Hiszpania: Polska jest kluczem do pomocy Ukrainie – piszą media
mz (KAI/Cope/TVE/LR/A3) / Madryt
Maciej Orman/Niedziela
Hiszpańskie środki przekazu, szeroko relacjonujące pomoc udzielaną w Polsce ukraińskim uchodźcom wojennym, wskazują, że polscy katolicy, zarówno indywidualnie, jak i przez ruchy i stowarzyszenia kościelne, masowo włączają się w te działania. Dają oni przykład chrześcijańskiego miłosierdzia, udzielając praktycznego wsparcia docierającym do Polski obywatelom Ukrainy, zarówno katolikom, jak i prawosławia – podkreślają media.
Komentatorzy hiszpańscy zwracają uwagę, że Polska dzięki swemu położeniu i gotowości pomagania Ukrainie stała się kluczem w operacji humanitarnej oraz w ramach wsparcia ukraińskich sił zbrojnych sprzętem docierającym z państw zaprzyjająźnionych.
Dziennik “La Razón” zaznaczył, że najbezpieczniejszy szlak z pomocą dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy prowadzi dziś przez Polskę, gdzie zgromadzono już znaczną część materiałów z pomocą żywnościową, medyczną i odzieżą dla uchodźców.
Media przytoczyły 4 marca wypowiedź minister obrony narodowej Hiszpanii Margaritę Robles, która potwierdziła po południu, że do końca dnia do Polski odlecą dwa samoloty z transportem pomocy wojskowej dla Ukrainy. Szefowa resortu potwierdziła również, iż w sobotę 5 marca do Polski z ładunkami pomocy dla broniących się Ukraińców wylecą z Hiszpanii dwa dodatkowe samoloty.
Hiszpania: były prezes FC Barcelona wspiera duszpasterstwo więzienne i jadłodajnię
mz (KAI/AYO) / Madryt
twitter.com/FCBarcelona
Były prezes klubu FC Barcelona Sandro Rosell wspiera duszpasterstwo więzienne w podmadryckiej miejscowości Soto del Real. Zapowiedział, że w najbliższym czasie przekaże kapelanowi tamtejszego zakładu karnego księdzu Paulino Alonso część środków pochodzących ze sprzedaży swojej książki pt. "Silny uścisk". Poza tym trafią one m.in. do prowadzonej w centrum stolicy Hiszpanii jadłodajni dla ubogich.
Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów
Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku - podaje Catholic Herald.
W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich
2025-07-11 17:18
Isabella Piro/Vatican News
Vatican Media
Brat Lycarion May, marysta
Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.