Reklama

Kościół

Wilno: rozpoczyna się odpust Matki Bożej Ostrobramskiej

Dorota Niedźwiecka

Różaniec w języku polskim i litewskim o godz. 16.00 zainauguruje dziś w Wilnie odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, nazywany odpustem Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. „Nie ma takiego tygodnia w tym czasie pandemii, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, ks. Kęstutis Latoža.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Matki Bożej Ostrobramskiej przypada 16 listopada, ale zgodnie z długą tradycją odpust trwa 8 dni przez tydzień, w którym wypada święto. Co roku nabożeństwa odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia gromadzą czcicieli Maryi na Mszach odprawianych w kaplicy Ostrobramskiej i w parafialnym kościele św. Teresy, znajdującym się tuż obok Ostrej Bramy. Katolicy pielgrzymują, by oddać pokłon Tej, „co w Ostrej świeci Bramie”, podziękować za opiekę i łaski, zanosić prośby i błagania.

Tematem tegorocznego odpustu jest wezwanie: „Matko nadziei”, włączone w Litanię loretańską przez papieża Franciszka w czerwcu 2020 r.

Podziel się cytatem

Reklama

O ogromnym kulcie, jakim cieszy się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, świadczą liczne wota, które wciąż przynoszą wierni, zwłaszcza w ostatnim czasie pandemii. „W kaplicy już nie ma miejsca, by je pomieścić, dlatego przygotowaliśmy nowe miejsce przy wejściu do kaplicy. Nie ma takiego tygodnia, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Kęstutis Latoža.

Odpust rozpocznie się dzisiaj, w sobotę 13 listopada. Zainauguruje go różaniec w kaplicy Ostrobramskiej w języku polskim i litewskim o godz. 16.00.

Podziel się cytatem

Reklama

W niedzielę 14 listopada zostanie odprawiona uroczysta Msza (godz. 13.00) w kaplicy Ostrobramskiej z udziałem biskupów Litwy w intencji Ojczyzny. Msza o godz. 17.00 tego dnia (w kościele św. Teresy) będzie sprawowana w intencji rodzin, uchodźców i migrantów.

Reklama

W kolejne dni do tronu Matki Bożej w Ostrej Bramie będą przychodzić poszczególne grupy zawodowe i stany. Każdego dnia Msze odpustowe o godz. 13.00 będą sprawowane w kaplicy Ostrobramskiej (przy otwartym. oknie), a o 17.00 – w kościele świętej Teresy.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe intencje odpustu. W poniedziałek: za seniorów oraz rolników i rzemieślników. We wtorek: w intencji pracowników służby zdrowia oraz pracowników mediów. Dodatkowa Msza tego dnia o godz. 15.00 odprawiona zostanie w intencji policji i wojska Litwy. W środę: w intencji kapłanów, osób konsekrowanych oraz powołań. W czwartek: w intencji pedagogów i wychowawców oraz polityków i urzędników państwowych. W piątek: w intencji hospicjum, pracowników Caritasu i osób udzielających się charytatywnie. Sobota: w intencji członków kółek Żywego Różańca, uczniów, młodzieży i harcerzy.

Głównym dniem odpustu będzie niedziela 21 listopada. Tego dnia Msze będą odprawiane: w intencji archidiecezji wileńskiej (godz. 13.00) i w intencji uczestników odpustu (godz. 17.00).

Jak co roku każdy dzień odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia będzie poświęcony także innej grupie etnicznej. Msze językowe będą odprawiane w kaplicy Ostrobramskiej każdego dnia o godz. 17.00. I tak w poniedziałek – Eucharystia będzie sprawowana w języku ukraińskim, we wtorek – w języku włoskim; w środę – w języku angielskim; w czwartek – w języku hiszpańskim; w piątek – w języku francuskim; w sobotę – w języku rosyjskim. Dodatkowo w sobotę 20 listopada zostanie odprawiona Eucharystia w intencji pielgrzymów i wiernych z Białorusi (w jęz. białoruskim) o godz. 15.00. Msza ta w ostatnich latach gromadziła wielu pielgrzymów z Białorusi, ale prawdopodobnie w tym roku będą mogli przyjść tylko Białorusini, którzy mieszkają na Litwie.

Reklama

Msze święte w języku polskim odprawiane są codziennie. W dni powszednie: o 6.30 i 17.00 w kościele św. Teresy i o godz. 9.00 i 13.00 w kaplicy Ostrobramskiej. Msze będą transmitowane przez stronę parafii www.ausrosvartai.lt/pl i na kanale youtube. Trzeba pamiętać o godzinnym przesunięciu czasu w stosunku do czasu litewskiego (w Polsce transmisje Mszy trzeba śledzić o godzinę wcześniej).

Odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia potrwa do 21 listopada.

Podziel się cytatem

Od 1735 r. w drugim tygodniu listopada obchodzone jest Święto Opieki Matki Boskiej. W 1761 r. założono Bractwo Opieki Panny Maryi, któremu w 1773 r. papież Klemens XIV nadał dwa przywileje, tym samym udzielając członkom bractwa odpustów. Pierwszy odpust mogli otrzymać w dniu przystąpienia do bractwa i w Święto Opieki Matki Boskiej. Drugi przywilej odpustowy wiązał się z Mszą za zmarłych członków bractwa. Od tego czasu święto Matki Bożej Ostrobramskiej, które przypada 16 listopada, rozrosło się w ośmiodniowy odpust Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Uroczystość dawniej kończyła się odśpiewaniem litanii, któremu przewodziła orkiestra miejska.

Podziel się:

Oceń:

+5 -1
2021-11-13 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej

Adobe Stock

Kult Maryi w wizerunku ostrobramskim najbardziej rozpowszechnił Adam Mickiewicz pisząc w Inwokacji: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz bramie”. 16 listopada obchodzimy w Kościele wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej.

Więcej ...

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

2024-05-09 11:05

Vatican News

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Więcej ...

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32
Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto