Reklama

Niedziela Kielecka

Kieleckie groby żołnierzy niepodległości

TD

Kieleckie groby żołnierzy niepodległości

Usytuowane są w większości w obrębie Cmentarza Starego, który powstał na początku XIX wieku i sam w sobie stanowi ciekawy obiekt. Żołnierzy walczących o niepodległość chowano także na Cmentarzu Nowym.

Cmentarz Stary pierwotnie otoczony był drewnianym ogrodzeniem, następnie w latach 20. XIX wieku murem kamiennym. Początkowo dominowały mogiły ziemne, dopiero z lat 30. XIX wieku pochodzą pierwsze trwałe nagrobki. W tym czasie założono też przy nim odrębny cmentarz ewangelicki (obecnie komunalny). W 1857 roku powstał cmentarz prawosławny - jest to jeden z nielicznych zachowanych zespołów zabytkowych nagrobków prawosławnych w centralnej Polsce - a przy nim wyznaczono miejsce dla zmarłych żołnierzy - wyznawców islamu, służących w wojskach rosyjskich.

Reklama

W 1919 roku w części cmentarza prawosławnego zaczęto chować żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 30. XX wieku urządzono Cmentarz Wojsk Polskich 1863-1921. W jego pobliżu znajdują się kwatery żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej 1944-1945. W latach 1953-1958 od strony centrum miasta założono cmentarz żołnierzy Armii Krajowej i ofiar terroru hitlerowskiego, tzw. Cmentarz Partyzancki. W ten sposób powstał zwarty zespół cmentarzy wyznaniowych z przylegającymi doń cmentarzami wojennymi. W 1993 roku przeprowadzono inwentaryzację cmentarza, a w następnych latach zabezpieczono przed zniszczeniem ponad 100 nagrobków kamiennych i poddano konserwacji kilkadziesiąt żeliwnych pomników z XIX wieku oraz ponad stu kamiennych. Wiele z nich ponownie wymaga akcji ratunkowych.

Spoczywają tutaj Żołnierze Niepodległości, m.in.: Bogdan Derych, Karol Gadomski, Józef Parachoniak, Kazimierz Piotrowicz, Walenty Wiąckowski, Leopold Witkowski. Możliwe też, że pochowano jeszcze kilkunastu legionistów nieznanych z nazwiska, przeniesionych z cmentarzy ewangelickiego, prawosławnego i nowego.

Podczas remontu, przeprowadzonego w 2004 r., wydzielono 24 kwatery i wystawiono nowe krzyże betonowe z metalowymi tabliczkami. Część z tych pomników wymaga ponownej renowacji, znaczny zasób udało się ocalić dzięki zabiegom Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, prowadzącego doroczną kwestę na ratowanie zabytków kieleckich nekropolii.

Reklama

Uczestnicy powstań narodowych i walk o niepodległość spoczywają także na Cmentarzu Nowym. Na jednym z zapadających się grobów z pochylonym krzyżem znajduje się tabliczka informująca, że spoczywa w nim zmarły 31 maja 1926 roku Ludwik Wasilewski, oficer Legionów. W pobliżu znajdowała się mogiła Janiny Janickiej, sanitariuszki pochodzącej ze Lwowa, która zmarła w 1920 roku w szpitalu w Kielcach i była pochowana z honorami wojskowymi. Obecnie po grobie nie ma śladu.

A. Dziarmaga

2020-11-09 09:24

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

2021-08-03 15:18

KSM

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Więcej ...

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na...

Aktualności

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów