsze, ma zawsze podobną długość, ok. 11,5 km, i właściwie się nie przemieszcza ani nie zmienia kształtu, tak jak to się dzieje w przypadku innych chmur. To rzadkie zjawisko pogodowe Taieri Pet, dzięki któremu powstaje chmura soczewkowa o wydłużonym kształcie podobnym do dawnych sterowców, często postrzegana jako UFO. Według meteorologów, powstaje ona pod wpływem silnych wiatrów wiejących nad górami i tworzących się pionowych prądów powietrza, które powodują turbulencje groźne dla ruchu lotniczego.

Czy wiesz, że...

...wzdłuż tej rzeki znajduje się tyle samo wysp, co dni w roku?

Reklama

Mowa o Essequibo, rzece ukrytej głęboko w amazońskiej dżungli, zakrytej grubymi chmurami i niewidocznej z góry. Jest to najdłuższa rzeka w Gujanie, ma długość 1010 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 155 tys. km2. Długość rzeki jest podawana z niewielkim marginesem błędu, gdyż nie zostało jednoznacznie ustalone jej główne źródło. Rzeka dzieli Gujanę na części zachodnią, czyli historyczny rejon Essequibo, i wschodnią, przy czym Gujana Zachodnia zajmuje ok. 75% całości terytorium państwa. Jej źródła znajdują się na Wyżynie Gujańskiej w górach Acarai na granicy z Brazylią; płynie na północ przez sawanny i lasy do Oceanu Atlantyckiego. Pełno tu wąwozów i wodospadów, bagien, dziwnych roślin i zwierząt. Nawet sami mieszkańcy z plemion Amazonii nie znają wszystkich zakamarków i całej tutejszej fauny i flory. W dolinie rzeki znajdują się miejscowe skarby – eksploatowane złoża złota i diamentów. Wzdłuż rzeki Essequibo jest 365 wysp, z których trzy największe znajdują się u ujścia rzeki: Hogg Island, Wakenaam i Leguan. Jest żeglowna do ok. 80 km w głąb lądu.

Wydarzyło się

• 30.03.1858 – Amerykanin Hymen Lipman opatentował ołówek z gumką.
• 30.03.1970 – rozpoczęto operację obracania o 78 stopni Pałacu Lubomirskich w Warszawie.
• 31.03.1889 – otwarto wieżę Eiffla w Paryżu.
• 1.04.1960 – wystrzelono pierwszego w historii satelitę meteorologicznego TIROS 1.
• 2.04.1998 – na orbitę został wyniesiony teleskop kosmiczny TRACE, służący do badania związku między polem magnetycznym Słońca a strukturami jego plazmy.
• 3.04.1493 – Krzysztof Kolumb przybył w triumfalnym pochodzie na dwór królewski w Barcelonie, aby parze królewskiej Ferdynandowi II i Izabeli I złożyć sprawozdanie ze swej pierwszej wyprawy do Nowego Świata.
• 4.04.1949 – w Waszyngtonie został podpisany traktat północnoatlantycki, powołujący do życia NATO.
• 5.04.1883 – profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia tlenu.

Pamiętaj o życzeniach!

2.04 – Franciszek, Władysław, Wiktor
3.04 – Ryszard, Antoni, Jakub
5.04 – Irena, Julianna, Wincenty

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Więcej niż kalendarz

Adobe Stock

Tegoroczna edycja Kalendarza pszczelarza polskiego zawiera wszystko to, co zdecydowało o dużej popularności jego wcześniejszych wydań. Znajdziemy tu zatem nie tylko przejrzyste kalendarium z praktycznymi informacjami, wzbogacone o sentencje zaczerpnięte z przysłów i porzekadeł ludowych. Na stronach z kalendarium nie zabrakło także profesjonalnych porad, np. z zakresu prac, jakie należy w danym miesiącu wykonać przy pszczołach.

Więcej ...

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

2025-04-09 20:51
Relikwie św. Szarbela

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie św. Szarbela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - czy należy oddawać cześć relikwiom?

Więcej ...

Kard. Ryś: Bóg jest wierny!

2025-04-10 20:00

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...