Reklama

Niedziela Kielecka

Zainspirował się maryjnym „fiat”

Ojciec dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD

Archiwum o. Szczepana Praśkiewicza

Ojciec dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD

Leon XIV, wypowiadając swoje „fiat” Bogu wobec kolegium kardynałów podczas konklawe, które mu powierzyło klucze Następcy św. Piotra, inspirował się owym „fiat”, owym „tak” Maryi z chwili Zwiastowania – powiedział o. Szczepan Praśkiewicz, karmelita.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, relator Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, pochodzi z diecezji kieleckiej, w której często gości, szczególnie w rodzinnym dekanacie chmielnickim. Podczas konklawe 8 maja był na pl. św. Piotra, widział biały dym i entuzjazm tłumu, witającego – po chwilowym zaskoczeniu – Ojca Świętego. Wspomina te wzruszające chwile, jak i osobisty kontakt z Leonem XIV.

– Spotykaliśmy się wielokrotnie, pracując na sąsiednich piętrach, w tym samym budynku. Wspólnie jeździliśmy windą i kard. Robert Prevost nigdy nie pozwolił się przepuścić przy wejściu do windy, zawsze taktowny i uprzejmy – wspomina o. Praśkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Nie może nas nie cieszyć, że dostrzegamy jego rys maryjny od pierwszych chwil pontyfikatu – zauważa. – Wątek maryjny w jego życiu nie jest nowością, gdyż on zawsze żywił szczególną cześć wobec Najświętszej Maryi Panny. Wszak sakrę biskupią przyjął, będąc na misjach w Peru, 12 grudnia 2014 r., w wielkie maryjne święto Ameryki Łacińskiej, święto Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, patronki życia poczętego. Ponadto – jak podkreślają niektórzy – jako misjonarz i biskup w Peru papież żywił szczególne nabożeństwo do Matki Bożej z Lujan, patronki Ameryki Południowej, której uroczystość przypada właśnie 8 maja, i w tymże dniu został on powołany na Stolicę Piotrową. Co więcej, Matka Boża z Lujan była ukoronowana w 1887 r. właśnie 8 maja i to przez Leona XIII – tłumaczy o. Szczepan Praśkiewicz. – Czy to nie profetyczny, kolejny element wiążący się z wyborem imienia Ojca Świętego – Leona XIV? – pyta.

Za niezwykle symboliczne uważa, że Leon XIV pierwsze kroki skierował do sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano, ok. 60 km od Rzymu, aby „prosić Ją o to, by była jego najlepszą doradczynią w pełnieniu posługi Piotrowej”. Mógł tam odetchnąć klimatem augustiańskiego klasztoru, gdyż to bracia zakonni Ojca Świętego są kustoszami sanktuarium.

O. Praśkiewicz zauważa, że papież, aczkolwiek jest Amerykaninem, nie utożsamia się ze światem Zachodu, zna problemy ubogich, migrantów, ma ogromne doświadczenie misyjne, chce bronić autentycznych praw człowieka (nie takich jak np. LGBT czy „prawo” do aborcji i eutanazji).

– Sam fakt wyboru imienia jest nawiązaniem do papieża Leona XIII, papieża przełomu wieków, do zaangażowania Głowy Kościoła w kwestie społeczne. Leon XIII w encyklice „Rerum novarum” podjął problem ubóstwa, wykluczenia, bezrobocia, wielu groźnych następstw rewolucji przemysłowej. I kolejni papieże w kolejnych encyklikach analizowali tę tematykę – tłumaczy. Pontyfikat Leona XIV może wprowadzić świeże spojrzenie na rolę Kościoła w globalnych wyzwaniach, takich jak walka z wykluczeniem społecznym czy ubóstwem. Jego doświadczenie misyjne i bliskość z ludźmi w potrzebie mogą wskazywać kierunek, w którym podąży Kościół pod jego przewodnictwem – dodaje karmelita.

Reklama

Przypomina także, że to Leon XIII był autorem modlitwy do św. Michała Archanioła – to też pewien symbol.

Przez „gest wobec zmarłego papieża Franciszka” Ojciec Święty, jak zaznacza o. Praśkiewicz, podkreślił fakt ciągłości misji Kościoła i kontynuacji tej misji w posłudze kolejnych następców św. Piotra.

Zwraca także uwagę na rys maryjny, w duchu św. Jana Pawła II. – Już podczas pierwszego orędzia papieża Leona XIV, gdy tuż po wyborze ukazał się ludowi Bożemu, aby udzielić błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, nie zabrakło wątku maryjnego: owo przypomnienie, że właśnie 8 maja katolicy w Italii wznoszą uroczystą modlitwę błagalną do Matki Bożej Pompejańskiej, a przede wszystkim to zawierzenie pontyfikatu Matce Chrystusa i odmówienie z wiernymi modlitwy „Zdrowaś Maryjo”, co spontanicznie przywiodło mi na myśl maryjny pontyfikat św. Jana Pawła II. Myśli pobiegły w jego w stronę, ku zawołaniu „Totus Tuus”…

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV odbyła się 18 maja, w dniu 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. – Odczytuję to również jako dar Bożej Opatrzności dla Kościoła, a nadto jako swoistego rodzaju potwierdzenie, że św. Jan Paweł II, ten który całkowicie zawierzył Maryi, wspiera z domu Ojca swego kolejnego następcę i to nie tylko w omawianym wątku maryjnym, ale we wszechstronnej posłudze Kościołowi i światu – dodaje o. Praśkiewicz.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykańskie nagrody dla dwóch jezuickich naukowców

Watykańska Fundacja Centesimus Annus pro Pontifice nagrodziła dwóch jezuickich naukowców za ich działania w dziedzinie promocji dobra wspólnego i ekologii integralnej. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata w konkursie „Ekonomia i społeczeństwo”. W tym roku wystartowało w nim 30 naukowców z 14 krajów świata.

Więcej ...

W poniedziałek w Kokotku rozpoczyna się Festiwal Życia

2025-07-06 08:11

BP Festiwalu

W poniedziałek w lublinieckiej dzielnicy Kokotek na Śląsku rozpocznie się kilkudniowy Festiwal Życia – największy plenerowy festiwal chrześcijański w kraju, który co roku gromadzi tysiące młodych uczestników. Poza wydarzeniami religijnymi w programie są m.in. koncerty i warsztaty.

Więcej ...

Jasna Góra: 60. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych

2025-07-06 19:01

Magdalena Kowalczyk

Apostolstwo Chorych do Maryi na Jasną Górę przybywa każdego roku we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, 6 lipca. Dziś, podczas 60. pielgrzymki, dziękowano zwłaszcza za 60 lat istnienia Apostolstwa Chorych na świecie. - Zbieramy setki, o ile nie tysiące, intencji osób chorych i przywozimy je tutaj przed ołtarz Matki Najświętszej. Składamy je i prosimy o łaskę zdrowia - wyjaśnił ks. Wojciech Bartoszek, organizator pielgrzymki. Wspólnota Apostolstwa Chorych powstała w Niderlandach w 1925 r. Jej podstawowym celem jest odkrywanie duchowo-religijnego sensu życia naznaczonego chorobą i cierpieniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa