Reklama

Jan Paweł II

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do szpitala MSW w Warszawie

Artur Stelmasiak

Relikwie krwi św. Jana Pawła II trafiły w poniedziałek 23 maja do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Mszy św. w obecności pacjentów oraz personelu medycznego przewodniczył w szpitalnej kaplicy abp Celestino Migliore. – Te relikwie przypominają nam, że mamy u Boga orędownika, który dzieli nasze słabości, bo sam ich doświadczył, a teraz może do nas wyciągnąć pomocną dłoń – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Migliore podkreślił, że relikwie świętych nie zastępują Jezusa Chrystusa, obecnego w tabernakulum w postaci konsekrowanego chleba. - Gdy przychodzimy do tej kaplicy, czy każdego innego kościoła, nasza uwaga kieruje się przede wszystkim ku Jezusowi. To On, a nie jakikolwiek święty, jest naszym Zbawicielem – mówił.

Artur Stelmasiak

„Relikwie św. Jana Pawła II przypominają nam, że mamy orędownika u Bożego Tronu, który dzieli nasze słabości. Zna dobrze nasze ludzkie ograniczenia, bo sam ich doświadczył, a teraz – gdy jest tak blisko Boga – może do nas wyciągnąć pomocną dłoń” – powiedział nuncjusz apostolski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Oczywiście, to nie jego relikwie będą do nas mówiły. Nie one dadzą nam szczegółowe wskazówki, jak postępować w trudnych sytuacjach. Nie one będą za nas rozwiązywać problemy 24 godziny na dobę. Prawdzie znaczenie relikwii jest inne: one rzucają na nasze problemy światło od Boga i pozwalają nam samym pomyślnie zmierzyć się z wyzwaniami” – podkreślił abp Migliore.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Departamentu Zdrowia MSWiA oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek. W kaplicy licznie zgromadzili się chorzy z rodzinami oraz personel medyczny z dyrektorem szpitala prof. Markiem Durlikiem.

Artur Stelmasiak

Prof. Durlik przypomniał, że inicjatywa wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II powstała dzięki abp. Zygmuntowi Zimowskiemu, przewodniczącemu Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który w 2015 r. leczył się w szpitalu MSW.

Wyraził nadzieję, że obecność relikwii w kaplicy szpitalnej pomoże pacjentom w odzyskaniu zdrowia. - Wiemy, że liczą się nie tylko wysiłki nas, pielęgniarek i lekarzy, ale również liczy się łaska Boża i nastawienie pacjenta – dodał prof. Durlik.

Dyrektor szpitala MSW odczytał też list kard. Kazimierza Nycza, w którym metropolita warszawski życzył, aby obecność relikwii św. Jana Pawła II „przyczyniła się do wzrostu wiary, nadziei i miłości w sercach personelu Centralnego Szpitala Klinicznego i wszystkich chorych korzystających z kompetencji zawodowych lekarzy i pielęgniarek”.

Reklama

Kapelan szpitala MSW o. Zdzisław Gardocki SJ przypomniał, że dzięki relikwiom papieża Polaka pacjenci będą modlić się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i prosić o potrzebne łaski.

Relikwie w postaci ampułki z krwią św. Jana Pawła II zamkniętej w pozłacanym relikwiarzu zostały umieszczone w ołtarzu bocznym szpitalnej kaplicy.

Opiekę duszpasterską nad pacjentami szpitala MSW sprawują trzej jezuici z pobliskiego Kolegium Ojców Jezuitów "Bobolanum": o. Zdzisław Gardocki SJ, o. Witold Sokołowski SJ i o. Sylwester Jasiak SJ, których wspiera nazaretanka s. Stefania Janiak. Opieka duszpasterska innego wyznania niż rzymskokatolickiego jest możliwa, gdy pacjenci poinformują o tym personel medyczny.

Kaplica znajduje się na pierwszym piętrze Centralnego Szpitala Klinicznego MSW. Nabożeństwa odbywają się w dni powszednie o godz. 16.30, a w niedziele i święta o godz. 10.00. W te ostatnie dni jest także możliwość osobistego kontaktu z kapelanami.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-23 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dom dla relikwii katyńskich

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 16-17

Buty oficerskie, które należały do pomordowanych Polaków.
Znaleziono je w Charkowie podczas ekshumacji

Magdalena Kowalewska

Buty oficerskie, które należały do pomordowanych Polaków. Znaleziono je w Charkowie podczas ekshumacji

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...