Reklama

Benedykt XVI

Niebawem ukaże się wspólny dokument katolicko-luterański

MONIKA KSIĄŻEK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Katolicy i luteranie przygotowują wydanie wspólnej deklaracji, wyrażającej uznanie dla porozumienia osiągniętego w ciągu minionych40 lat, ale nadal istnieją różnice odnośnie do fundamentalnych kwestii życia” - powiedział AFP kard. Kurt Koch.

Wspólny dokument Światowej Federacji Luterańskiej i Kościoła katolickiego, zatytułowany „Od konfliktu do komunii”, będzie liczył 30 stron. Obecnie jest on tłumaczony na różne języki, a jego tekst powinien zostać opublikowany w najbliższych miesiącach. Jest on owocem czterech lat pracy dwustronnej komisji ds. dialogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem kard. Kocha, w pewnym sensie dokument określi aktualną sytuację, wskazując trudności, punkty zbieżne oraz osiągnięty postęp. Na cztery lata przed 500-leciem Reformacji (2017), deklaracja dokona przeglądu bolesnego konfliktu, ale także postępu teologicznego po Soborze Watykańskim II.

Mówiąc o pracy, którą powierzył mu Benedykt XVI, szwajcarski purpurat kurialny zaznaczył, że nie zawsze jest ona łatwa, zarówno jeśli idzie o relacje z protestantami jak i prawosławnymi. Przypomniał, że zazwyczaj mawiano, iż w relacjach z protestantami „wiara oddziela, zaś działanie jednoczy”. Tymczasem obecnie trzeba powiedzieć coś przeciwnego. Osiągnięto bowiem bez hałasu szereg uzgodnień istotnych kwestii teologicznych, lecz doszło do oddalenia w kwestiach praktycznych, takich jak na przykład bioetyka.

Reklama

„Ma to znaczenie fundamentalne. Jeśli idzie o głos chrześcijaństwa we współczesnym społeczeństwie, bardzo trudno, kiedy nie ma wspólnego głosu w podstawowych kwestiach życia ludzkiego” – powiedział kard. Koch. Zauważył również „brak wspólnego celu w ekumenizmie”. Dla katolików, jest nim „widzialna jedności w jednym Kościele” - Ciele Chrystusa, zaś dla protestantów wzajemne uznanie.

Odpowiadając na pytanie dotyczące ordynariatu dla byłych luteranów, wyznających wiarę katolicką, o których wspomniał w niedawnym wywiadzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary, abp Gerhard Ludwig Müller, kard. Koch ocenił, że słowa jego niemieckiego kolegi zostały błędnie zinterpretowane i że abp Müller nie lansuje takiej koncepcji. Chodziło o to, co sądzi Rzym, na wypadek gdyby protestanci skierowali takie prośby do Stolicy Apostolskiej – zauważył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kard. Koch dodał, że konkretny postęp, jaki dokonał się od Soboru z innymi Kościołami chrześcijańskimi to wzajemne uznanie chrztu. Nie dotyczy to wszystkich Kościołów, ale większości. Są bowiem Kościoły prawosławne nieuznające ważności chrztu w innych Kościołach i dokonujące ponownego chrztu.

„Ekumenizm musi być również «ekumenizm chrzcielnym» pod warunkiem, że sakrament jest udzielany pod symbolem wody i imię Trójcy Świętej (w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego)” – dodał szwajcarski purpurat. Jednocześnie podkreślił, że dialog z prawosławnymi nie jest łatwy, a kwestia prymatu papieża jest nadal zasadniczą kwestią dzielącą.

Pytany o możliwość spotkania Ojca Świętego z Patriarchą Moskiewskim kard. Koch zaznaczył, że jest to marzenie, ale z Moskwy nie nadchodzą jasne znaki, aby można było przewidywać takie spotkanie w najbliższym czasie.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-09 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat z sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze

Bożena Sztajner/Niedziela

Dnia 25 sierpnia br., w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbyło się na Jasnej Górze zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych. Obradami kierował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W sesji wziął udział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa