Kard. Marx poinformował papieża o pierwszym zgromadzeniu Drogi Synodalnej
tom (KAI) / Watykan
Episkopat
Kard. Reinhard Marx poinformował papieża w poniedziałek o pierwszym zgromadzeniu Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech. Odbyło się ono we Frankfurcie nad Menem w dniach 30 stycznia - 1 lutego br. „Kardynał będzie nadal to robił”, powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec. Proces dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele katolickim w Niemczech prowadzą biskupi, duchowni i świeccy. Proces ten jest również pilnie obserwowany przez opinię międzynarodową.
Kard. Marx spotkał się z papieżem Franciszkiem dzisiaj w południe. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec przebywa obecnie w Rzymie jako koordynator watykańskiej Rady ds. Gospodarczych. Jak na razie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej nie podało informacji na temat spotkania.
Rada ds. Gospodarki, koordynowana przez przewodniczącego episkopatu Niemiec oraz członka Rady Kardynałów - kardynała Reinharda Marxa, ma za zadanie „nadzorować zarządzanie gospodarcze i nadzorować struktury oraz działania administracyjne i finansowe dykasterii Kurii Rzymskiej, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską i Państwa Watykańskiego. Kontrolę i nadzór nad organami, którymi kieruje Rada sprawuje Sekretariat ds. Gospodarki, na której czele stoi prefekt, hiszpański jezuita ks. Juan Antonio Guerrero Alves, który w listopadzie ub. r. zastąpił na tym stanowisku kard. George'a Pella.
Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?
2025-05-06 10:17
tom (KAI Rzym)/KAI
PAP/EPA
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację
„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".
Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza
2025-05-06 16:49
PAP
PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.