Miejsce to ma równie wyjątkowy wystrój, dający świadectwo o Zmartwychwstaniu. Projekt wystroju kaplicy opracował Tomasz Morek. Ściany wypełnią symbole i dzieła sztuki związane ze Zmartwychwstaniem. W większości zostaną one przedstawione w technice sgraffito, zagospodarowując poszczególne płaszczyzny ścian. Tłem miejsca wystawienia Najświętszego Sakramentu będzie wyobrażenie kaplicy Grobu Bożego w Miechowie, gdzie znajduje się najwierniejsza i najstarsza replika Grobu Pańskiego w Europie. Na innej ścianie – Całun Turyński, pełnowymiarowy, na kolejnej – chusta z Manopello. Słowo „sgraffito” pochodzi z jęz. włoskiego „graffiar” – skrobanie, zadrapanie. W architekturze sgraffitem określa się zarówno technikę nanoszenia dekoracyjnego wzoru w zaprawie wapiennejprzez skrobanie, jak i sam efekt końcowy zdobienia.
Jedynym eksponatem w oryginale będzie tryptyk z kościoła św. Stanisława Bp. w Chotelku (to filialny drewniany kościółek na terenie buskiej parafii, dla którego wykonano kopię oryginalnego tryptyku). Późnogotycki, drewniany tryptyk Męki Pańskiej został namalowany na początku XVI w. Do współczesnych czasów zachowała się niekompletna środkowa część zabytku oraz lewe skrzydło. W polu środkowym przedstawieni są Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisław (trzeciej postaci brak). Na awersie skrzydła – Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie, a na rewersie Ukrzyżowanie i Opłakiwanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednak artyzm wnętrza kaplicy nie jest celem samym w sobie – ma wykreować dobry klimat służący adoracji. Idea utworzenia Kaplicy Wieczystej Adoracji Zmartwychwstania Pańskiego jest realizowana od listopada 2024 r. Wspólnota „Adoremus Te, Christe” („Adorujemy Ciebie, Chryste”) przeprowadziła wówczas misje ewangelizacyjne, które uświadamiały sens adoracji i do niej przygotowywały. Doświadczenia wspólnoty pozwoliły przeszczepić na buski grunt model organizacyjny, polegający na znalezieniu minimum 168 osób, które decydują się oddać Jezusowi jedną godzinę adoracji w tygodniu, czyniąc ją dla siebie świętym i wyjątkowym czasem. Cały schemat znajduje się na stronie internetowej buskiej parafii. – Jeśli ktoś nie może przyjść na adorację, dzwoni i wtedy uruchamiamy łańcuszek poszukiwań zastępcy. Jeśli nie znajdziemy takiej osoby w rodzinie, zastępstwem zajmuje się koordynator – mówi ks. dr Andrzej Jankoski, proboszcz. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej parafii.
Kaplica powstaje z funduszy parafialnych, ale z myślą nie tylko o parafianach, ale i o kuracjuszach, którzy z pewnością zechcą z niej skorzystać. Prawdopodobnie będzie gotowa na odpust 17 czerwca.