Reklama

Benedykt XVI

Papieski biograf: Benedykt XVI nie jest sztywnym księciem Kościoła

Grzegorz Gałązka

Biograf papieża Peter Seewald postrzega odwiedziny Benedykta XVI u chorego brata także jako obraz prawdziwej natury papieża-seniora. „Ratzinger nie jest zimnym intelektualistą ani nawet sztywnym księciem Kościoła, ale osobą emocjonalną i serdeczną” - powiedział dziennikarz w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Passauer Neue Presse”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego zdaniem wizyta była też wyrazem "głęboko przeżywanej ludzkiej wiary i dlatego była taka wzruszająca”. "Jeśli się zastanowić ilu ludzi musiało umierać z powodu koronawirusa w samotności to chciałby się w tym kontekście życzyć takiego przykładu szkoły barci Ratzingerów" - powiedział Seewald.

W czwartek 18 czewrca br. niespodziewanie 93-letni Benedykt XVI po raz pierwszy po rezygnacji z papieskiego urzędu w 2013 roku udał się do Niemiec, aby odwiedzić swojego poważnie chorego brata ks. Georga Ratzingera w Ratyzbonie. W poniedziałek 22 czerwca powrócił do Rzymu. Na monachijskim lotnisku papieża-seniora żegnali m. in. premier Bawarii Markus Söder i szef kancelarii premiera Florian Herrmann.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem Seewlada fakt, że premier żegnał Benedykta XVI pokazał też historyczny status Bawarii, z której pochodzi pierwszy Niemiec, który zasiadł na stolicy św. Piotra po pięciuset latach. Także biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer powiedział, że obecność premiera pokazała mocne więzi bawarskiego rządu z Benedyktem XVI. Söder mówił o wielkim zaszczycie dla Bawarii i wielkiej radości jaką sprawiła wizyta papieża seniora. Podziękował mu za „znak człowieczeństwa”, który pokazał odwiedzając swojego chorego brata.

Seewald zwrócił uwagę, że wizyta była wyrazem dobrych relacji papieża-seniora z papieżem Franciszkiem. "Papież jest papieżem. Nie może być żadnego papieskiego cienia, czy nawet antypapieża. Ratzinger nigdy nie wykonywał `szpagatów` w stosunku do swojego następcy, jak nieustannie krzyczą krytycy, ale wręcz przeciwnie, zawsze pedantycznie uważał, aby nigdzie nie wchodzić mu w drogę" - powiedział Seewald.

Podziel się cytatem

Reklama

Zapytany, czy Benedykt XVI weźmie udział w pogrzebie w przypadku śmierci brata, Seewald odpowiedział: „Jego kruchość wzrosła. Ale jeśli mówi się: u Boga nie ma rzeczy niemożliwych, należałoby dodać w tym przypadku: i z Josephem Ratzingerem, kto zawsze robił rzeczy, których nikt wcześniej nie odważył się zrobić, nigdy nie można wykluczyć niespodzianek”.

W maju br. ukazała się obszerna, licząca 1184 strony, biografia Benedykta XVI pt. „Benedykt XVI - jedno życie” autorstwa Petera Seewalda. Niemiecki dziennikarz opublikował już wcześniej kilka książek-wywiadów z papieżem seniorem, które stały się światowymi bestsellerami.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2020-06-23 09:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard L. Müller: Benedykt XVI - wielki papież teolog

Grzegorz Gałązka

„Chodzi o to, aby Kościół nie żył przywilejami i był wspaniałomyślnie traktowany przez państwo. Czasami musi on zrezygnować z przywilejów, jeśli zaciemnia to świadectwo wiary i moralności” - zaznaczył kard. Gerhard Ludwig Müller, kreśląc wizję Kościoła Benedykta XVI. W rozmowie z KAI emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary mówił o najważniejszych wątkach jego teologii i pontyfikatu, miejscu w historii papiestwa i dalszej służbie Kościołowi, pomimo rezygnacji z urzędu papieskiego. Papież senior Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat 31 grudnia 2022 r. w Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Więcej ...

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

2024-04-15 14:16

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...