Reklama

Świat

Australia: Kościół wymaga głębokiej reformy zarządzania

Trwają przygotowania do piątego Synodu Plenarnego Kościoła katolickiego w Australii, który odbędzie się w Adelajdzie na początku października. Przedstawiono właśnie Instrumentum laboris (dokument roboczy), które posłuży jako podstawa do dyskusji dla ponad 250 delegatów. Spotkanie, ze względu na obostrzenia sanitarne, zostało częściowo przeniesione do sieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokument zatytułowany „Kontynuując podróż” podsumowuje wnioski zebrane podczas dwóch faz dyskusji i rozeznania, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech lat. W pierwszych etapach przygotowań uczestniczyło ponad 220 tys. osób. „Ich głos wyraźnie słychać w zaprezentowanym Instrumentum laboris. To ekscytujący krok naprzód dla naszego Kościoła, który podejmujemy w czasie wielkich przemian na świecie” – powiedział abp Timothy John Costelloe, przewodniczący synodu.

Synod Kościoła katolickiego Australii będzie najważniejszym tego typu spotkaniem od 1937 r. „Lokalna wspólnota czuje się wezwana do dyskusji i refleksji nad przyszłością misji ewangelizacyjnej w tym kraju, zwłaszcza w obliczu wyzwań współczesności. Biskupi są poruszeni głębokimi zmianami, jakie zaszły w społeczeństwie australijskim w ciągu ostatnich 80 lat. Pragną naśladować duszpasterski styl papieża Franciszka, aby stawić czoła tym nowym wyzwaniom” – zauważył abp Costelloe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha przyznał, że potrzeba reform stała się jeszcze bardziej paląca po opublikowaniu w 2017 r. raportu końcowego królewskiej komisji zajmującej się nadużyciami seksualnymi wobec dzieci. Raport ukazał pilną potrzebę głębokiej reformy zarządzania w australijskim Kościele.

Proces przygotowawczy do synodu rozpoczął się w 2018 r. od zainicjowania spotkań pod hasłem „Słuchanie i dialog”, które odbyły się we wszystkich diecezjach australijskich. Wysłuchano 17 tys. wypowiedzi na temat rzeczywistości Kościoła w Australii i nadziei na przyszłość. Po zakończeniu tej fazy, w czerwcu 2019 r., rozpoczął się kolejny etap – „Słuchanie i rozeznawanie” – mający na celu zidentyfikowanie kwestii, które powinny znaleźć się w porządku obrad synodalnych.

Instrumentum laboris składa się z czterech części. Pierwszy opisuje etapy przygotowawcze i daje przegląd rzeczywistości duszpasterskiej w Australii. Drugi koncentruje się na aspektach teologicznych, podczas gdy rozdziały trzeci i czwarty przedstawiają wstępną analizę sześciu obszarów tematycznych przygotowanych dla dyskusji synodalnej.

Reklama

Wśród kluczowych tematów rozważań znalazły się: odnowa Kościoła skoncentrowana na Chrystusie, który leczy rany, wzmocnienie synodalności i rozeznania duszpasterskiego oraz wezwanie do współodpowiedzialności świeckich w misji i zarządzaniu Kościołem. Zaprezentowano również odpowiedź Kościoła na zalecenia komisji królewskiej w sprawie zwalczania nadużyć, program solidarności Kościoła australijskiego z ludami aborygeńskimi i osobami znajdującymi się na marginesie społeczeństwa, a także promocję ekologii integralnej zaproponowaną przez papieża Franciszka w „Laudato si'”. Inne ważne tematy, na które zwraca uwagę Instrumentum laboris, to: formacja wspólnot modlitewnych, skoncentrowanych na Eucharystii; głoszenie Ewangelii w kontekście epokowych zmian zachodzących w związku z kryzysem pandemii COVID-19.

Wraz z Instrumentum laboris, komitet organizacyjny udostępnił również „Przewodnik do refleksji”, który ma towarzyszyć wiernym na drodze przygotowań. „W nowej rzeczywistości po COVID-19 ważne jest, aby jak najwięcej osób uczestniczyło w procesie ciągłego rozeznawania” – podkreśliła Lana Turvey-Collins, koordynatorka przygotowań do synodu.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-26 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup-nominat Kulczycki SDS: w Australii dużym wyzwaniem jest znalezienie dróg ewangelizacji osób, które odeszły od Boga

archwwa.pl

Dziś Nuncjatura Apostolska ogłosiła nominację ks. Karola Kulczyckiego SDS na biskupa australijskiej diecezji Port Pirie. - W Australii dużym wyzwaniem jest znalezienie dróg ewangelizacji, by dotrzeć do tych, którzy odeszli od Boga i są zagubieni - mówi w rozmowie z KAI biskup-nominat.

Więcej ...

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Więcej ...

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania