Reklama

Niedziela Świdnicka

Kudowa - Zdrój. Jubileuszowy Festiwal "ojca polskiej opery"

Stanisław Moniuszko jako drygent, rys. Ksawery Pillati

Fot. z wydania „Moniuszki” z 1938 r.

Stanisław Moniuszko jako drygent, rys. Ksawery Pillati

Już po raz 60. w dniach 24-28 sierpnia br. w Kudowie-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski organizowany przez miejscowe Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Należy on do najstarszych festiwali muzycznych w naszym kraju i stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Patronat honorowy nad jubileuszową edycją tego przedsięwzięcia sprawują: bp Marek Mendyk – Biskup Świdnicki, prof. Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Michał Dworczyk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Aleksander Szwed - senator, poseł Marcin Gwóźdź oraz Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego, a patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Niedziela Świdnicka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w dwóch kudowskich świątyniach oraz w Teatrze Zdrojowym, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie Sanatorium „ Polonia” wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków nie tylko z Polski, ale również z Gruzji, Białorusi, Ukrainy i Austrii .Codziennie o godz. 12.00 z balkonu Teatru Zdrojowego zabrzmi Hejnał Festiwalowy.

Dzień pierwszy – 24 sierpnia (środa)

Reklama

W pierwszym dniu na balkonie Sanatorium „Polonia” zaraz po hejnale organizatorzy zapraszają na recital wokalny Sebastiana Macha (tenor) przy akompaniamencie Mirosława Gąsieńca ( fortepian). W programie m.in.: utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, arie z oper, operetek, musicali, pieśni neapolitańskie. O godz. 17.00 w kościele św. Katarzyny kompozycje religijne Stanisława Moniuszki zaprezentują ks. Zbigniew Stępniak dysponujący bardzo rzadkim głosem tzw. basso profondo oraz znany polski organista Rafał Sulima.

Niewątpliwym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie rozpoczynający się w tym dniu o godz. 19.00 w Teatrze „Pod Blachą” Galowy Koncert Inauguracyjny pt. „Koncert Solidarności Polsko-Ukraińskiej”. - To niezwykle istotne wydarzenie dla festiwalu świadczące o naszej solidarności z pogrążoną w wojnie Ukrainą organizowane w Dniu Niepodległości Ukrainy. Jego wykonawcami będą soliści, chór i orkiestra Narodowej Opery Lwowskiej pod batutą Myrona Jusypowicza. W programie usłyszymy kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, M. Łysenki, S.Gulaka - Artemovskego-podkreśla dyrektor artystyczny kudowskiego festiwalu Stanisław Rybarczyk.

Dzień drugi – 26 sierpnia (czwartek)

W Teatrze Zdrojowym o godz. 16.30 zaplanowano koncert kameralny „Affabre Concinui”, a o godz. 20. w Teatrze „ Pod Blachą” w programie pt. „Songbook of Moniuszko” wystąpi Małgorzata Hutek Septet. Dzień później o godz. 16.30 w kościele Miłosierdzia Bożego odbędzie się koncert Chóru „Concordia” z Białorusi, który zaprezentuje w języku polskim i białoruskim pieśni Stanisława Moniuszki, a wieczorem o godz. 20. w Teatrze „Pod Blachą” pieśni Stanisława Moniuszki i kompozytorów gruzińskich wykona Narodowy Chór Adżarii Batumi.

Dzień trzeci – 27 sierpnia (sobota)

Reklama

O godz. 11. w Parku Zdrojowym przewidziano Koncert Promenadowy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej „Podhalańczycy” pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego. Orkiestra ta oraz Narodowy Chór Adżarii Batumi, Mażoretki z Nachodu zespół rekonstrukcyjny w stylu biedermeier z Hradec Kralove wezmą udział w tradycyjnym „Korowodzie Moniuszkowskim”, który przejdzie przez Park Zdrojowy i ulicę Zdrojową. Po nim w Teatrze Zdrojowym kompozycje Moniuszki, Chopina i Wieniawskiego zaprezentuje małżeństwo wiedeńskich muzyków Christa i Gerald Schoenfeldinger z Austrii. Niewątpliwą atrakcją kudowskiego festiwalu będzie zaplanowane w tym dniu o godz. 20.30 w Teatrze „Pod Blachą” widowisko finałowe „ Tańczące Fontanny” do muzyki Stanisława Moniuszki.

Dzień czwarty - 28 sierpnia (niedziela)

W ostatnim dniu festiwalu o godz. 11.00 w kościele Miłosierdzia Bożego prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie o. Łukasz Miśko OP będzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w intencji Stanisława Moniuszki i jego dzieła. Po Eucharystii przewidziano koncert Scholi „ Cantorum Minorum Chosoviensis” pod dyrekcją Sławomira Witkowskiego.

Zaproszenie

- Każdego dnia inspiracją do udziału w wydarzeniach festiwalowych niech stanie się hejnał festiwalowy, a wieczorem refleksja filmowa nad historią festiwalu. Udajmy się w tradycyjnym korowodzie, by pokłonić się Stanisławowi Moniuszce, którego imię nosi Teatr Zdrojowy, by pokłonić się wybitnej śpiewaczce i wieloletniej dyrektorce Festiwalu Moniuszkowskiego Marii Fołtyn, której pamiątkowa tablica znajduje się na ścianie Teatru Zdrojowego, by pokazać radość z kolejnego spotkania z dziełami Ojca Polskiej Opery Narodowej - zachęca czytelników „Niedzieli ŚwidnickiejStanisław Rybarczyk.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-08-22 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłuchaj Moniuszki - Międzynarodowy Festiwal

Już po raz 59 w Kudowie odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia br. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski