Reklama

Kościół

Młodzi w Asyżu wypracowują pakt na rzecz przyszłości

Ks. Krzysztof Hawro

Zebrani w Asyżu na specjalnym spotkaniu młodzi formułują nową wizję ekonomii. „Powinniśmy zmienić codzienny rytm życia i stać się ambasadorami naszej planety” – mówi Rza Aliyev, azerbejdżański menadżer. W wyniku obrad powstanie tekst paktu, który zostanie podpisany przez uczestników wydarzenia i przez papieża.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj miała miejsca gala otwierająca obrady światowej sieci młodych pod nazwą „Ekonomia Franciszka”. Po niej nastąpiły debaty, dyskusje panelowe i wspólna wymiana doświadczeń. Następnie o godz. 17 odbyła się sesja plenarna z ambasadorami wydarzenia. Wzięli w niej udział m.in. indyjska filozof i działaczka na rzecz środowiska Vendana Shiva oraz amerykański ekonomista Jeffrey Sachs. Kluczowym elementem Ekonomii Franciszka będzie praca w wioskach tematycznych, która nastąpi jutro.

„Dyskusja w blokach tematycznych stanowi pracę szczególnego rodzaju. Skonfrontujemy w nich elementy ekonomii z kwestiami, z którymi te pierwsze często wydają się być w konflikcie. Przykładowymi blokami są: «finanse i ludzkość», «gospodarka i kobiety», «praca i troska». Takie zestawienia dają okazję do rozwinięcia nie tylko refleksji teoretycznej, ale także do zaproponowania praktycznych inicjatyw. Wioski tematyczne rozstawiono w rożnach miejscach Asyżu, przez co odczuwa się bliskość ducha św. Franciszka. Jego życie stanowi wciąż aktualne przesłanie dla refleksji nad ekonomią, finansami, rozwojem i środowiskiem. Rezultatem obrad będzie wypracowanie wspólnej umowy. Chodzi o pakt na rzecz przyszłości zawierający uzgodnienia we wszystkich wspomnianych napięciach między ekonomią a naturą i ludzkością. Zostanie on podpisany przez młodych i przez papieża” - tłumaczy Lourdes Hércules, organizatorka i koordynatorka wydarzenia: praca w blokach pozwala na znalezienie praktycznych rozwiązań.

Obrady w wioskach tematycznych będą koordynowane przez specjalistów. Jednym z nich jest Rza Aliyev, Azer pracujący jako menadżer do spraw zrównoważonego rozwoju w brytyjskim przedsiębiorstwie naftowym BP. „Jestem zaangażowany w blok tematyczny «energia i ubóstwo», gdyż na co dzień pracuję w obszarze zrównoważonego rozwoju. To fascynujące doświadczenie – pracować w sektorze energetycznym i obserwować, jak światowe korporacje zmieniają swój sposób funkcjonowania. Ważne jest zrozumienie, że zrównoważony rozwój to nie tylko kwestia śladu węglowego, ale też proces, który dotyka wspólnot, planety z jej bioróżnorodnością, dostępności wody. Tak więc chodzi o znacznie szersze zagadnienie. Pamiętam dwa ważne wydarzenia związane z ostatnimi latami współpracy w ramach Ekonomii Franciszka. Jedno z nich to niesamowity wykład Jeffreya Sachsa, który podniósł nas na duchu w chwili, gdy świat pogrążał się w pandemii. Najbardziej wyjątkowe były jednak spotkania z papieżem. Ojciec Święty dzielił się wówczas z nami swoimi refleksjami i nade wszystko dodawał nam odwagi, aby wejść z naszą inicjatywą na wyższy poziom. I myślę, że teraz w Asyżu musimy właśnie to zrobić: nabrać energii i wejść na wyższy poziom” - wskazuje Aliyev.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-09-22 20:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: podczas synodu rozmawiajmy z młodymi jak odmłodzić Kościół

BP KEP

"Chodzi o to, aby podczas synodu, nie cały czas mówić o młodych, ale byśmy raczej rozmawiali z młodymi, jak odmłodzić Kościół, który odradza się z Ducha Świętego" - uważa abp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie odbyła się krótka konferencja prasowa z udziałem polskich "ojców synodalnych": abp Stanisława Gądeckiego, abp Grzegorza Rysia, bp Mariana Florczyka i bp Marka Solarczyka.

Więcej ...

Wierny, aż po odmęt wód

Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj