Reklama

Niedziela Kielecka

Rycerze małym pacjentom

Niedziela kielecka 38/2025, str. I

Angelika Steciak wraz z mężem Michałem przybliżają ideę Hospicjum dla Dzieci w Kielcach w wielu parafiach

Archiwum prywatne A.S.

Angelika Steciak wraz z mężem Michałem przybliżają ideę Hospicjum dla Dzieci w Kielcach w wielu parafiach

Rada Rycerzy Kolumba w parafii Grobu Bożego w Miechowie wraz z ks. Wojciechem Oczkowiczem zorganizowała Niedzielę na rzecz Hospicjum dla Dzieci w Kielcach. Były: modlitwa, koncert i piknik rodzinny. Cel – pomóc małym pacjentom i ich rodzicom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja ma bardzo szeroki zasięg. – Od początku istnienia Hospicjum dla Dzieci w Kielcach objęli je patronatem Rycerze Kolumba w Polsce. Przy pomocy poszczególnych Rad Rycerzy Kolumba w różnych parafiach w Polsce i diecezji organizowane są spotkania z wolontariuszami z kieleckiej placówki – mówi Angelika Steciak, koordynator Hospicjum dla Dzieci w Kielcach, uczestnicząca w wydarzeniach z mężem Michałem, znanym tenorem. Podczas każdej Mszy św. niedzielnej wolontariusze i parafianie modlą się za podopiecznych i ich rodziny, kwestują na rzecz hospicjum i dzielą się świadectwem. Spotkaniom towarzyszy również często koncert Michała Steciaka, ambasadora idei hospicyjnej.

Reklama

– Te spotkania są bardzo potrzebne – uświadamia. – Tego typu placówek, jak nasza, w Polsce jest zaledwie kilka. Przede wszystkim podczas wizyt w parafiach mówimy o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzielimy się również świadectwem, opowiadając o hospicjum, jego pomocy i naszych małych pacjentach. Chcemy również udzielić wszelkich informacji osobom, które być może potrzebują wsparcia naszej placówki, których dzieci są paliatywnie chore. Zdajemy sobie sprawę, że idea wsparcia hospicyjnego dla dzieci jest dosyć nowa. Pragniemy uspokoić rodziców, zapewnić że mogą bezpłatnie skorzystać z opieki wytchnieniowej, powierzając nam swoje dziecko nawet na krótki czas, gdzie będzie czuwał nad nim wykwalifikowany personel – wyjaśnia Steciak. Wiadomo, że całodobowa opieka jest bardzo wyczerpująca i angażująca dla rodziców, którzy sami potrzebują często rehabilitacji, leczenia. Przez ponad rok swojej działalności placówka prowadzona przez Caritas Diecezji Kieleckiej udzieliła pomocy już kilkunastu małym pacjentom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W nowym roku szkolnym Hospicjum dla Dzieci w Kielcach rusza również do szkół z programem i prelekcjami, podczas których wolontariusze przybliżają idee hospicyjne i pokazują wartość każdego życia ludzkiego. – Zajęcia oczywiście są dostosowane do wieku i możliwości poznawczych dzieci. Okazuje się, że maluchy chętnie angażują się w pomoc małym pacjentom, przekazując do placówki pampersy, środki do pielęgnacji, zabawki. To piękny gest, gdy dzieci pomagają dzieciom – mówi koordynatorka.

Młoda stażem placówka zyskuje coraz więcej przyjaciół, darczyńców i ambasadorów. Michał Steciak współpracuje z różnymi artystami. Dzięki takim kontaktom do Kielc przybędzie z koncertem Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, mezzosopranistka. Koncert odbędzie się w Kielcach 20 października o godz. 18 w Filharmonii Świętokrzyskiej, która udostępniła nieodpłatnie salę na charytatywne wydarzenie. Bilety będą stanowiły cegiełkę dla hospicjum. Już dziś w imieniu organizatorów zapraszamy na wydarzenie, które „Niedziela Kielecka” objęła swoim patronatem medialnym.

Podziel się:

Oceń:

2025-09-16 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świat potrzebuje dziś odwagi, wiary i miłości

2026-05-19 14:48

Niedziela kielecka 21/2026, str. IV

Biskup Jan Piotrowski z Rycerzami Kolumba oraz ich rodzinami

Władysław Burzawa

Biskup Jan Piotrowski z Rycerzami Kolumba oraz ich rodzinami

– Być uczniem Chrystusa oznacza nie tylko słuchać Jego słów, ale przede wszystkim naśladować Go w codziennym życiu, podejmując trud, wyrzeczenia i odpowiedzialność – mówił bp Jan Piotrowski do Rycerzy Kolumba w Miechowie.

Więcej ...

Słowo wsparcia Delegata KEP wobec presji na transkrypcję aktów związków jednopłciowych

2026-05-27 20:29

BP KEP

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Samorządowców i Pracowników Administracji Samorządowej bp Andrzej Jeż skierował słowo wsparcia do władz polskich gmin i miast wobec „presji na transkrypcję zagranicznych aktów związków jednopłciowych”. Biskup wyraził solidarność z samorządowcami, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu takich procedur w podległych im urzędach. Słowo zostało wydane 27 maja br. w Dniu Samorządu Terytorialnego.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: „Hejt hejtem, ale swoje trzeba mówić”

2026-05-28 21:00

Niedziela Łódzka

W czasach ostrej debaty publicznej i nasilającego się hejtu wobec hierarchów Kościół musi z jeszcze większą odwagą głosić Ewangelię – przekonuje arcybiskup Marek Jędraszewski. W rozmowie z diecezją łódzką metropolita krakowski podkreśla nierozerwalny związek chrześcijaństwa z polską tożsamością narodową oraz wskazuje na dramatyczne skutki odchodzenia Europy od korzeni chrześcijańskich. Jednocześnie wskazuje promyki nadziei w budzeniu się wiary wśród młodych na Zachodzie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Kościół

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Watykan: Papież pomógł starszemu księdzu, który...

Kościół

Watykan: Papież pomógł starszemu księdzu, który...

Nowi administratorzy i proboszczowie w archidiecezji...

Kościół

Nowi administratorzy i proboszczowie w archidiecezji...

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Niedziela Częstochowska

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej...

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej...

Zmiany personalne w diecezji

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce.

Kościół

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce. "Na Mszę przychodziło...