Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

29.04 – Dzień Tańca

Wspomaga pracę serca i proces odchudzania, zwiększa energię i wytrzymałość organizmu. Zmniejsza poziom stresu i prowadzi do zwiększenia pewności siebie. To zalety tańca – jednej z najpopularniejszych form rozrywki ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku i płci, szerokości geograficznej, zasobności portfela i wykształcenia. Dzięki rytmicznym nutom, które prowadzą nasze ciało, poprawiają się nastrój i kondycja, nieznane sobie osoby się zbliżają, a bariery zanikają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

30.04 – Dzień Uczciwości

Encyklopedia podaje, że uczciwość to „zachowywanie uznanych norm moralnych, rzetelność w ich spełnianiu, prawość; określa zarówno konkretne postępowanie w danych okolicznościach, jak i trwałą cechę charakteru”. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym uczciwość stanowi fundament relacji międzyludzkich. Jest konieczna, by były one trwałe, oparte na zaufaniu i lojalności. Tego dnia warto sobie zrobić swoisty rachunek sumienia nad własną uczciwością w różnych aspektach życia.

29 kwietnia. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Wzajemne szacunek i zrozumienie – to podstawowe wartości, które powinny charakteryzować relacje między pokoleniami.

Reklama

Bo tylko tak starsi nie odsuną od siebie młodych, a młodzi mogą czerpać ze skarbnicy wiedzy i doświadczenia starszych. Tylko tak jest możliwe porozumienie między pokoleniami. A o nim często mówi papież Franciszek, zwracając się zarówno do młodszego, jak i do starszego pokolenia:

• Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami. Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. Czy obiecujecie, że będziecie częściej rozmawiać ze swoimi dziadkami? Jeśli zaś dziadkowie są już w niebie – czy będziecie rozmawiać z osobami starszymi? Będziecie zadawać im pytania? Pytajcie ich, bo oni są mądrością narodu (Światowe Dni Młodzieży, Kraków 2016).

• Naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Wsłuchajcie się w to dobrze: jakie jest nasze powołanie dziś, w naszym wieku? Strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Nie zapominajcie o tym. (...) Nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego (Orędzie na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2021).

Ciekawostka

Rekiny jednak wydają dźwięki

Reklama

Dzieci i ryby głosu nie mają. Naukowcy byli przekonani, że tak jest również w przypadku rekinów. Tym większym zaskoczeniem było odkrycie dźwięków wydawanych przez rekina rig. To niewielki gatunek żyjący u wybrzeży Nowej Zelandii. Badacze zaobserwowali, że zwierzęta te emitują krótkie, intensywne kliknięcia, kiedy są podnoszone i przenoszone. Dźwięki te są pierwszym udokumentowanym przypadkiem wokalizacji u rekinów. Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma naukowego Royal Society Open Science.

Elektrownie naszego ciała

Mitochondria to mikroskopijne organelle o średnicy 0,5-1,5 µm w naszych komórkach, które dostarczają energię, gdyż rozkładają cząsteczki pożywienia i wytwarzają ATP, paliwo molekularne dla reszty komórki. Realizują też wiele innych ważnych reakcji biochemicznych, takich jak np. przekazywanie sygnałów między komórkami czy przechowywanie wapnia. Mitochondria stanowią ok. 10% masy ludzkiego ciała, a w przypadku mięśnia sercowego – nawet 40%. Te małe elektrownie produkują prawie całą niezbędną energię potrzebną naszemu organizmowi, w którym jest ich kilka biliardów. Dzięki własnemu DNA rosną i dzielą się. Żyją tylko 20 dni.

Czy wiesz, gdzie...

...jest największy polski zbiornik przeciwpowodziowy?

Reklama

Zbiornik Racibórz Dolny o powierzchni 26 km2 jest położony w południowej Polsce, na terenie województwa śląskiego. Pierwsze pomysły wykonania zbiornika przeciwpowodziowego w górnym biegu Odry powstały w latach 1880–1906. Po zakończeniu II wojny światowej powrócono do tego, ale sprawa utknęła na rozmowach ze stroną czechosłowacką. Problem stał się naglący po katastrofalnej powodzi z 1997 r. Budowa tej konstrukcji wiązała się z potrzebą przesiedlenia mieszkańców z ok. 200 gospodarstw. Część z nich przeniosła się do powstałej od podstaw miejscowości Nieboczowy. Przeniesiono nawet cmentarz. Zbiornik ukończono w styczniu 2020 r. Jest w stanie pomieścić 185 mln m3 wody, a po planowanym pogłębieniu – będzie to nawet 300 mln m3. Głównym elementem zbiornika są wały ziemne, otaczające obszar 26,3 km2. Te zapory mają długość 22,4 km. Ich maksymalna wysokość wynosi 11,1 m. Na ten cel użyto 6,8 mln t ziemi. Uważa się, że dzięki temu zbiornikowi podczas powodzi w 2024 r. wiele terenów nie zostało zalanych, w tym takie miasta jak Opole czy Wrocław.

Myśl na tydzień

„Jesteśmy tym bogatsi, im więcej rzeczy zbędnych zdołamy odrzucić”.
Św. Jan Paweł II

Pamiętaj o życzeniach!

27.04 – Teofil, Zyta, Felicja

28.04 – Paweł, Waleria, Piotr

29.04 – Katarzyna, Bogusław, Augustyn

30.04 – Jakub, Marian, Maria

1.05 – Aniela, Jeremi, Józef

2.05 – Atanazy, Zygmunt, Borys

3.05 – Aleksander, Maria, Antonina

Wydarzyło się

• 27.04. 1521 – Ferdynand Magellan zginął w potyczce z mieszkańcami wyspy Mactan na Filipinach.
• 28.04.1920 – założono pierwszy polski port wojenny w Pucku, którego struktury przeniesiono później do Gdyni.
• 29.04.1882 – na przedmieściach Berlina Werner von Siemens zaprezentował publicznie pierwszy na świecie trolejbus Elektromote.
• 29.04.1913 – szwedzki emigrant Gideon Sundback otrzymał amerykański patent na zamek błyskawiczny.
• 30.04.2015 – rozbiciem o powierzchnię Merkurego zakończyła się misja amerykańskiej sondy MESSENGER.
• 1.05.1950 – utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.
• 2.05.1780 – brytyjski astronom William Herschel odkrył pierwszą gwiazdę podwójną – ksi Ursae Majoris w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.
• 3.05.1993 – prezydent RP Lech Wałęsa nadał papieżowi Janowi Pawłowi II pierwszy po reaktywacji w 1992 r. Order Orła Białego.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kartka z kalendarza

Pierwsze dni listopada to na całym świecie czas, kiedy czcimy świętych i wspominamy bliskich, którzy odeszli.

Więcej ...

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

2025-05-13 12:40

PAP/Lech Muszyński

We wtorek po godz. 11.30 zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że egzamin przebiegł spokojnie.

Więcej ...

Serce kobiety bije w Kościele

2025-05-13 22:03

Ks. Wojciech Kania

W malowniczym Zawichoście odbyła się coroczna Majówka dla Kobiet, zorganizowana przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Sandomierskiej we współpracy z Siostrami Jadwiżankami oraz miejscowym proboszczem, ks. Piotrem Szpytem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś o konklawe i relacji z papieżem Leonem XIV

Kościół

Kard. Ryś o konklawe i relacji z papieżem Leonem XIV

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Leon XIV

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Leon XIV zachowuje papieskie kanały na Instagramie i X

Leon XIV

Leon XIV zachowuje papieskie kanały na Instagramie i X

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII