W. Brytania/ Dzień pogrzebu Elżbiety II będzie wolny od pracy
PAP
PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI
Dzień pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II będzie dniem wolnym od pracy - poinformowano w sobotę. Data ceremonii nie jest jeszcze ogłoszona, ale prawdopodobnie będzie to poniedziałek 19 września.
Decyzja o ustanowieniu dnia wolnego została zaaprobowana przez Karola III tuż po tym, jak został oficjalnie proklamowany przez Radę Akcesyjną nowym królem.
Oznacza to, że zamknięte będą szkoły, większość firm i sklepów. Prawdopodobnie data pogrzebu zostanie ogłoszona po audiencji, na której Karol III przyjmie dziekana Opactwa Westminsterskiego. Msza pogrzebowa będzie miała miejsce w Opactwie Westminsterskim, choć ciało królowej zostanie później złożone na zamku w Windsorze u boku jej zmarłego w zeszłym roku męża księcia Filipa.
Jak ogłoszono wcześniej, żałoba narodowa w Wielkiej Brytanii będzie trwała do dnia pogrzebu, choć jak wyjaśnił rząd, nie oznacza to obowiązku odwoływania wszystkich zaplanowanych w tym czasie wydarzeń i decyzja w tej sprawie należy do organizatorów. W przypadku tych, które nie zostaną odwołane, wskazane jest jednak upamiętnienie w stosowny sposób zmarłej królowej.
Z kolei żałoba w rodzinie królewskiej będzie trwała do siódmego dnia po pogrzebie włącznie.
W. Brytania: Przedstawiono szczegóły harmonogramu pogrzebu Elżbiety II
PAP
pl.wikipedia.org
Nabożeństwo żałobne poświęcone królowej Elżbiecie II rozpocznie się w poniedziałek o 11.00 londyńskiego czasu w Opactwie Westminsterskim, ale tego samego dnia na zamku w Windsorze odbędzie się jeszcze jedno, a trumna z ciałem zostanie złożona do grobu tyko w obecności rodziny.
Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki
2025-07-19 15:07
tom/KAI
Vatican News
„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.