Reklama

Niedziela Kielecka

Gdy bocian na św. Józefa przyleci...

TD

Kościół katolicki 19 marca obchodzi uroczystość św. Józefa. Imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg przyda, pomnoży, zwiększy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawdopodobnie ów pochodzący z rodu Dawida opiekun Syna Bożego umarł 19 marca, w wieku 70 lat na rękach samego Jezusa. Była to piękna śmierć i dlatego św. Józef jest uważany jest za patrona dobrej śmierci. Nie wiadomo, gdzie spoczęło jego ciało, ale według legendy został cudownie wskrzeszony w dniu Zmartwychwstania Jezusa i z ciałem wzięty do nieba (Ferenc-Szydełko, Polskie tradycje świąteczne, Poznań 2010). O św. Józefie pierwszy pisał Orygenes, chwaląc go jako „męża sprawiedliwego”.

W diecezji kieleckiej św. Józef jest czczony szczególnie w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, które w 2013 r. ustanowił bp Kazimierz Ryczan. Odpust w tym dniu świętują także m.in. wspólnoty parafialne w Bielinach, Zagnańsku oraz kielecka parafia ojców oblatów. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz parafia św. Józefa Robotnika organizują pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w intencji powołań do służby Bożej w Kościele oraz o potrzebne łaski dla wspólnoty parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień św. Józefa to już prawie kalendarzowa wiosna, stąd kojarzone są z nim różne przysłowia zachęcające do prac polowych, np.: Uważajcie gospodarze, św. Józef groch siać każe; Św. Józef patron cieśli, grzeszni go najwyżej wynieśli; Jak na św. Józefa chmurki, to sadź ziemniaki gdzie górki, a jak pogoda, to sadź gdzie woda;

Na św. Józwa przez pole bruzda; Św. Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec; Gdy bocian na św. Józef przyleci, na skrzydłach resztki śniegu przynosi. W wielu regionach kraju dzień św. Józefa kojarzono z powrotem „świętych ptaków” – bocianów (w 2019 r. w wyjątkowo ciepłe przedwiośnie, wróciły znacznie wcześniej, bo już w lutym (! ) także na Kielecczyznę). „W wigilię św. Józefa, 18 marca, na wyniosłych dębach, topolach i lipach naprawiają gniazda dla bocianów albo nowe brony dla tychże lub koła od wozów bez najmniejszego żelazka sprawiają i w nich pieniążek srebrny zamieszczają dla większej ptaków przynęty” – zapisał Wojciech Zjawiony, etnograf w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Kalisz to region szczególnej czci św. Józefa, z jego sanktuarium.

Reklama

To pomieszanie pojęć religijnych i obrzędowych nie powinno nas dziwić, szczególnie w okresie chrześcijańskich świąt wiosennych, nałożonych niejako na obrzędowe kalki przedchrześcijańskie.

Alicja Trukszyn w „Kościelny rok obrzędowy na Kielecczyźnie” tłumaczy, iż kalendarz w układzie systematycznym – ułożonym miesiącami i według najważniejszych świąt kościelnych, jest dla nas rzeczą naturalną, ale jeszcze 100 lat temu w domu na kieleckiej wsi na próżno szukalibyśmy kalendarza na ścianie. W zamożniejszych domach trafiały się książkowe, drukowane kalendarze, służące bardziej jako kompendia wszelakiej wiedzy, niż do odmierzania czasu.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-15 12:43

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...