Być może niektórzy kojarzą kościół Nawiedzenia NMP przy ul. Przyrynek 2 z osobą śp. ks. Piotra Pawlukiewicza, który przez lata rezydował tu aż do swojej śmierci. To najstarszy kościół maryjny w Warszawie, sąsiadujący z klasztorem Sióstr Benedyktynek Sakramentek. Jego historia sięga aż do XIV w. Grupa, która spotyka się tutaj od listopada ub. r., w swojej modlitwie sięga do praktyki środowisk monastycznych i kultu Imienia Bożego.
Z Tyńca na Przyrynek
Grupa Modlitwy Jezusowej podejmuje praktykę prostej, znanej modlitwy: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem”. Ta krótka modlitwa to zarazem prosty akt wiary, w którym człowiek wyznaje, że Jezus jest Bogiem i Zbawicielem. Nie wymaga rozważań ani podejmowania żadnej aktywności intelektualnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Grupa powstała dzięki zaangażowaniu osób związanych z duchowością monastyczną, pogłębianą podczas rekolekcji w Tyńcu. Po listopadowej wizycie o. Brunona Koniecko OSB narodziło się pragnienie, aby także w Warszawie powstało miejsce, gdzie zainteresowani mogliby pogłębiać formację w tym duchu. Zgodziłem się z radością, wkomponowując spotkania Grupy Modlitwy Jezusowej w rytm życia duszpasterskiego parafii – mówi ks. Adam Petakiewicz, proboszcz parafii, duchowy opiekun grupy.
Dzielić się ciszą
Reklama
Wielu może zastanawiać się, czy modlitwie monastycznej, w której dominuje cisza i dążenie do kontemplacji, może sprzyjać spotkanie w grupie? Jak zaznacza jeden z uczestników Karol Kowal, regularne spotkania działają na niego mobilizująco.
– Człowiek ma nieraz problem z zachowaniem dyscypliny, trudno się zmobilizować i znaleźć czas na modlitwę. Regularne spotkania porządkują życie modlitwy. Wiążą się również z określoną, zaplanowaną formacją, w której uczestniczy nie tylko grupa warszawska, ale także lubelska i tyniecka. Konferencje, które przesyła o. Brunon, przedstawiają różne aspekty modlitwy Jezusowej – zaznacza uczestnik grupy.
Wzrastanie w świętości to zasadniczy cel spotkań. Ale czym wyróżnia się codzienność człowieka, który w swoje formacji czerpie ze źródeł monastycznych?
– Po prostu nieustannie oddychamy tym Jedynym Imieniem. Cały czas trwamy w tej Obecności, to przenika nasze środowiska, pracę – podkreśla Aleksandra Muracka z Marek.
Uważność na Boga
Dla Karola istotne jest to, co jest hasłem benedyktynów, czyli „aby we wszystkim był Bóg uwielbiony”. A więc naprawdę we wszystkim: w życiu rodzinnym, w pracy, niezależnie od stanu, wieku, okoliczności.
Z kolei – jak zaznacza – Aleksandra Śliwa, bezcenną wartością formacji jest pielęgnowanie uważności, myśli i uwagi skierowanej ku Bogu.
– To odpowiedź na wiele problemów współczesnego człowieka: chaos, wielomówstwo, zgiełk tego świata, szum informacji... Modlitwa Jezusowa wprowadza uporządkowanie i pokój serca – przekonuje Aleksandra.
Spotkania odbywają się w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w salce parafialnej przy kościele. Zaczynają się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.30, czyli ok. godz. 19.00, praktyką modlitwy Jezusowej, po której następuje katecheza w oparciu o teksty duchowości modlitwy Jezusowej, filokalicznej i monastycznej.