Reklama

Polska

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka pszczelarzy

Panować - to nie niszczyć, ale szanować

W dniu wspomnienia św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, 7 grudnia w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ok. 3,5 tys. pszczelarzy. Przybyli hodowcy pszczół i właściciele pasiek, naukowcy i producenci miodu, władze Polskiego Związku Pszczelarskiego na czele z prezydentem Tadeuszem Sabatem oraz przedstawiciele zarządów wojewódzkich i regionalnych PZP. Obecni byli: ks. prał. Eugeniusz Marciniak oraz Mirosław Worobik, dyrektor Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, wraz z młodzieżą; jest to jedyna tego typu szkoła średnia w Europie. Mszy św. dla pszczelarzy przewodniczył bp Paweł Socha z Zielonej Góry, z którym koncelebrowali duszpasterze. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. - Bóg dał nam polecenie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Panowanie nie może niszczyć, zabijać, bo panować - to mądrze kierować całą przyrodą, zachowując prawa ustanowione przez Boga - mówił bp Socha. - Jako pszczelarze wiecie, jak wiele złego czyni niemądra gospodarka, jak może zaszkodzić przyrodzie i tym wspaniałym, twórczym dziełom pracy pszczół. Kaznodzieja zachęcił, aby panować nad ziemią, „nie niszcząc, ale szanując przyrodę”.
Pszczelarze w darach ołtarza złożyli miód i świece woskowe. Bp Socha poświęcił sztandary kół pszczelarzy ze Środy Wielkopolskiej, Blachowni i Wielunia oraz pobłogosławił opłatki wigilijne, które uczestnicy pielgrzymki zabrali ze sobą. Liturgię uświetniły chór z Technikum Pszczelarskiego oraz orkiestra Koła Pszczelarskiego z Bieńkówki w Beskidzie Makowskim. W Sali o. Kordeckiego odbyło się spotkanie, w czasie którego zostały przedstawione dotychczasowe osiągnięcia pszczelarzy oraz omówiono zadania do realizacji na przyszły rok. Pielgrzymka rozpoczęła się już w czwartek 6 grudnia wieczorną Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył ks. prał. Marciniak.

Krótko

6 grudnia uczniowie Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie zorganizowali spotkanie z okazji św. Mikołaja dla wychowanków Domu Małego Dziecka prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Częstochowie oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr św. Józefa w Częstochowie. - Wszyscy patrzą na nas jako na tych, którzy obdarowują. Ale najbardziej to my jesteśmy obdarowani każdym radosnym uśmiechem, może łzą w oku dzieci, które mogą przeżywać radość ze spotkania ze św. Mikołajem - wyjaśnia Robert Jaczyński, wicedyrektor szkoły.

8 grudnia Mszę św. dla Ruchu Pomocników Matki Kościoła Archidiecezji Częstochowskiej odprawił ks. dr Teofil Siudy, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i duszpasterz diecezjalny Ruchu PMK. Okazją do modlitwy było 20-lecie istnienia Ruchu w archidiecezji.

9 grudnia klerycy kursu III wrocławskiego i legnickiego wyższego seminarium przybyli w dziękczynnej pielgrzymce za otrzymanie sutanny. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Psalm na Niedzielę Palmową. Jeden z najbardziej poruszających tekstów w Biblii

2025-04-13 09:13

Karol Porwich/Niedziela

W ogólnym kontekście żydowskim psalm jest czasami kojarzony z modlitwami osób i społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji. Jest on także wiązany z wydarzeniami historycznymi, w których naród izraelski odczuwał poczucie opuszczenia, ale także nadzieję na zbawienie - mówi Shlomo Libertovsky, wykładowca Tory w Bet Szemesz, komentując Psalm 22 dla Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, śpiewany w Niedzielę Palmową.

Więcej ...

Lourdes: rekordowa pielgrzymka paryskich licealistów, zabrakło miejsc noclegowych

2025-04-13 19:09
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej wczoraj pielgrzymce Frat 2025. Gdyby bazylika św. Piusa X była większa, gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys., młodzieży i ich opiekunów – mówi ks. Gaultier de Chaillé organizator pielgrzymki. Dla porównania podaje, że w poprzednich edycjach Frat brało udział ok. 10 tys.

Więcej ...

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...