Reklama

Kościół

Płock: posiłki dla bezdomnych od mariawitów

Paweł Wysoki

Kościół Starokatolicki Mariawitów od 21 kwietnia będzie wydawał posiłki osobom bezdomnym w Płocku. - Źródłem naszej pomocy była i jest miłość Boga i bliźniego. Wspierając potrzebujących, stajemy się narzędziem Stwórcy – mówi bp M. Karol Babi, biskup naczelny tego Kościoła. To kolejna inicjatywa społeczna w mieście w czasie stanu epidemii, dzięki której osoby potrzebujące mogą liczyć na wsparcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Władze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku podjęły decyzję o wsparciu osób bezdomnych: we wtorki, czwartki i soboty od godz. 12:00 mariawiccy wolontariusze będą wydawać posiłki dla osób bezdomnych. Posiłki będą wydawane przy bramie wjazdowej na teren posesji przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 (teren dawnej Szkoły Podstawowej nr 8), z zachowanie zasad bezpieczeństwa.

– W ten trudny czas staramy się wyjść naprzeciw najbardziej potrzebującym. Zdajemy sobie sprawę, jak ta sytuacja dotyka osoby bezdomne, które nie potrafią odnaleźć się w ograniczeniach nałożonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nie odwracajmy głowy w drugą stronę - apeluje bp M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup przypomina także, że Kościół Starokatolicki Mariawitów ma doświadczenie w prowadzeniu działalności charytatywnej. Dzięki św. Marii Franciszce Kozłowskiej, swojej założycielce, mariawici od początku swego istnienia byli wrażliwi na biedę, bezdomność i wykluczenie społeczne. Na przełomie XIX i XX wieku, gdy kształtował się mariawityzm, dużą popularnością cieszyły się tanie i bezpłatne kuchnie prowadzone przez siostry mariawitki. Wydawano w nich posiłki wszystkim potrzebującym, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

Reklama

- Źródłem pomocy była i jest miłość Boga, i bliźniego. Wspierając potrzebujących, ludzie stają się narzędziem Stwórcy – podkreśla bp M. Karol Babi.

Akcja pomocowa rozpocznie się we wtorek 21 kwietnia. Osoby, które chcą ją wesprzeć finansowo, mogą przesyłać środki na konto Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, z dopiskiem „Posiłek dla bezdomnych”: PKO BP I Oddział Płock: 58 1020 3974 0000 5102 0098 0557.

Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielką była św. Maria Franciszka Feliksa Kozłowska (1862-1921), która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości poprzez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej. Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła rzymskokatolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F. F. Kozłowską. W 1935 r. w Kościele Starokatolickim Mariawitów doszło do rozłamu i wyodrębnienia się Kościoła Katolickiego Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie pod Płockiem.

Siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów jest Płock. W podziemiach tamtejszej Świątyni Miłosierdzia i Miłości przy ul. Kazimierza Wielkiego 27, wybudowanej wraz z klasztorem w stylu neogotyku angielskiego, znajduje się grób Marii F.F. Kozłowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-20 15:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski w Dniu Ubogich: nie ma kultu miłosierdzia bez konkretnych czynów

Marian Florek

3.Światowy Dzień Ubogich w Częstochowie to przede wszystkim wielkie świętowanie. Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia, którzy już od wielu lat prowadzą kuchnię dla bezdomnych zorganizowali tego dnia, 17 listopada, dwudaniowy mięsny obiad, konsultacje lekarskie, opiekę pielęgniarską i usługi fryzjerskie oraz punkt wydawania śpiworów, termosów i odzieży zimowej. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego obiadu z bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Więcej ...

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku