Reklama

Sztuka

Polska wystawa w Brukseli

Ks. Cezary Chwilczyński

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który obchodzony jest w rocznice wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, w siedzibie w Parlamentu Europejskiego w Brukseli z inicjatywy eurodeputowanego prof. Ryszarda Legutko otwarto wystawę krakowskiego artysty, Stanisława Markowskiego, pt. Auschwitz. „Między piekłem a niebem. Święty Maksymilian w twórczości Mariana Kołodzieja”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artystę do stworzenia wystawy w parlamencie zainspirowała galeria prac znajdująca się w podziemiach franciszkańskiego kościoła w Harmężach k. Oświęcimia autorstwa nieżyjącego już byłego więźnia KZ Auschwitz Mariana Kołodzieja. Centrum franciszkańskie w Harmezach powstało, jako wotum pamięci za życie, dzieło oraz męczeńska śmierć sw. Maksymiliana Marii Kolbego w latach 90. XX wieku. Jest to szczególne miejsce pamięci i modlitwy, za tych wszystkich, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych i na frontach II wojny światowej, a nie posiadają własnych grobów.

Podczas brukselskiego otwarcia wystawy składającej się z 25 plansz Stanisław Markowski mówił, iż zarówno postawa sw. Maksymiliana Marii Kolbego jak i jego współbrata z obozu Mariana Kołodzieja jest przykładem, iż mimo zamiarów nazistów ludzkość nie została w pełni obdarta z godności. Miała wspaniałych obrońców. Pokazane jest piekło niewoli, osoba św. Maksymiliana Marię Kolbego i Jezusa Chrystusa wspierającego innych więźniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystawa pokazywana jest, aby zaprezentować światu postać św. Maksymiliana Kolbe, ale i tragizm ludzkości zamkniętej przez Niemców w piekle KL Auschwitz oraz tryumfowi człowieczeństwa nad złem – mówił jej autor. W otwarciu wystawy wziął tez udział gwardiana klasztoru Franciszkanów Konwentualnych w Oświęcimiu, o. Piotr Cuber.

Reklama

Marian Kołodziej był on jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz (nr obozowy 432). Mając kilka wyroków śmierci wydanych przez Niemców i kilka odkładanych terminów egzekucji artysta cudem przeżył 5 koszmarnych obozowych lat. Szczególnym momentem tego okresu, który utkwił w pamięci M. Kołodzieja było wystąpienie św. Maksymiliana na placu apelowym, kiedy dobrowolnie zgłosił się na ochotnika, by oddać życie za innego współwięźnia. Po wojnie artysta przez cale dziesięciolecia nie wracał do tego obozowego okresu i tamtych przeżyć. U schyłku życia, kiedy doznał udaru i był w części niepełnosprawny zaczął przygotowywać wystawę KLISZE PAMIECI LABIRYNTY. Mając , sprawa tylko częściowo ręki rysował niezwykle precyzyjne obrazy na małych kartkach, które potem leczył.

Wystawa będzie prezentowana w siedzibie Parlementu Europejskeigo do 30 stycznia br.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-27 22:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwe wartości nie blakną

Dzieci ze świetlicy

Zdzisław Wójcik

Dzieci ze świetlicy "Wzrastanie"

W Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu 25 października br. zebrali się laureaci IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania