Reklama

Niemcy

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów złoży wizytę abp. Gądeckiemu

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing, przyjedzie z kilkugodzinną wizytą do Polski. Biuro prasowe episkopatu Niemiec poinformowało, że bp Bätzing przyjedzie 30 listopada do Poznania i spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oficjalnym komunikacie o tej wizycie Biuro Prasowe episkopatu Niemiec przypomniało, że spotkania przewodniczących Konferencje Biskupów obu naszych krajów są praktykowane już od wielu lat. „Tak bliskich i regularnych kontaktów nie utrzymujemy z żadną inną Konferencją Biskupów” - zauważył bp Bätzing. Tłumaczył, że „oczywiście ma to związek z naszym dziedzictwem historycznym, ale coraz bardziej niepokoją nas także wspólne wyzwania stojące przed naszymi społeczeństwami, również przed Kościołem w obu krajach”.

- Właściwie chciałem odwiedzić mojego polskiego odpowiednika wkrótce po moim wyborze na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Jednak pokrzyżowały te plany pandemia koronawirusa, a potem wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie. Tym bardziej więc cieszę się, że mogę teraz spotkać się z abp. Gądeckim” - stwierdził bp Bätzing cytowany w komunikacie biura prasowego 26 listopada w Bonn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród tematów rozmów bp Bätzing wymienił sytuację Kościoła w Polsce i w Niemczech raz aktualną sytuację polityczną, m.in. konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Przedmiotem konsultacji będzie również faza przygotowawcza Synodu Biskupów na temat synodalności i proces Drogi Synodalnej w Niemczech. „Wiem, że w Polsce są pewne zastrzeżenia co do Drogi Synodalnej w naszym kraju. Dlatego też dobrze jest i ważne jest, aby nawiązać w tej sprawie pogłębioną wymianę poglądów”, uważa przewodniczący episkopatu Niemiec.

W kontekście tej wizyty komunikat przypomina, że ważnymi kamieniami milowymi w stosunkach Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec są wspólny wniosek o beatyfikację Maksymiliana Kolbego w 1963 r. oraz wymiana listów między biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r. Od tego czasu obie konferencje biskupów angażują się w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach dziewięćdziesiątych - po upadku komunizmu w Europie - powstała Polsko-Niemiecka Grupa Kontaktowa, której celem jest zintensyfikowanie wymiany między konferencjami episkopatów obu krajów i przyczynienie się do pojednania między narodami.

Reklama

Grupa Kontaktowa, która początkowo zajmowała się m.in. wyjaśnianiem spornych kwestii w sferze kościelnej, od połowy XX w. coraz bardziej przekształca się w organ inicjujący wspólne działania obu konferencji biskupich. Jedną z tych inicjatyw jest Fundacja Maksymiliana Kolbego, która w duchu chrześcijańskim wspiera procesy pojednania w Europie.

W 2019 r. Konferencje Episkopatów Niemiec i Polski opublikowały wspólne słowo w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-26 17:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do wolontariuszy ŚDM: Nie zakopujcie talentów!

Abp Józef Kupny podziękował wolonariuszom ŚDM

Andrzej Koniec

Abp Józef Kupny podziękował wolonariuszom ŚDM

Abp Józef Kupny spotkał się z kilkuset wolontariuszami posługującymi w archidiecezji wrocławskiej podczas Światowych Dni Młodzieży. Dziękował za ich trud i zachęcał, by wracali często do słów wypowiedzianych w Polsce przez papieża Franciszka.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów