Reklama

Niedziela Częstochowska

Więź katechezy, Eucharystii i życia chrześcijańskiego

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Katecheza – Eucharystia – Apostolstwo” – to temat sympozjum katechetycznego, które odbyło się 27 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym i Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum, w którym wzięli udział katecheci z archidiecezji częstochowskiej rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz Adoracją Najświętszego Sakramentu. Mszy św. przewodniczył ks. dr hab. Marian Szymonik.

Po Mszy św. obradom w auli seminaryjnej i auli Wyższego Instytutu Teologicznego przewodniczyli: ks. dr hab. Roman Ceglarek, dyrektor Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i ks. dr Michał Jędrzejski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Sympozjum katechetyczne

Ks. Ceglarek wprowadzając w tematykę sympozjum podkreślił jak bardzo ważna jest więź Eucharystii i katechezy. – Jako katecheci musimy pogłębić temat Eucharystii i jej wpływu na nasze życie i dawanie świadectwa – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Następnie o „eucharystycznym charakterze posługi katechety w świetle nauczania św. Augustyna” mówił ks. dr Mariusz Terka, który zaznaczył, że w świetle nauczania św. Augustyna „w samym rdzeniu Eucharystii i posługi katechety jest wymiar otwarcia na Boga i otwarcia na człowieka” – Na te dwa wymiary wskazuje św. Augustyn rozważając otwarte ręce Chrystusa na krzyżu. Wskazuje wówczas Ojciec Kościoła na adorację Boga i dawanie miłosierdzia. Św. Augustyn w otwartych rękach Chrystusa dostrzega dzieło skierowane ku Bogu i dzieło okazane człowiekowi. Boska wzniosłość polega na pokornym uklęknięciu u stóp człowieka grzesznego. To eucharystyczny wymiar wychodzenia ku człowiekowi – mówił ks. Terka i zwrócił również uwagę na to, że św. Augustyn „w nauczycielu widzi przewodnika”.

Ks. Terka zacytował komentarz biskupa z Hippony do fragmentu księgi Pieśni nad pieśniami (5, 2-3), w którym Ojciec Kościoła widzi wejście Oblubienicy – Kościoła tam, gdzie jest oziębła miłość do Boga. – Oblubienica, aby otworzyć pukającemu Oblubieńcowi musi umyte nogi postawić na ziemię, musi zanurzyć umyte nogi w świat brudów, nieprawości. Św. Augustyn widział w tym fragmencie również oderwanie od kontemplacji i wyjście na spotkanie z grzechem – mówił ks. Terka.

Reklama

– Ta posługa jest zadaniem koniecznym. To jest posługa, służba i bycie dla tych, którzy Boga nie kochają. Czynnikiem decydującym jest miłość. Oblubienica wstaje i ryzykuje pobrudzenie – kontynuował prelegent.

Natomiast ks. dr Andrzej Kuliberda wskazując na „Eucharystię w życiu i posłudze katechety” przypomniał, że „katecheta to nie jest ten, który tylko uczy w szkole. To jest wiarygodny świadek wiary” – Biblijny prototypem posługi katechety jest scena ewangeliczna o uczniach idących do Emaus. Jezus szedł z nimi i kiedy wyjaśniał im pisma serce ich pałało, a potem rozpoznali Go przy łamaniu chleba – mówił ks Kuliberda.

Duchowny przypomniał, że „Eucharystia jest tajemnicą wiary, tajemnicą celebrowaną i jej misterium życia” – Kryzys wiary i Kościoła jest kryzysem wiary eucharystycznej – powiedział za Benedyktem XVI.

– Czego potrzeba, abyśmy Eucharystię intensywnie przeżywali i by się przekładała na nasze apostolstwo? – pytał ks. Kuliberda. – Trzeba błagać o przebaczenie, wynagradzać, święcie wierzyć w Niego i prosić Go o nauczanie nas i chronić dar Eucharystii przed nadużyciami – odpowiedział kapłan.

Prelegent podkreślił, że potrzeba ciągłego nawracania się i katechezy mistagogicznej – Taka katecheza polega na objaśnianiu obrzędów w świetle wydarzeń zbawczych, pokazywaniu znaczenia znaków zawartych w obrzędach, a to wszystko w powiązaniu z życiem chrześcijańskim – wyjaśnił ks. Kuliberda.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Natomiast ks. dr hab. Marian Szymonik pokazując „Eucharystię jako droga ku pełni człowieczeństwa” wskazał na znaczenie chrześcijańskiej wizji człowieka, w której człowiek jest jednością bytową. – Wszystko w człowieku jest przez Eucharystię umacniane i pomnażane – podkreślił ks. Szymonik.

Reklama

Kapłan wskazał na przemianę, która dokonuje się w Eucharystii i za Benedyktem XVI podkreślił, że „w tej przemianie akt ponury śmierci przemieniony jest w miłość, to jest przemiana od śmierci do zmartwychwstania, ona przemienia nas jako uczestników Eucharystii i dokonuje się przemiana świata”.

Ks. dr Kamil Zadrożny mówiąc o „Eucharystii a chrześcijańskiej misja w świecie” przypomniał, że „Kościół istnieje, aby ewangelizować”. – Przyjmujemy Chrystusa, aby kształtował się eucharystyczny styl życia. Kościół autentycznie eucharystyczny jest Kościołem misyjnym. Istnieje relacja między Eucharystią a misją chrześcijańską w świecie – mówił ks. Zadrożny.

– Uczestnictwo w Eucharystii niesie ze sobą ścisłą więź z głoszeniem Pana. Jesteśmy wówczas, jak powiedział to św. Jan Paweł II, „misjonarzami wydarzenia”. – kontynuował prelegent i za Benedyktem XVI podkreślił, że „ chrześcijanin to misjonarz Chrystusa posłany do świata”.

Na zakończenie ks. Zadrożny wskazał na Maryję – Niewiastę Eucharystii. – Maryja pokazuje prymat Boga i pierwszeństwo Jego łaski we wszystkim – podsumował.

O „odniesieniach współczesnej struktury Eucharystii do wielowiekowej tradycji Kościoła” mówił ks. dr inż. Damian Kwiatkowski. Pokazał m.in. jak rodziły się obrzędy w historii i ich praktyczny wpływ na współczesną postać obrzędów w liturgii.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na zakończenie sympozjum ks. dr hab. Roman Ceglarek, mgr Marta Madejska i mgr Michał Trąbski w sposób praktyczny zaprezentowali piosenki religijne jako element katechezy inicjacji w sakrament Eucharystii.

Organizatorem sympozjum był Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-11-27 17:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trudne tematy duszpasterzy

Ks. Janusz Barski

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli