Reklama

Polska

Częstochowa, Łódź, Warszawa - Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”

Bożena Sztajner/Niedziela

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” w dniach 19-23 października 2017 r. odbywał się będzie Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. Spotkania będą miały miejsce w Częstochowie, Łodzi oraz Warszawie, a wśród gości znalazło się ponad 40 wybitnych osobistości z Polski i Europy, m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Robert Sarah - prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czy abp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego w Egipcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz także: Europa Christi
,
Zobacz także: Kongres "Europa Christi" w Warszawie

Zobacz także: Kongres "Europa Christi" w Łodzi

Poszczególne sesje kongresu będą nakierowane na obronę chrześcijańskiej, w tym kulturowej i ekonomicznej tożsamości Europy, w obliczu zagrożenia islamizacją, ateizmem oraz upadkiem moralności chrześcijańskiej.

Wydarzenie rozpocznie się od Apelu Jasnogórskiego, któremu 19 października w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza sesja kongresu, zatytułowana „Totus Tuus”, odbywać się będzie 20 października w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Głos zabiorą m.in. kard. Stanisław Dziwisz, ks. prof. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie czy Antonio Gaspari z Włoch, redaktor naczelny „Frammenti di Pace”.

21 października w Łodzi odbędzie się druga sesja kongresu zatytułowana „Chrześcijanin między ekonomią a kulturą. Źródła nadziei owocem harmonijnej troski o ogród europejskich wartości”. Podczas spotkania w Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania mowa będzie m.in. o wartościach chrześcijańskich w polityce i ekonomii współczesnej Europy czy prymacie osoby nad kapitałem. Wśród wykładowców będą np. dr Armando Tarullo z Włoch, ks. dr hab. Marek Łuczak czy prof. Grażyna Ancyparowicz.

Reklama

22 października uczestnicy przeniosą się do Warszawy, by na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego dyskutować nad tematem trzeciej sesji kongresu „Pamięć i tożsamość. «Europa Christi» w chrześcijańskiej czy też już postchrześcijańskiej Europie”. Tego dnia kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podejmie temat: „Bóg albo nic. Czy możliwe jest odwoływanie się do wartości chrześcijańskich bez Chrystusa?”. Glos zabiorą również m.in. senator Czesław Ryszka i ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Tego samego dnia po południu odbędzie się czwarta sesja zatytułowana „Przy europejskim stole wartości: Pamięć i tożsamość - źródła nadziei”. Uczestnicy dyskusji panelowej spróbują odpowiedzieć na takie pytania jak „Co dziś stanowi największe zagrożenie dla europejskiej tożsamości?”; „Czy Europa ma jeszcze szansę wrócić do Chrystusa?”.

Wśród panelistów znaleźli się m.in.: prof. Mirosław Piotrowski - poseł do Parlamentu Europejskiego z Polski, Waldemar Tomaszewski - poseł do Parlamentu Europejskiego z Litwy, prof. Elise Grimi z Instytutu Katolickiego w Paryżu, Davor Ivo Stier - chorwacki polityk i dyplomata, prof. Lluis Clavell Ortiz-Repiso - filozof, prezes Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, pierwszy rektor Uniwersytetu Świętego w Rzymie, jak również poseł Krystyna Pawłowicz. Ostatni kongresowy dzień, 23 października, odbywał się będzie najpierw w Senacie RP. Zamykającą sesję zatytułowano „Polonia antemurale christianitatis”. Głos zabiorą m.in. członkowie polskiego rządu, prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska, Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wśród uczestników sesji będzie także kard. Robert Sarah, który mówił będzie o współczesnych formach kolonializmu.

[zdjecie id="66812"][/zdjecie]

Reklama

Sesję popołudniową, zamykającą kongres, zaplanowano w Galerii Porczyńskich w Warszawie. „W trosce o tożsamość kulturową Europy” - taki temat zaproponowano w tej części spotkania. O dramacie wojny na Bliskim Wschodzi i sposobach pomocy, jakiej Bliskiemu Wschodowi może udzielić Europa mówił będzie abp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, biskup Asjut w Egipcie. Z kolei ks. prof. Waldemar Cisło omówi solidarność z uchodźcami na przykładzie projektów realizowanych przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Na zakończenie kongresu przyjęty ma być apel o włączenie św. Jana Pawła II do grona patronów Europy.

Organizatorem wydarzenia jest Ruch „Europa Christi”, którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Inicjatywa powstała w marcu bieżącego roku z inspiracji ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Wśród patronów medialnych Kongresu jest Katolicka Agencja Informacyjna.

[zdjecie id="66817"][/zdjecie]

Podziel się:

Oceń:

2017-10-10 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Paweł II patronem i zwiastunem nowej Europy

Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 16

Ks. inf. Ireneusz Skubiś i kard. Stanisław Dziwisz w siedzibie redakcji „Niedzieli”
w Częstochowie, 2017 r.

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś i kard. Stanisław Dziwisz w siedzibie redakcji „Niedzieli” w Częstochowie, 2017 r.

Ruch „Europa Christi” jest wielką propozycją dla Polski i Starego Kontynentu. Ta młoda inicjatywa zyskuje coraz większe poparcie i staje się dziełem, które może przebudzić Europę i przypomnieć jej obywatelom tęsknotę do wartości duchowych, które wyrastają z korzeni chrześcijańskich

Więcej ...

Uroczystość NMP Królowej Polski w roku 2026 będzie obchodzona 2 maja

2025-05-20 10:52

Karol Porwich/Niedziela

W 2026 roku liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona 2 maja, a nie jak zwykle 3 maja. Wiąże się to z przypadającą w tym dniu V Niedzielą Wielkanocną.

Więcej ...

Zdewastowano pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

2025-05-21 16:38

wikipedia.org

MSZ oświadczyło w środę, że domaga się od strony rosyjskiej natychmiastowego przywrócenia stanu pierwotnego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Sprawa dotyczy dewastacji polskiego pomnika, z którego skuto płaskorzeźbę orderu Krzyża Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Kampanii Wrześniowej 1939.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Wiadomości

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką