Irak: większość uchodźców chrześcijańskich chce powrócić do domów
(KAI/RV) / Mosul
Kurdistan Photo / foter.com
Zdecydowana większość chrześcijan wypędzonych przez islamistów z Mosulu i Równiny Niniwy w latach 2014-15, chce wrócić do swych domów – wynika z badań przeprowadzonych wśród uchodźców. Za powrotem opowiedziało się 68 proc. badanych. Jednocześnie wysuwają oni pewne warunki, przede wszystkim dotyczące bezpieczeństwa.
To właśnie z tego powodu, tzn. braku poczucia bezpieczeństwa, do półmilionowego miasta Karakosz powróciło dotychczas zaledwie kilkanaście chrześcijańskich rodzin. Uchodźcy wiedzą bowiem, że zaledwie 20 km dalej, w Mosulu nadal trwają walki z dżihadystami.
Wola powrotu nie jest też równoznaczna z rzeczywistymi nadziejami na przyszłość. Niemal połowa (46 proc.) badanych chrześcijan obawia się, że wcześniej czy później i tak będą musieli opuścić swą ojczyznę.
Kard. Parolin: Irak potrzebuje rozwiązania politycznego
RV / Watykan / KAI
RNW.org / photo on flickr
„Sytuacje kryzysowe winny być zakończone wolą polityczną wszystkich stron zaangażowanych w konflikt i z pomocą społeczności międzynarodowej. To jest jedyna droga by konflikty, które trwają nadal, nie poszły w zapomnienie, jak ma to miejsce w przypadku Syrii”. Taką opinię wyraził kard. Pietro Parolin spotykając się z dziennikarzami w kuluarach XXXVIII krajowego zjazdu stowarzyszenia włoskich producentów rolnych Coldiretti. Odnosząc się z kolei do sytuacji w Iraku podkreślił, że to, co dzieje się w tym rejonie świata, „leży naprawdę na sercu Papieżowi i Stolicy Apostolskiej”.
Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła
2025-07-25 12:09
Bp Andrzej Przybylski
BP KEP
Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.