Reklama

Watykan

Nowy Ambasador RP w Watykanie: konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę są globalne

Monika Książek

Moim najważniejszym zadaniem będzie ukazywanie globalnych konsekwencji wynikających z rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz poszukiwanie i wspieranie wszelkich starań, które zmuszą Rosję do zaprzestania agresji i ludobójczych działań – powiedział PAP nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który w niedzielę przybędzie do Rzymu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ambasador Kwiatkowski podkreślił, że relacje Państwa Polskiego ze Stolicą Apostolską były i są bardzo ważne zarówno z powodów religijnych, jak i dyplomatycznych. Dodał, że w obecnej sytuacji politycznej najważniejszym zadaniem ambasadorów PR na całym świecie, również w Watykanie, jest poszukiwanie wszelkich rozwiązań mających na celu zatrzymanie wojny na Ukrainie.

„Po ponad pięciu miesiącach działań zbrojnych wyraźnie widzimy, że ta niczym nieuzasadniona napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wywołuje negatywne skutki w skali światowej, choćby te związane z bezpieczeństwem żywnościowym” – zaznaczył dyplomata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej podkreślił, że wierzy, iż w tej niełatwej misji będzie mu przewodnikiem święty Jan Paweł II, którego działania doprowadziły do zmiany układu politycznego Europy i świata. Kwiatkowski dodał, że słowa papieża Polaka, „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”, są dla niego wyznacznikiem drogi całego życia. „Cały czas trzeba nad sobą pracować, wyznaczać sobie cele i je osiągać. Trzeba sobie tę przysłowiową poprzeczkę ustawiać coraz wyżej, przede wszystkim w sensie duchowym. Trzeba to robić po to, aby osiągać w życiu sukcesy i stawać się coraz lepszym” – podkreślił ambasador w rozmowie z PAP.

Misja ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej wiąże się ze współpracą ze środowiskiem Polonii i Polaków, które jest bliskie Adamowi Kwiatkowskiemu z racji wcześniej pełnionych obowiązków w kancelarii prezydenta RP.

„Wśród różnorodnych obowiązków w kancelarii Pana Prezydenta Andrzeja Dudy zajmowałem się również kontaktami z Polonią. Dzięki temu poznałem środowiska Polaków w wielu miejscach na świecie i zrozumiałem jak wielki dla Polski jest ich potencjał. Ważne jest, aby w międzynarodowej promocji Polski uwzględniać jej dorobek oraz podkreślać polski wkład w zachodnią cywilizację. Będę działał na rzecz wzmacniania wizerunku Polski jako państwa zaangażowanego w realizację projektów humanitarnych oraz rozwojowych. Ten dorobek bez milionów naszych rodaków mieszkających na całym świecie byłby po prostu nie możliwy do osiągnięcia. Polonia to nasi najlepsi ambasadorowie” – podkreślił nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Kwiatkowski często podkreśla, że od zawsze lubił podróżować, a we Włoszech był wielokrotnie, zarówno prywatnie, jak i służbowo. „Śmiało mogę powiedzieć, że jest to wyjątkowy kraj, który ma wszystko: góry, morze, wspaniałe zabytki, piękną przyrodę oraz pyszne jedzenie. Mam nadzieję, że żyjąc i pracując na co dzień w tym kraju odkryję nowe oblicze Rzymu i Włoch, bardziej różnorodne od tego, które mogłem dostrzec podczas dotychczasowych, krótkich pobytów” – powiedział.

Ambasador dodał, że do Rzymu przeprowadza się z rodziną. „Rodzina zawsze była i jest dla mnie wielkim wsparciem. Tak jest również w tym przypadku. Do Rzymu przeprowadzamy się więc z rodziną" – podkreślił.

Adam Kwiatkowski został mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP przy Stolicy Apostolskiej 11 kwietnia 2022 roku. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie odpowiadał m.in. za sprawy związane z Polonią. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie wolnym podróżuje i jeździ na nartach. Jest żonaty, ma dwóch synów i córkę.

Z Watykanu Justyna Galant (PAP)

jug/ ap/

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2022-07-23 07:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Vademecum ekumeniczne”: nowy dokument z instrukcją dla biskupów

Dzisiaj odbyła się konferencja prezentująca najnowszy dokument poświęcony ekumenizmowi Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan: „Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne”. Publikacja skierowana jest do hierarchów kościelnych i ma charakter „instruktarza” w promowaniu ekumenizmu w ich posłudze. Dokument został wydany w 60. rocznicę ustanowienia Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przez Papieża Jana XXIII w 1960 r.

Więcej ...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...