Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Jan Piotrowski wyruszy w 37. pielgrzymce kieleckiej

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych,
ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Władysław Burzawa

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych, ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Na trasie rozpoczynanej w najbliższą niedzielę 37. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej ok. dwóm tysiącom pielgrzymów z diecezji kieleckiej będzie towarzyszył bp Jan Piotrowski. Biskup kielecki podtrzymuje tradycję swoich poprzedników. Pątnicy dotrą do Częstochowy 13 sierpnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Przez wiele lat kieleckiej pielgrzymce towarzyszył niestrudzenie bp Mieczysław Jaworski, którego po śmierci zastąpił bp Kazimierz Gurda, w niektórych latach był z nami bp Marian Florczyk, a obecnie po raz czwarty bp Jan Piotrowski – mówi KAI ks. Jacek Iwan, kierownik pielgrzymki kieleckiej. Biskup przewodniczył będzie także każdej Mszy św. na trasie pielgrzymki.

Organizatorzy spodziewają się ok. 2 tys. pielgrzymów, który to stan utrzymuje się od kilku lat. Ok. 75 procent stanowią młodzi ludzie. – Ja chodzę z pielgrzymką od 1992 r., obserwuję jak pielgrzymka się zmieniała. Dzisiaj idą ci, którzy potrzebują wyciszenia, adoracji, modlitwy, dojrzali i świadomi czego chcą – uważa ks. Iwan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymkę kielecką rozpocznie tradycyjnie 5 sierpnia wieczorna Msza św. w sanktuarium w Wiślicy, nazywanej kolebką chrześcijaństwa. Będzie jej przewodniczył ks. bp Mirosław Gucwa - pierwszy misjonarz z diecezji tarnowskiej, który został biskupem w Afryce w diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

Hasłem tegorocznej pieszej pielgrzymki jest zawołanie „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Konferencje przygotowali ks. Grzegorz Stachura i ks. Piotr Białek oraz ks. Tomasz Siemieniec. Rozważania pielgrzymkowe mają oscylować wokół sakramentów i Ducha Świętego, a w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości podczas wieczornych Apeli rozważane będą sylwetki świętych i błogosławionych Polaków, żyjących w ostatnim stuleciu.

13 sierpnia o godzinie 13.30 pielgrzymka kielecka wejdzie na Jasną Górę. Tego dnia o godzinie 19.30 na Wałach Jasnogórskich zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. W odpowiedzi na apel bp. Piotrowskiego organizatorzy pielgrzymki proszą, aby tworzyć tzw. grupy duchowe i gromadzić się w parafiach na wieczornych Apelach. Legitymacje i listy zostały już dostarczone do parafii. Można pobrać cykl rozważań: „Niepodlegli...”, który nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości prezentując polskich świętych i błogosławionych. Rozważania przygotowali alumni kieleckiego Seminarium.

Reklama

Codziennie w intencji duchowych pątników ks. Marek Blady będzie podczas pielgrzymki sprawował Mszę św. - Zachęcamy więc, aby członkowie XIV grupy duchowej codziennie uczestniczyli w Eucharystii i przyjmowali Komunię św. w swoich parafiach – mówi ks. Iwan.

Według ogólnych szacunków w ubiegłym roku grupy duchowe stanowiły wspólnotę ok. 10 tys. ludzi. – W grupie duchowej było np. 150 więźniów z zakładu karnego w Pińczowie, w parafii Skorzeszyce na Apelach kościół był pełen – dodaje ks. Iwan.

Nowością tegorocznej pielgrzymki będzie specjalna aplikacja „Bonafide”, do której przekonuje rzecznik pielgrzymki Mateusz Żelazny. – Aplikację można już pobierać ze sklepów internetowych. Jest darmowa i nie obciąża telefonu. Dzięki niej mamy pod ręką wszystkie aktualne komunikaty, codzienne rozważania, pieśni, ale również możemy sprawdzić w jakim miejscu znajduje się pielgrzymka – wyjaśnia rzecznik.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-03 22:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Zapraszamy młodzież ponadpodstawowych szkół katolickich do udziału w XVIII Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Odbędzie się ono 25 września br. na Jasnej Górze.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?