Reklama

Sport

Pekin - sztafeta z ogniem olimpijskim z Jackie Chanem pod Wielkim Murem

Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Pekin 2022. Plac Główny w wiosce olimpijskiej w Zhangjiakou.

PAP

Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Pekin 2022. Plac Główny w wiosce olimpijskiej w Zhangjiakou.

Tradycyjna sztafeta z ogniem olimpijskim, która z powodu pandemii ma skromny charakter i potrwa zaledwie trzy dni, w czwartek dotarła pod Wielki Mur. Wśród niosących pochodnię był m.in. pochodzący z Hongkongu aktor Jackie Chan. W piątek w Pekinie ceremonia otwarcia zimowych igrzysk.

Na trasie sztafety, która odwiedzi miejsca związane z tegorocznymi igrzyskami, są m.in. Yanqing, gdzie odbędą się konkurencje alpejskie, a także Zhangjiakou - miejsce rozgrywanie m.in. skoków i biegów narciarskich.

Finałem trzydniowej podróży będzie zapalenie znicza olimpijskiego w słynnym "Ptasim Gnieździe", głównej arenie olimpijskich zmagań w 2008 roku, która teraz gościć będzie tylko ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy.

W czwartek, przy słonecznej i mroźnej pogodzie, sztafeta dotarła do Badaling, jednego z odcinków Wielkiego Muru oddalonego od stolicy o 75 km.

Reklama

Jednym z niosących pochodnię był znany aktor Jackie Chan, który już brał udział w sztafecie przed igrzyskami w 2008 roku.

"Jestem bardzo dumny, że mogę po raz drugi nieść olimpijski płomień, który jest symbolem miłości i pokoju" - przyznał gwiazdor.

Nie obyło się bez kontrowersji, gdyż w sztafetę zaangażowany był też żołnierz, który w 2020 roku brał udział w starciach na spornej granicy z Indiami w Himalajach. Zginęło wówczas co najmniej 20 żołnierzy indyjskich i czterech chińskich. Zaangażowanie jednego z uczestników tego incydentu w sztafetę spotkało się z ostrą krytyką rządu w Delhi.

Wszyscy uczestnicy sztafety przeszli szczegółowe badania, a ich stan zdrowia dokładnie monitorowany był już od dwóch tygodni. Łącznie pochodnię z ogniem będzie niosło ponad 1000 osób, a wśród nich m.in. były koszykarz NBA Yao Ming. Z powodu pandemii mocno ograniczona jest również liczba widzów wzdłuż trasy sztafety.

Olimpijski ogień wzniecono w październiku tradycyjnie w starożytnej Olimpii. Tamtejszą ceremonię przerwali protybetańscy demonstranci, oskarżający rząd Chin o łamanie praw człowieka.

Igrzyska odbędą się w dniach 4-20 lutego. Pekin jest pierwszym miastem, które gościć będzie zarówno letnią, jak i zimową edycję największej sportowej imprezy świata.(PAP)

pp/

2022-02-03 07:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Więcej ...

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Więcej ...

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47
Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Reklama