Reklama

Niedziela w Warszawie

Oddychać Imieniem Jezus

2025-07-08 11:04

Niedziela warszawska 28/2025, str. IV

Monika M. Zając

Choć nieraz w dzień powszedni we Mszy św. w tym pięknym kościele uczestniczy zaledwie kilka osób, to jednak frekwencja rośnie w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, kiedy Eucharystią o godz. 18.30 swoje spotkania rozpoczyna Grupa Modlitwy Jezusowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być może niektórzy kojarzą kościół Nawiedzenia NMP przy ul. Przyrynek 2 z osobą śp. ks. Piotra Pawlukiewicza, który przez lata rezydował tu aż do swojej śmierci. To najstarszy kościół maryjny w Warszawie, sąsiadujący z klasztorem Sióstr Benedyktynek Sakramentek. Jego historia sięga aż do XIV w. Grupa, która spotyka się tutaj od listopada ub. r., w swojej modlitwie sięga do praktyki środowisk monastycznych i kultu Imienia Bożego.

Z Tyńca na Przyrynek

Grupa Modlitwy Jezusowej podejmuje praktykę prostej, znanej modlitwy: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem”. Ta krótka modlitwa to zarazem prosty akt wiary, w którym człowiek wyznaje, że Jezus jest Bogiem i Zbawicielem. Nie wymaga rozważań ani podejmowania żadnej aktywności intelektualnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Grupa powstała dzięki zaangażowaniu osób związanych z duchowością monastyczną, pogłębianą podczas rekolekcji w Tyńcu. Po listopadowej wizycie o. Brunona Koniecko OSB narodziło się pragnienie, aby także w Warszawie powstało miejsce, gdzie zainteresowani mogliby pogłębiać formację w tym duchu. Zgodziłem się z radością, wkomponowując spotkania Grupy Modlitwy Jezusowej w rytm życia duszpasterskiego parafii – mówi ks. Adam Petakiewicz, proboszcz parafii, duchowy opiekun grupy.

Dzielić się ciszą

Reklama

Wielu może zastanawiać się, czy modlitwie monastycznej, w której dominuje cisza i dążenie do kontemplacji, może sprzyjać spotkanie w grupie? Jak zaznacza jeden z uczestników Karol Kowal, regularne spotkania działają na niego mobilizująco.

– Człowiek ma nieraz problem z zachowaniem dyscypliny, trudno się zmobilizować i znaleźć czas na modlitwę. Regularne spotkania porządkują życie modlitwy. Wiążą się również z określoną, zaplanowaną formacją, w której uczestniczy nie tylko grupa warszawska, ale także lubelska i tyniecka. Konferencje, które przesyła o. Brunon, przedstawiają różne aspekty modlitwy Jezusowej – zaznacza uczestnik grupy.

Wzrastanie w świętości to zasadniczy cel spotkań. Ale czym wyróżnia się codzienność człowieka, który w swoje formacji czerpie ze źródeł monastycznych?

– Po prostu nieustannie oddychamy tym Jedynym Imieniem. Cały czas trwamy w tej Obecności, to przenika nasze środowiska, pracę – podkreśla Aleksandra Muracka z Marek.

Uważność na Boga

Dla Karola istotne jest to, co jest hasłem benedyktynów, czyli „aby we wszystkim był Bóg uwielbiony”. A więc naprawdę we wszystkim: w życiu rodzinnym, w pracy, niezależnie od stanu, wieku, okoliczności.

Z kolei – jak zaznacza – Aleksandra Śliwa, bezcenną wartością formacji jest pielęgnowanie uważności, myśli i uwagi skierowanej ku Bogu.

– To odpowiedź na wiele problemów współczesnego człowieka: chaos, wielomówstwo, zgiełk tego świata, szum informacji... Modlitwa Jezusowa wprowadza uporządkowanie i pokój serca – przekonuje Aleksandra.

Spotkania odbywają się w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w salce parafialnej przy kościele. Zaczynają się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.30, czyli ok. godz. 19.00, praktyką modlitwy Jezusowej, po której następuje katecheza w oparciu o teksty duchowości modlitwy Jezusowej, filokalicznej i monastycznej.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobra droga

2025-07-15 11:50

Niedziela warszawska 29/2025, str. I

Archiwum MS

O tym, co daje pielgrzymka drogami św. Jakuba, o czym pamiętać przed wyruszeniem w drogę i jak pielęgnować w sobie ducha pielgrzymiego, z Markiem Sokołowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Nie ma dzieci

Fotolia.com

Więcej ...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka

2025-07-25 22:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Słowo abp. Adriana Galbasa w związku z ustaleniami Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką