Z dala od miejskiego hałasu, politycznych gier i ciągłej gonitwy. Gdy inni próbowali budować kariery, on... zaszył się w jaskini. Dlaczego? Bo miał dość pustych słów i pozorów.
Święty Benedykt – dziś uznawany za ojca zachodniego monastycyzmu – nie przyszedł na świat po to, by mówić, jak żyć. On to pokazał i pociągnął za sobą tłumy.
Urodził się ok. 480 r. w Nursji – niedużym, ale znaczącym miasteczku w środkowych Włoszech. Cesarstwo Zachodniorzymskie właśnie się rozpadło, ziemie Italii przechodziły z rąk do rąk, a życie publiczne pełne było zamieszania, przemocy i braku zasad. W takim świecie dorastał młody Rzymianin z dobrej rodziny, wysłany – jak wielu jego rówieśników – na naukę do stolicy, by zdobyć wykształcenie i zająć odpowiednie miejsce w społeczeństwie.
Rut to jedna z czterech kobiet – obok Tamar, Rahab oraz Batszeby – wymienianych w genealogii Jezusa w Ewangelii według św. Mateusza. Możemy zatem określić ją mianem „prababci” Jezusa.
Norweska wyspa staje miejscem duchowego przebudzenia
2025-07-11 14:53
Karol Darmoros/KAI
Adobe Stock
Ruiny pierwszego klasztoru w Norwegii znów rozbrzmiewają modlitwą. W ten sposób przybywający na wyspę Selja doznają przemiany swojego życia i walczą o powrót katolicyzmu w to miejsce.
W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich
2025-07-11 17:18
Isabella Piro/Vatican News
Vatican Media
Brat Lycarion May, marysta
Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.