Reklama

Rodzina

Międzypokoleniowe przymierze

Adobe Stock

Osoby starsze są pamięcią naszego społeczeństwa. Okazując im szacunek i uwagę, pamiętamy nie tylko o swoich korzeniach, ale też budujemy lepszą przyszłość. Dlatego Jubileusz Rodzin, Dzieci, Dziadków i Osób Starszych, obchodzony w dniach 30 maja – 1 czerwca, jest okazją do przypomnienia o przymierzu między pokoleniami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Przede wszystkim daliście mi dom, karmicie mnie, robicie dla mnie wszystko. Jesteście moją drugą rodziną – to słowa 80-letniej Halyny pochodzącej ze wsi niedaleko Bachmutu, która obecnie mieszka w domu Wspólnoty Sant’Egidio we Lwowie. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Sant’Egidio prowadzi dużą akcję humanitarną, skupiając się na grupach ludności najbardziej narażonych na tej wojnie, którą określono jako „kryzys humanitarny osób starszych”. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do innych stref konfliktów, gdzie uchodźcami są niemal wyłącznie dorośli, młodzież i dzieci, na Ukrainie 24% populacji stanowią osoby powyżej 60. roku życia; tysiące starszych ludzi musiało opuścić swoje domy, odbyć długie podróże i przystosować się do życia w bardzo niepewnych warunkach. Według raportu HelpAge International, „wszyscy starsi Ukraińcy napotykają nieproporcjonalne bariery w dostępie do podstawowych dóbr i wsparcia z powodu ubóstwa i ograniczonego dostępu do opieki, usług i informacji”. W raporcie Amnesty International podkreślono, że „wojna naraziła wiele starszych osób na obrażenia i poważne problemy zdrowotne, co jeszcze bardziej naraziło je na ryzyko znalezienia się w krytycznej sytuacji, biorąc pod uwagę również trudności z płaceniem czynszu po przesiedleniu”. Ponadto starsi stanowią większość cywilów pozostających na terenach okupowanych, ze względu na obiektywne trudności w przemieszczaniu się, a także dlatego, że nie chcą opuszczać ziemi, na której zawsze mieszkali. Często można zobaczyć ich jako jedynych zamieszkujących zniszczone przez pociski rakietowe budynki.

Halyna również była przerażona bombardowaniami, ale nie chciała opuszczać domu. Po podjęciu bolesnej decyzji o wyjeździe przez 4 miesiące przebywała w schronisku we Lwowie: ze strachu, ale także z powodu dezorientacji spowodowanej zmianą miasta i trudnościami w komunikowaniu się w języku ukraińskim, którego prawie nie znała, bo we wschodnich regionach kraju był mało używany. Aż do momentu, gdy spotkała rodaczkę, która przekonała ją, by udała się do Domu Przyjaźni Sant’Egidio, mieszczącym się w dawnej restauracji w eleganckiej dzielnicy Lwowa, gdzie każdego dnia rozdawane są setki paczek żywnościowych (15 tys. miesięcznie), przede wszystkim jednak słucha się tam opowieści o bólu i osusza się wiele łez.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łez Halyny było zbyt dużo, żeby pozwolić jej wrócić do dotychczasowego schroniska. Kilka dni później zaproponowano jej miejsce w mieszkaniu wraz z kilkoma innymi starszymi kobietami. – Wielu młodych ludzi przychodzi mnie odwiedzić, są jak moje wnuki. Nie jestem osobą bardzo religijną, ale modliłam się cały czas, a Bóg wysłuchał moich modlitw, a On sprawił, że poznałam tych ludzi – mówi dziś kobieta.

Po rosyjskiej inwazji Wspólnota Sant’Egidio uruchomiła sieć wsparcia dla ok. 2 tys. osób starszych i rozprowadziła 170 tys. ciepłych posiłków wśród najuboższych. Otworzyła też siedem domów kohabitacyjnych dla osób starszych, niepełnosprawnych i bezdomnych: to prawdziwe domy, w których ci, którzy stracili wszystko lub nie mieli nic, dzięki przyjaźni odzyskują wymiar rodzinnego życia. – Domy te są znakiem nadziei, ale także nowatorskim modelem rehabilitacji i socjalizacji osób znajdujących się w trudnej sytuacji w naszym kraju – wyjaśnia Yuriy Lifanse, odpowiedzialny za Wspólnoty Sant’Egidio na Ukrainie.

Osoby starsze są pamięcią naszego społeczeństwa. Słuchanie ich oznacza czerpanie z mądrości tych, którzy przeżyli wiele lat i dobrze znają sens życia. Dawać nadzieję osobom starszym oznacza pamiętać o swoich korzeniach, aby budować lepszą przyszłość – przypominał papież Franciszek, który ustanawiając Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, zaprosił Kościół do tworzenia przymierza między pokoleniami. Podobnie będzie podczas tegorocznego Jubileuszu, w czym upewnił nas, podczas pierwszej Mszy św. na rozpoczęcie posługi Piotrowej, papież Leon XIV.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasz papież

Pokolenie św. Jana Pawła ii nie rozmyło się w zamęcie współczesności

Ewa Melerska

Pokolenie św. Jana Pawła ii nie rozmyło się w zamęcie współczesności

Życie św. Jana Pawła II jest wielkim darem dla Kościoła i dla każdego z nas. Ten wielki świadek wiary, człowiek modlitwy i pokory, wciąż daje nadzieję i, wstawiając się za nami z nieba, pomaga przezwyciężać trudy codzienności.

Więcej ...

Gdańsk: święcenia biskupie. Bp Marek Ochlak OMI będzie posługiwał na Madagaskarze

2025-07-06 16:39
Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

episkopat.pl, Karol Jeliński, ks. Łukasz Koszałka

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Ojciec Marek Ochlak OMI - wieloletni misjonarz i przełożony oblatów - przyjął sakrament święceń biskupich w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Na ordynariusza diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze 59-letni zakonnik został nominowany przez papieża Franciszka. Eucharystia była sprawowana w języku polskim, z elementami języków francuskiego i malgaskiego. W uroczystości wzięli udział biskupi z Polski i Madagaskaru.

Więcej ...

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...